Jak se bránit chřipce? Vitamínem D

- Jak se bránit chřipce? Vitamínem D
Rubrika:  Zdravá

Jak se bránit chřipce? Vitamínem D

17.04.23, 00:00, autor: Černovláska
Jistě vás napadlo, proč se chřipka vyskytuje daleko častěji v zimním období. Velký vliv má chladnější počasí a velké nakupení lidí v uzavřených prostorách, jako jsou například dopravní prostředky, školy a kina. Zde se totiž chřipkový virus snadno šíří. Jedním z faktorů, které se na snížené odolnosti našeho organismu k infekci podílejí, je ale také nedostatek vitaminu D.

Čtenost -   Diskuze: (9
 

Kde se vyskytuje...
Vitamin D existuje ve dvou formách – jako vitamin D2 a vitamin D3. Vitamin D3 přijímáme především v potravě. Patří mezi vitaminy rozpustné v tucích, a proto ho vstřebáváme spolu s tuky. Chceme-li si obohatit jídelníček, neměli bychom zapomenout na ryby. Velké množství vitaminu D3 je obsaženo zejména v tučnějších mořských rybách, jako je treska, makrela, sardinky, tuňák a losos. Bohatým zdrojem jsou i vejce, játra, mléko a celozrnné pečivo.

 

Jídelníček bohatý na vitamin D však sám o sobě nestačí. Forma, kterou přijímáme s potravou, totiž není příliš účinná. Musí se nejprve aktivovat, a to se děje právě v kůži účinkem ultrafialových paprsků slunečního záření. Na přeměně vitaminu D2 na vitamin D3 se podílejí také ledviny.

 

Proč je vlastně vitamin D tak důležitý...
Vitamin D zastává v organismu řadu důležitých funkcí. Kromě toho, že je nezbytný pro ukládání vápníku do kostí a jeho nedostatek vede u dětí ke křivici a u dospělých k měknutí a řídnutí kostí, se také podílí na imunitních dějích. Vitamin D proklouzne buněčnou membránou a naváže se na receptory uvnitř buňky. Poté může v bílých krvinkách ovlivňovat procesy, které jsou nezbytné pro správnou funkci imunitního systému. Je to funkce imunomodulační – některé děje vitamin D povzbuzuje, jiné potlačuje, podle toho, co je pro naše tělo dobré.

 

Vitamin D proti infekci...
Vitamin D stimuluju tvorbu antimikrobiálních peptidů, které jsou velmi účinné v boji s viry, bakteriemi i plísněmi. Jsou tvořeny v bílých krvinkách (monocytech, neutrofilech a zabíječských buňkách) a také v buňkách, které vystýlají dýchací trakt. Zabraňují infekci, aby pronikla do plic.

 

Co ukázala studie...
Autoři studie publikované v časopise Epidemiology and Infection tvrdí, že vitamin D stimuluje přirozenou imunitu tím, že aktivuje bílkoviny, které napadají viry, bakterie a plísně. Vzhledem k tomu, že v USA je nedostatek vitaminu D běžným jevem, mohlo by mít zvýšení příjmu potravin, které jej obsahují, spolu s dostatečným pobytem na slunci pozitivní dopad na zdraví obyvatel.

 

 

Nedostatek vitaminu se podílí na epidemii...
Výzkum byl prováděn na dobrovolnících, kteří byli naočkováni oslabeným chřipkovým virem. Chřipka se u nich rozvinula daleko častěji v zimním období, kdy v organismu nebyl dostatek vitaminu D. Ten je totiž na účinnou formu přeměňován slunečním zářením. Nedostatek vitaminu D by tak mohl být jedním z hlavních faktorů, které se podílejí na sezonní epidemii chřipky.

 

 

Zdroj: Influenza Epidemiology and Vitamin D, časopis Epidemiology and Infection

 

 

Přečtěte si také:

Hrozba prasečí chřipky - nejčastější otázky a odpovědi

Chřipka jako varování přetíženého organismu

České celebrity radí, jak porazit chřipku

Trápí vás chřipka?

 
Zdroj: www.ulekare.cz, Archív 2009
 • Marcela 02.03.22, 11:28

  Rozbalit 1.

 • Marcela

  Jaký názor máte na vitamín C? Z hlediska lepší imunity těla? Myslíte si, že může pomoci?

 • Lenka 04.03.22, 19:37

  Rozbalit 2.

 • Lenka

  Pravidelné doplňování vitamínu C zcela určitě může pomoci k lepší imunitě. Já si kupuji dokonce doplněk obsahující vitamín C s lipozomálním vstřebáváním tzn. že tělo přijme a vstřebá mnohem více vitamínu, než z běžných vitamínů.

 • Marcela 07.03.22, 17:04

  Rozbalit 3.

 • Marcela

  Nevěděla jsem, že existují přípravky s lipozomálním vstřebáváním. Už jsem si to celkem nastudovala co to přesně je. Jaký přípravek si tedy kupujete?

 • Lenka 13.03.22, 09:42

  Rozbalit 4.

 • Lenka

  Objednávám si přípravek vitamínu C https://www.lekarna-bella.cz/zbozi/3874998/lipo-c-askor-forte-cps-120 , který má u sebe i testovací proužky, takže se můžete otestovat, zda má vaše tělo dostatek vitamínu C. Většinou ho má ale tělo málo, pak se ale díky proužkům můžete přesvědčit, že doplněk opravdu funguje a budete mít dostatek vitamínu C.

 • Anna 13.04.22, 22:27

  Rozbalit 5.

 • Anna

  Ahoj, chci se zeptat, doplňujete i jiné vitamín než jen vitamín C? Zajímalo by mě, zda vám pravidelný přísun vitamínů pomohl třeba k lepší imunitě?

 • Renata 20.04.22, 13:58

  Rozbalit 6.

 • Renata

  Já jsem s vitamínem C začínala a musím uznat, že jsem díky tomu přestala být tak moc nemocná a tak často nachlazená. Přísun vitamínů je pro tělo opravdu důležitý, a proto jsem si začala kupovat i doplněk stravy, který obsahuje vitamíny D3,E,K2 a A pro celkovou lepší imunitu těla. Jestli se o to více zajímáte, tak doporučuji se podívat na liposomální vitamíny, které tělo daleko lépe přijímá a vstřebává.

 • Anna 23.04.22, 23:42

  Rozbalit 7.

 • Anna

  Jaký doplněk stravy jste začala pravidelně užívat? Kupujete ho klasicky v lékárně?

 • Renata 25.04.22, 12:22

  Rozbalit 8.

 • Renata

  Pravidelně užívám doplněk stravy https://enerex-vitaminy.cz/profivit/33-lipo-deka-250ml.html , který tyto vitamíny co jsem psala obsahuje. Doplněk je opravdu prospěšný pro tělo a jeho celkovou imunitu. Objednávám si ho přímo z těchto stránek, odkud mi vždy rychle přijde.

 • Mirka 24.01.24, 13:43

  Rozbalit 9.

 • Mirka

  Vitamín D je pro mě důležitým doplňkem. Kromě toho, že se snažím jíst pestrou stravu s ovocem a zeleninou, tak jsem si nedávno koupila na internetových stránkách https://www.all-the-best.eu/ přírodní výživové doplňky s probiotiky. Ty mi pomáhají udržovat silnou imunitu a cítím se díky nim mnohem lépe. Moje zažívání je po nich mnohem lepší.

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
2165246

RSS:
Toplist