Je tu Suchej únor, měsíc bez alkoholu

- Je tu Suchej únor, měsíc bez alkoholu
Rubrika:  Novinky

Je tu Suchej únor, měsíc bez alkoholu

02.02.24, 10:23, autor: Plavovláska
Lékařskou pomoc kvůli zdravotním problémům způsobených závislostmi na návykových látkách vyhledává každoročně zhruba 42 tisíc klientů VZP. Naprostou většinu z nich přitom tvoří pacienti potýkající se se závislostí na alkoholu. V roce 2022 to bylo 27 tisíc klientů, z nich víc než 18 000 muži. Celkem pojišťovna v daném roce za léčbu alkoholiků uhradila téměř 840 milionů korun. Průběžně zpracovaná data roku 2023 zatím ukazují, že se meziročně stav nijak nezlepšil, naopak mírně rostl jak absolutní počet léčených klientů, tak i související náklady na jejich léčbu.

Čtenost -   Diskuze: (1
 

„Výdaje zdravotní pojišťovny se zdaleka netýkají pouze léčby samotné závislosti. Nadměrná konzumace alkoholu je obecně připisována zhruba 230 diagnózám a typům zranění. Nejčastěji se k nim řadí nemoci zažívací soustavy, kardiovaskulární onemocnění a diabetes, ale také zhoubné novotvary, dále fetální alkoholový syndrom a předčasné porody způsobené konzumací alkoholu v průběhu těhotenství apod. Celkové náklady na léčbu nemocí souvisejících s nepřiměřenou konzumací alkoholu jsou tedy nevyčíslitelné, určitě se pohybují v řádu miliard korun,“ říká Jan Bodnár, náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči.

 

Spotřeba alkoholu je v české populaci dlouhodobě vysoká, podle Souhrnné zprávy o závislostech (2022) se v Česku s rizikovým pitím potýká až 1,7 mil. obyvatel. Dle ČSÚ se za posledních několik let spotřeba alkoholu nijak dramaticky nezměnila a drží se kolem 170 litrů na osobu ročně, z toho 10 l čistého alkoholu. Denně pak pije alkohol zhruba 10 % osob starších 15 let. Za alkoholické nápoje lidé v Česku podle nejnovějších dat Eurostatu za rok 2022 utratili 108,8 miliardy korun. Mezi členy EU s nejvyššími podíly celkových spotřebních výdajů na alkoholické nápoje se tak Česká republika drží na předních příčkách.

 

V souvislosti s konzumací alkoholu dle výše zmíněné Souhrnné zprávy o závislostech u nás ročně zemře 6–7 tisíc osob, z toho zhruba 2 tisíce úmrtí přímo souvisí s nadměrným pitím alkoholu, např. úmrtí na alkoholické poškození jater nebo intoxikaci alkoholem (za smrtelnou hranici se považuje 4 promile). U dalších případů jde o nepřímá úmrtí, tedy úmrtí pod vlivem alkoholu v důsledku nehod nebo sebevražd. Závislí na alkoholu umírají v průměru o 24 let dříve než běžná populace. Celosvětově se jedná o 3 miliony lidí, kteří dle zprávy WHO každoročně zemřou v souvislosti s nadměrnou konzumací alkoholu.

 

Suchej únor

„Suchej únor“ je osvětová kampaň, která účastníky motivuje k tomu, aby si vyzkoušeli, do jaké míry mají alkohol pod kontrolou a do jaké míry ovládá on je. Aby udělali něco pro své zdraví. „Loni se k nám připojilo 900 tisíc lidí a budeme rádi, když se podobné množství zapojí i do letošního ročníku, jehož heslo zní Suchou cestou. K jejímu úspěšnému zdolání zaregistrovaným sušičům nabalíme online batoh plný benefitů, slev a zábavy na doma,“ říká Petr Freimann, ředitel, Suchej únor.

Více na webu: https://suchejunor.cz/

 

 

 

 
Zdroj: TZ
  • Galetta 08.02.24, 14:07

    Rozbalit 1.

  • Galetta

    Kromě suchého února si dávám také únor bez nikotinu. Řekla jsem si, že to prostě zkusím a nějak to zvládnu. Jako je pravda, že už jsem o tom přemýšlela dlouho, ale tohle mi přišlo jako skvělá příležitost pro to, abych do toho šla naplno. Hodně rad na to, jak přestat kouřit jsem nasbírala tady: https://www.atlaso.cz/jak-vydrzet-bez-cigarety/ Tak kdybyste někdo chtěl, tak tam určitě mrkněte. Je to jenom o návyku. :)

 
Profil blogu
Profil sekce "Novinky"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 13:12:06

Přístupů:
351632

RSS:
Toplist