Jak nejlépe ochráníte děti před riziky internetu

- Jak nejlépe ochráníte děti před riziky internetu
Rubrika:  Rozhněvaná

Jak nejlépe ochráníte děti před riziky internetu

15.05.12, 09:02, autor: Valerie
Unikátní celoevropský výzkum, jak chránit děti před hrozbami na internetu ukázal, že rodiče by se měli aktivně zapojovat do online aktivit svých dětí, mluvit s nimi o internetu a občas být přitom, když jsou právě připojení.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Výzkumu se zúčastnilo 25 tisíc dětí a rodičů z 25 evropských zemí. Za Českou republiku zaštítily průzkum Národní centrum bezpečnějšího internetu a Era coby generální partner.

Výzkum odhalil, že největší hrozbou není samotný internet, ale nedostatečná komunikace mezi dětmi a rodiči. Ze závěrů vyplývá, že děti si přejí s rodiči o problematice bezpečnosti na internetu mluvit a že je to samotné velmi zajímá. Zároveň však ukazuje nízký zájem ze strany rodičů.

Dnešní doba je na internetu naprosto závislá, dokonce i děti na prvním stupni základních škol jej potřebují pro vypracování domácích úkolů. Internet je zajisté úžasná učební pomůcka, ale může se z něj stát i místo, které přímo ohrožuje bezpečí dítěte. Online rizika, omezuje přítomnost rodičů při komunikaci dětí na internetu – například ve formě sdílených online aktivit nebo podporou jejich samostatného učení, kdy rodič zůstává poblíž pro případné dotazy a pomoc.

 

Restrikce ano, ale s rozumem

Ačkoli zakazování, například určitých webových stránek nebo zákaz nahrávat na internet fotografie, se zdá být nejefektivnějším nástrojem pro snížení rizik spojených s online komunikací, není to úplně nejvhodnější prostředek.  Všeobecný zákaz znamená všeobecné omezení využívání internetu. A navíc, jak všichni dobře víme, zakázané ovoce nejvíce chutná. Mnohem lepší než zákazy a restrikce je důkladné vysvětlení a komunikace. Nechte děti, aby prozkoumávaly internet samy, ale buďte stále poblíž, abyste mohli poradit a vysvětlit potencionální rizika.

 

 

Různé rodičovské styly v Evropě

Evropské země se liší podle toho, jak rodiče řeší přístup svých dětí k internetu – zda ho omezují nebo se sami zapojují do jejich aktivit. Například v Turecku nebo Rakousku rodiče dávají přednost restriktivnímu přístupu, zatímco v severských státech s dětmi více mluví.

Z dotázaných rodičů 89 % odpovědělo, že stanoví dětem pravidla týkající se zveřejňování osobních údajů na internetu, 59 % rodičů uvedlo, že zůstávají nablízku, když jsou jejich děti online, a 82 % sdělilo, že mluví se svými dětmi o internetu. Okolo 10 % rodičů uvedlo, že se o takové věci nezajímají.

 

 

Výzkum dále ukázal

         Jen 15 % rodičů uvedlo, že změnili svůj postoj kvůli něčemu na internetu, co vyvedlo jejich děti z míry, ačkoliv čtvrtina předpokládá, že se jejich dítě v příštích šesti měsících setká na internetu s problémy;

         Zatímco tři čtvrtiny dotázaných rodičů používají antispamový/antivirový software, méně než třetina používá bezpečnostní filtry;

         V rozporu s názorem, že rodiče moc nevědí, co jejich děti dělají na internetu, dvě třetiny dětí uvedly, že jejich rodiče vědí dost o jejich online aktivitách;

        Děti se celkově ve svých odpovědích staví k aktivitám svých rodičů kladně – více než dvě třetiny z nich uvedly, že angažovanost rodičů jim pomáhá (27 % ‘velmi’, 43 % ‘poněkud’).

         15 % z dotázaných dětí uvedlo, že by si přály, aby se jejich rodiče více zajímaly o to, co dělají na internetu.

 

 

Desatero pro surfující děti

1.              Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem na druhé straně.

2.              Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už vůbec ne intimní. Svou intimní fotku neposílej ani kamarádovi nebo kamarádce - nikdy nevíš, co s ní může někdy udělat.

3.              Udržuj hesla (k e-mailu i jiné) v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.

4.              Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy. Ignoruj je.

5.              Nedomlouvej si schůzku přes internet, aniž bys o tom řekl někomu jinému.

6.              Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.

7.              Svěř se dospělému, pokud tě stránky nebo něčí vzkazy uvedou do rozpaků, nebo tě dokonce vyděsí.

8.              Nedej šanci virům. Neotevírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.

9.              Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš.

10.          Když se s někým nechceš bavit, nebav se.

 

 

*zdroj: bezpecnyinternet.cz

 

Základem komunikace mezi rodiči a dětmi o bezpečném surfování by mělo být vysvětlení důsledků užívání, ne tedy „přednášky“ a základy, ale vysvětlení rizik. V současné době existuje na webu několik stránek, kde mohou rodiče i děti najít odpovědi na otázky kolem bezpečnosti na internetu. Například bezpecne-online.cz či saferinternet.cz

 
Zdroj: sxc.hu
 
Profil blogu
Profil sekce "Rozhněvaná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:58:38

Přístupů:
1056865

RSS:
Toplist