Jen 6 % zaměstnaných žen je v nejvyšší příjmové skupině

- Jen 6 % zaměstnaných žen je v nejvyšší příjmové skupině
Rubrika:  Praktická

Jen 6 % zaměstnaných žen je v nejvyšší příjmové skupině

09.03.18, 09:49, autor: Valerie
Platové rozdíly mezi muži a ženami jsou celosvětovým problémem nazývaným Gender Gap. Téměř všude na světě je průměrný plat mužů vyšší než průměrný plat ženy. Tento fakt je do velké míry způsobený skladbou profesí, které ženy vykonávají, protože jsou většinou hůře finančně ohodnocené. Rozložení žen do mzdových pásem se proti mužům značně liší. Vyšší procento žen vykonává práci, která spadá do nižší příjmové skupiny, zatímco vyšší procento mužů vykonává práci, za niž dostávají nejvyšší mzdu na trhu. Do velké míry to souvisí s faktem, že stále málo žen zastává manažerské pozice.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Kolik pracujících žen má nejvyšší příjmy v dané zemi?
Jen asi 6 % zaměstnaných žen se dostalo mezi desetinu nejlépe vydělávajících zaměstnanců. Pro porovnání – u mužů je tento podíl 13 %. Paylab, který je v ČR zastoupený značkou Platy.cz, monitoroval situaci žen v zemích, v nichž provozuje platové portály. Nejvyšší podíl žen v nejvyšší platové třídě je ve Slovinsku (7,6 %), nejnižší pak v České republice (4,5 %).

„Z našeho Paylab Compensation Monitoru vyplývá, že mít šéfa muže je dvakrát pravděpodobnější, než mít za šéfa ženu,“ podotýká k tomu Michal Novák za Platy.cz. „A právě manažerské pozice patří k nejlépe placeným. Do velké míry to ovlivňují historické faktory, kdy lepší podmínky pro kariérní postup a růst mají muži. Tento fenomén se nazývá glass ceiling. Na druhé stranÄ › je pravda, že ženy mají o tyto posty menší zájem. Hlavně pracující matky nevyhledávají pozice, které jsou časově i emocionálně náročné, protože je pro ně problematické sladit takovéto zaměstnání s rodinným životem.“

Zajímavé je, že pokud porovnáme platy desetiny nejlépe vydělávajících žen a mužů, najdeme i tam rozdíly. V průměru dosahují platy těchto žen jen asi 78 % průměrné hodnoty platu mužů s nejvyšším příjmem. Do velké míry to souvisí s tím, že ženy mnohem častěji zastávají manažerské posty v méně progresivních odvětvích, jako je administrativa a specializované obory netechnického zaměření.

Platové rozdíly jsou v jednotlivých zemích odlišné
Nejvýraznější rozdíly mezi ohodnocením žen a mužů jsou v Bulharsku, České republice a na Slovensku, kde rozdíl v průměrné mzdě dosahuje 28 až 30 % ve prospÄ ›ch mužů. Naopak zeměmi, které se mohou pochlubit menší diferencí ohodnocení, jsou Chorvatsko a Slovinsko, kde mají muži v průměru o 10 až 11 % vyšší plat než ženy.

 
Zdroj: TZ Profesia.cz
 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1336155

RSS:
Toplist