Jedno z deseti dětí se narodí předčasně

- Jedno z deseti dětí se narodí předčasně
Rubrika:  Novinky

Jedno z deseti dětí se narodí předčasně

13.11.14, 08:29, autor: Plavovláska
Každoročně si v kalendáři připomínáme státní svátek připomínající 17. listopad 1989, ale málokdo už ví, že se tento den slaví i Světový den předčasně narozených dětí. Počet komplikovaných těhotenství se celosvětově neustále zvyšuje a v současnosti se už zhruba jedno z deseti dětí narodí předčasně.

Čtenost -   Diskuze: (4
 

Tento trend potvrzuje i MUDr. Miloš Černý, primář neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Motol. „Jen během loňského roku se v České republice narodilo téměř 10 tisíc dětí předčasně, tedy mezi 24. a 37. týdnem těhotenství. A jejich celkový počet se rok od roku zvyšuje. Ještě před deseti lety jsme evidovali zhruba 6 procent takto narozených dětí, dnes to je již přes 8 procent a odborné odhady do budoucna nejsou o moc příznivější.“

 

 

Purpurová barva jako symbol

Světový den předčasně narozených dětí se slaví od roku 2010 vždy 17. listopadu a jeho symbolem se stala purpurová barva. Tento večer se již tradičně ponoří hlavní světové památky, důležité budovy i přírodní zajímavosti do purpurové barvy. Symbolicky tak dojde k podpoře malých bojovníků v jejich nelehkém boji. Rok co rok si totiž na celém světě svůj život po předčasném příchodu na svět vybojuje na 15 milionů dětí.

 

 

Dítě nedonošené nerovná se postižené

Putovní výstava s tímto názvem je během listopadu ke shlédnutí v Motolské nemocnici, výstavu pořádá rodičovská organizace Nedoklubko ve spolupráci se společností Abbvie. Prostřednictvím amatérských fotografií dětí po narození a dnes ukazuje, že i velmi malé děti, které se původně vešly do dlaně, mohou být v naprostém pořádku a v drtivé většině nemají žádný zdravotní hendikep. „Snažíme se i touto formou bořit řadu mýtů a předsudků, se kterými se v naší společnosti stále ještě potýkáme. Chceme prostřednictvím fotografií ukázat, že i nedonošené děti díky odborné péči neonatologů, sestřiček a rodičů žijí úplně normální život, naprosto stejný jako jejich donošení vrstevníci.“ říká o výstavě Lucie Žáčková, výkonná ředitelka rodičovské organizace Nedoklubko, která pomáhá rodinám předčasně narozených dětí. „Aktuálně navíc vydáváme i knížku Vítej kulíšku, která je určena všem novým rodičům předčasně narozených dětí a bude k dispozici ve všech centrech perinatologické péče v České republice zdarma“, dodává Žáčková.

 

 

Je důležité se připravit

Zvyšující se věk prvorodiček, klesající plodnost mužů, nejrůznější civilizační a jiné nemoci, stále větší zatížení elektronickým smogem i vzrůstající počet dětí, které přijdou na svět díky asistované reprodukci - to jsou jen některé z důvodů, proč lze předpokládat, že počet předčasně narozených dětí bude i do budoucna přibývat. „A na tento vývoj je nutné se již nyní připravit nejen kapacitně, ale také technickým vybavením jednotlivých pracovišť.“ Říká Kateřina Procházková, místopředsedkyně Nadačního fondu „N“, který se stará o získání finančních prostředků na nadstandardní vybavení neonatologického centra v motolské nemocnici. Přispět
mohou firmy i jednotlivci finančním darem či formou DMS. Jen díky špičkovému vybavení dostanou předčasně narozené děti zase o něco větší šanci na kvalitní život bez postižení.

 

 

Nadační fond N

 
Zdroj: www.nadacnifondn.cz
 • Jitka 04.01.22, 17:10

  Rozbalit 1.

 • Jitka

  Nevíte někdo prosím, jestli je vhodné používat nosítka na děti už od jejich narození? Nebo by se mělo nějakou dobu počkat? Co myslíte?

 • Marcela 06.01.22, 17:43

  Rozbalit 2.

 • Marcela

  Pokud chcete používat nosítko na děti už od narození, tak je důležité koupit nosítko, které je na to vhodné. Potom ano můžete tak nosítko používat. Já jsem si vybrala perfektní flexibilní rostoucí nosítko, které je vhodné už od mimi a jsem s ním strašně moc spokojená.

 • Jitka 08.01.22, 13:32

  Rozbalit 3.

 • Jitka

  Koupila jste flexibilní rostoucí nosítko? Kde jste ho kupovala? Mohu se na něj někde prosím podívat?

 • Marcela 11.01.22, 13:54

  Rozbalit 4.

 • Marcela

  Já jsem vybrala toto pěkné a hlavně kvalitní nosítko https://rischino-nositka.cz/rostouci-ergonomicke-nositko-flexible/bily-les-flexible-novinka/ Mají to opravdu dobře udělané, že je velmi jednoduché k tomu, abych tam dítě dala sama do něj. Navíc se váha dítěte pěkně rozloží, takže ani necítím na sobě velkou zátěž.

 
Profil blogu
Profil sekce "Novinky"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 13:12:06

Přístupů:
301637

RSS:
Toplist