Kam na last minute? Do Tater!

- Kam na last minute? Do Tater!
Rubrika:  Úspěšná

Kam na last minute? Do Tater!

09.09.10, 00:00, autor: Valerie
Nemusíte být zdatní horalové, abyste si užili dovolenou v Tatrách, pokud však toužíte po zdolávání vrcholů a překonávání sebe sama, ani v tom případě nemůžete být zklamaní. Srpen a září je ideální doba pro návštěvu těchto velehor.

Čtenost -   Diskuze: (3
 

Oblast Tater (Vysokých, Nízkých i Západních) nabízí netušené možnosti, jak strávit aktivní či relaxační dovolenou. Na své si přijdou turisté s nízkým dovolenkovým rozpočtem i lidé, kteří si rádi dopřávají přepychu. V každém středisku, jež je dobrým výchozím bodem pro další výlety, najdeme minimálně jeden luxusní hotel, kde si můžete dopřát odpočinku v sauně či vířivce nebo pohledem na zelené vrcholky.Ti, kteří si do Tater jedou užívat spíše přírody, mohou zapomenout na poměrně rozšířený  mýtus, že na Slovensku je po zavedení eura draho. Velmi dobře vám může posloužit ubytování v soukromí, jste-li méně nároční, není problém s přespáváním v kempech, které pak umožní přesouvání z místa na místo. Můžete tak strávit dva dny v Nízkých Tatrách, pak přejet (ať už autem nebo vlakem) do Tatranské Štrby a výpravu zakončit v kempu kousek od Smokovců.Pravdou ale je, že ani dva měsíce nestačí k objevení alespoň většiny krásných míst celých Tater. Jejich kouzlo spočívá právě v oné velikosti. Může se stát, že půjdete několik hodin a nepotkáte ani živáčka. To je však také jeden z důvodů, proč je zde třeba dbát na opatrnost. Známým radám z průvodců a informačních tabulí věnujte alespoň dvojnásobek pozornosti než obvykle (skutečně se nevyplácí scházet z vyznačených cest). Před cestou také dobře zkontrolujte výbavu svého batůžku. Není nutné hned nakupovat drahé outdoorové vybavení, dobré boty jsou však základem i na méně náročnou tůru. Neměla by vám chybět mapa, pláštěnka, lékárnička, sluneční brýle, dostatek pití a věřte, že pod vrcholem přijde k chuti nějaká ta müsli tyčinka.Jak už jsem zmínila, Tatry jsou obrovské a je v nich nespočet pěkných míst. Zde nabízím drobné tipy ozkoušené na vlastní kůži, které by mohly být pro někoho inspirací...

 

 

TIPY PRO AKTIVNÍ DOVOLENOU


méně náročná  trasa: Kvačanskou dolinou na Mlýny v Oblazoch (Západní Tatry)

      Tato trasa je na tatranské poměry skutečně jen mírně  do kopce. Z vesničky Kvačany se vydáte na cestu malebnou dolinou a po přibližně hodině a půl chůze budete odměněni pohledem na údolí, kde se zastavil čas. Stojí tu dva zrekonstruované mlýny, z nichž jeden je funkční - můžete si v něm prohlédnout mechanismy používané na konci 19. století. A nebo si tu prostě lehnete do trávy a budete poslouchat to neuvěřitelné ticho...

 

 

Mlyny v Oblazoch

 středně náročná trasa: přímo na vrchol Poludnice a dolů Ilanovskou dolinou (Nízké Tatry)

      Poludnica je hora v severní části Nízkých Tater. Díky této poloze je možné z jejího vrcholu pozorovat panorama protilehlých Západních a především Vysokých Tater. Výchozím i konečným bodem túry je vesnice Ilanovo nedaleko Liptovského Mikuláše, je tedy na vás, jakým směrem trasu půjdete. Pokud ale nejste příznivci strmého stoupání, doporučuji jít obráceně – začít v Ilanovské dolině.

 

 

Vysoké Tatry z Poludnice

 

 

náročná trasa: výstup na Kriváň (Vysoké Tatry)

      Kriváň je nejvyšší hora Vysokých Tater, kterou můžete zdolat celou pěšky, a to už je docela výzva, co říkáte? Existuje několik možností, odkud se na vrchol vydat, nejčastěji bývá doporučováno začít u Štrbského plesa. Na túru si rezervujte celý den, počítejte, že Vám zabere minimálně sedm hodin. Sledujte také předpověď počasí, pokud se očekávají bouřky nebo proměnlivé počasí, raději výlet odložte. Poslední úsek stoupání je poměrně náročný, jestliže ale vyjde počasí a na vrchol zrovna nedosedne mrak, výhledy do okolí jsou ohromující.

 

 

Štrbské Pleso

 

 

TIPY NA ODPOČINEK

za poznáním: Demänovská  jeskyně Svobody

      Tento přírodní úkaz naleznete v Nízkých Tatrách. Pokud máte odpočinkový den nebo se zkazilo počasí, určitě jeskyni navštivte. Vybrat můžete ze dvou prohlídkových okruhů, při nichž se vám naskytou pohledy na úžasné krápníkové útvary, jezírka či říčku Demänovku, doplněné o výklad průvodce. Nezapomeňte na teplejší oblečení – v jeskyni se teplota pohybuje okolo 5°C.za relaxem: Thermal Park Bešeňová


      Milovníci wellness nesmí vynechat středisko relaxace a zábavy – Thermal Park Bešeňová. Rozlehlý komplex venkovních i vnitřních bazénů s wellness & spa centrem a relax centrem dokáže zabavit opravdu každého. Můžete odpočívat v geotermální vodě, dovádět na skluzavkách, jít na masáž, do vířvky, solária nebo na nějakou lázeňskou proceduru. Základní vstupné je 9€ na osobu, za vstup do všech částí parku na dvě hodiny zaplatíte 19€. Vzhledem k velké návštěvnosti doporučuji vyhradit si na thermal park všední den, nejlépe dopoledne.za dobrým jídlem: Koliba Patria u Štrbského plesa


      Skutečně  stylová restaurace na nádherném místě - za pěkného počasí se můžete posadit na terasu a kochat se pohledem na zářící pleso, za deště vás nadchne dřevěný  interiér.Vzhled ale není to jediné, co je na této kolibě stylové. Na jejich zelňačku s domácí klobásou a bryndzové halušky budete vzpomínat ještě hodně dlouho!


 

A co vy - navštívili jste už Tatry? Kde se vám nejvíce líbilo? Podělte se s námi o vaše zážitky!

 

 

Autorka: Jana Horáčková

 
Zdroj: FOTO: Marek Pácl
 • Renata 12.04.21, 19:06

  Rozbalit 1. Tatry

 • Renata

  Tatry jsou na dovolenou úplně super. My jsme tam byli vloni v létě pod stanem a klidně bych tam jela ještě jednou. Letos ještě přesně nevíme, kam pojedeme, ale bude to určitě zase pod stan. Letos jsem ještě dokoupila nějaké vybavení z https://armik.cz/ , které nám vloni chybělo :-) .

 • Renča 30.01.22, 22:38

  Rozbalit 2.

 • Renča

  Já teda v Tatrách bohužel nikdy nebyla, ale láká mě to už hodně dlouho. Nedávno jsme se s manželem ale bavili, že bychom si mohli třeba od https://www.karavany-strakonice.cz/ letos pronajmout nějaký obytný vůz a zajet se s ním podívat někam do zahraničí. Napadlo nás Maďarsko, ale cestou bychom to klidně mohli vzít přes Slovensko. Ráda bych se tam podívala. :)

 • Mirka 27.08.23, 15:14

  Rozbalit 3.

 • Mirka

  My jsme nedávno byli s mým přítelem v Tatrách na několik dní. Na internetových stránek https://www.reslgroup.cz/pronajem-obytnych-vozu jsme využili pronájem obytných vozů, abychom se mohli podívat na více míst. Ochutnali jsme několik Slovenských specialit, které nás ohromily, jelikož jsme s přítelem oba velcí jedlíci. Po velkém hodování jsme si dali pořádnou horskou túru, abychom se pořádně rozhýbali.

 
Profil blogu
Profil sekce "Úspěšná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:12

Přístupů:
1643653

RSS:
Toplist