Jak si užít Vánoce v pohodě a ve zdraví

- Jak si užít Vánoce v pohodě a ve zdraví
Rubrika:  Praktická

Jak si užít Vánoce v pohodě a ve zdraví

09.12.20, 00:00, autor: Plavovláska
Vánoce jsou skoro tu a práce ještě hromada. Dopéct vánoční cukroví, zvládnout předvánoční úklid, poslat vánoční přání… a ještě se z toho nezbláznit. Díky shonu a časové tísni zapomínáme na cvičení a posezení s kamarády, pravidelná a pestrá strava přestává být prioritou.

Čtenost -   Diskuze: (1
 

Co dělat jinak? Jak si svátky užít v klidu a pohodě, jak se dobře najíst a přitom netrpět pocitem viny a nebát se o své zdraví?  Jak se cítit dobře a fit i po svátcích? Zaměřit bychom se měli především na svou životosprávu (stravu, pohyb, psychiku), a to nejlépe už dnes, kdy do Vánoc ještě nějaký čas zbývá.

 

 

S tímhle začněte hned

S trochou úsilí jde zvládnout vše. Na začátku je důležité uvědomit si několik skutečností – naše životospráva začíná trpět už na začátku prosince – ty tam jsou doby, kdy děti při Mikuláši dostávaly oříšky a ovoce, a kdo z nás dokáže odolat a neochutnat čerstvě upečené voňavé cukroví. Samotné vánoční svátky a Silvestr pak už "dílo zkázy" jen završí. Měsíc už je doba, kdy mohou nejen narůst tukové zásoby, ale je to dostatečná doba k nežádoucímu nárůstu hladiny cholesterolu v krvi, krevního tlaku aj. A nutno říci, že právě tyto faktory ovlivňují vznik onemocnění srdce a cév, která jsou nejčastější příčinou úmrtí u nás.

Přitom stačí celkem málo - předem si stanovit několik velice jednoduchých zásad, malých kroků, které není tak těžké dodržet, ale pro naše zdraví mohou hodně znamenat. Myslete na to, že ve dvou se to lépe táhne. Do úklidu zapojte celou rodinu, cukroví pečte s kamarádkou a o tom, jak eliminovat stres a dodržet životosprávu se poraďte na internetové adrese www.priteltvehosrdce.cz, kde najdete užitečné tipy a rady.

 

 

Jednoduché, ale účinné tipy

Nastavte si svou životosprávu správným směrem už teď hned a o Vánocích už jen "udržujte". První zásadou je pravidelná strava. Rozdělte si jídlo do pravidelných intervalů po cca 2,5-3 hodinách a režim se snažte dodržet i o svátcích. Cukroví k vánocům patří, ale zkuste se i s jeho ochutnáváním vejít do pravidelných dávek jídla, "nezobejte" mimo. Snídejte. Dávejte přednost dobrým tukům, které najdete v rybách, rostlinných olejích a výrobcích z nich vyrobených, např. margarínech, dále pak v oříšcích a semínkách. Jsou zdrojem prospěšných vícenenasycených mastných kyselin, které snižují hladinu cholesterolu a mají příznivý vliv na náš srdečně-cévní systém. Navíc některé z nich jsou esenciální, tedy takové, které náš organizmus nezbytně potřebuje, ale protože si je neumí vyrobit sám, musíme je mít pravidelně zahrnuté v jídelníčku. Zároveň omezte konzumaci másla, sádla a uzenin. Každé denní jídlo doplňte alespoň kouskem ovoce nebo zeleniny, nezanedbávejte pitný režim, jehož základem by měla být voda. Naordinujte si každý den alespoň krátkou procházku na čerstvém vzduchu – pomůže vám vydat energii a pročistíte si hlavu.

 

 

Jak si poradit s klasickými českými recepty

Česká vánoční klasika patří mezi velmi energetické a často svým složením ne příliš vhodné menu. K tomu vánočka, cukroví… Pokud si naservírujeme klasické štědrovečerní menu, přijmeme na posezení téměř denní doporučenou dávku energie, o množství špatných tuků ani nemluvě. Jen klasický smažený kapr doplněný bramborovým salátem se rovná celodennímu příjmu u přísnější redukční diety – cca 5000 kJ. Dáme-li si ještě zahuštěnou rybí polévkou a na závěr kousek vánočky, přibližuje se hodnota naší večeře k 8000 kJ. A pak je tu ještě vánoční cukroví a ruku na srdce, nikdy nezůstane u jednoho kousku. Nabízí se dvě možnosti. Buď se necháme inspirovat novými trendy v kuchařství a připravíme si menu, které je lehčí, zdravější, ale přesto v něm nacházíme tradiční vánoční suroviny nebo ozdravíme tradiční klasiku. A ozdravovat bychom měly nejen s ohledem na množství energie, ale také např. cukru, škodlivých nasycených mastných kyselin zvyšujících hladinu cholesterolu, soli. Nabízíme několik tipů:

    * polévku zahustíme mixovanou zeleninou či bramborem, odpustíme si máslovou jíšku, na závěr můžeme zjemnit lžičkou margarínu
    * bramborový salát odlehčíme vynecháním uzeniny a vajec, dbáme na to, aby základ tvořily opravdu brambory a zelenina
    * kapra nebudeme smažit, ale upečeme v alobalu, pokud si smaženou variantu nemůžeme odepřít, je důležité dbát na výběr správného tuku a hotový kousek vysušit ubrouskem nebo na několik vteřin ponořit do vroucí vody
    * u pečeného vánočního cukroví vyměníme máslo za margarín
    * u nepečeného cukroví snížíme dávku cukru (můžeme místo něj použít i např. sušené ovoce), obalujeme v kakau místo čokolády a využíváme margarínů místo másla (volit můžeme i nízkotučné varianty)

 
Zdroj: www.ordinace.cz, Archív 2010
  • Kamčatka 09.12.20, 19:15

    Rozbalit 1. Bláznivé svátky

  • Kamčatka

    Tak “ve zdraví” doufám, ale “v pohodě” je nejspíš neprožiju! Nedávno jsem měla narozeniny a od manžela jsem dostala potápěčský kurz od této firmy: https://potapeni.seawolf.cz/. Vždycky jsem si to chtěla zkusit, tak jsem na sebe zvědavá :D

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1117617

RSS:
Toplist