Jak na afty a další onemocnění ústní dutiny

- Jak na afty a další onemocnění ústní dutiny
Rubrika:  Zdravá

Jak na afty a další onemocnění ústní dutiny

06.10.20, 00:00, autor: Černovláska
Kteroukoliv bolest v ústech vnímáme velmi nelibě. A je skoro jedno, zda se týká dásní, rtů či zubů. Může nás omezovat v konzumaci jídla a pití, během mluvení, nebo na to pořád musíme myslet a necháme si tím otrávit den. Jak si ovšem s těmito neduhy poradit?

Čtenost -   Diskuze: (1
 

Sliznice ústní dutiny může být poškozena z různých příčin. Nejčastěji jde o infekci virem herpes simplex zvanou opar rtu. Bolestivé bývají fisury a ragády v ústních koutcích. Jiným problémem jsou záněty dásní, které obvykle souvisí s nedostatečnou ústní hygienou a kazivostí chrupu.

„Afty – drobné slizniční vřídky - se mohou vyskytovat ojediněle. Vznikají například při mechanickém poškození ústní sliznice a následné zánětlivé reakci. Nebo může jít o afty provázené opakovaným výsevem aft v horizontu měsíců i několika dítek let,“ vysvětluje MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc.Zánět s rozsáhlejším postižením dutiny ústní se nazývá stomatitis – jeho maximum je na hranách a špičce jazyka, tvářové sliznici a dásních.

 

 

Problémy u dětí

„Děti předškolního věku může postihnout aftózní stomatitida, což je horečnaté onemocnění vyskytující se někdy v malých epidemiích. Projevuje se slizničním zánětem s následným početným výsevem drobných puchýřků v ústech, velkou bolestivosti a pachem z úst. Recidivující opakovaná aftózní stomatitida je poměrně časté onemocnění nejen u dětí i mladistvých, ale může pokračovat i v dospělosti. Je znám též rodinný výskyt. Příčinou bývá nevhodná výživa (sladkosti apod.), špatný skus chrupu, ale i hormonální nerovnováha (u žen např. v premenstruu),“ objasňuje lékař.

 

 

Další typické obtíže

Při postižení závěsného aparátu (zánětem, degenerací) dochází zvláště u starších lidí k parodontitidě, nebo-li parodontóze. U kuřáků je 4-7 krát častější než u nekuřáků.

„K poranění dásní dochází při prořezávání zubů u mléčného chrupu a u zubů moudrosti. Někdy také při stomatologických zákrocích, např. odstraňování zubního kamene, vytržení zubů, po operacích dásní, před nasazením dočasných zubních protéz a náhrad zubů, při zánětech zubního lůžka,“ pokračuje pan doktor.

Lékové poškození sliznice úst bývá vyvoláno alergií - nejčastěji na antibiotika penicilinové řady. Ta způsobují také dysmikrobii v ústní dutině s následným zánětem jazyka a přilehlé menší či větší části sliznice úst. U nositelů zubních protéz bývají časté slizniční otlaky, vice v rozsahu ležící protézy, ale též na sliznici tváří a rtů.

 

 

Jak postupovat s léčbou?

Je nezbytné zaměřit se na stravu. U lidí s citlivou ústní sliznicí je třeba vyloučit trauma dutiny ústní tvrdými jídly (např. topinky, lupínky) a ostrými pochutinami (ocet, slaná a kyselá jídla, ostrá koření, pepř, paprika). Nevhodné jsou také pokrmy s vysokým rizikem infekce (plísňové sýry, živé jogurtové kultury, oříšky, sušené ovoce).

„V tomto období jsou optimální měkká jídla, např. omáčky, pudinky, knedlíky, kaše, mleté maso, banány, vodové nanuky, kompoty. Příliš teplá jídla jsou nevhodná,“ radí odborník.

Zuby je nutné čistit po každém hlavním jídle měkkým kartáčkem, lze použití mezizubní kartáček nebo interdentální nit. Zubní kartáček po použití je nezbytné vždy dobře vyčistit a uchovávat na suchém místě. Optimální zubní pasty jsou s neutrálním pH.

„Je velmi důležité dbát zvýšenou měrou na hygienu dutiny ústní. Vhodné jsou výplachy úst odvarem z heřmánku a šalvěje spolu s pastou Solcoseryl aplikovanou na postižená místa sliznice. Pasta podporuje hojení poškozené tkáně v ústní dutině a v ní obsažená účinná látka Iauromakrogol způsobuje povrchové znecitlivění. Utiší tak počínající i přetrvávající bolest,“ dodává MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc.

 
Zdroj: TZ, Archív 2014
  • tracy 14.10.20, 01:16

    Rozbalit 1.

  • tracy

    Můj šestiletý manžel mě opustil pro jinou dívku, protože ho obviňuji, že viděl jinou dívku, a od té doby se ho snažím získat zpět, ale on se ke mně odmítá vrátit, nereagoval na můj hovor ani e-mail a dokonce zrušte přátelství se mnou na obličeji a také mě přestaňte sledovat na IG a on mi řekl, že už se mnou a mými dvěma dětmi skončil, byl jsem opravdu zmatený, hledal jsem na internetu pomoc a viděl jsem svědectví o tom, jak kouzelníci Pomozte jim získat jejich ex zpět, tak jsem se rozhodl to zkusit, ale byl jsem ještě více zmatený kvůli mnoha svědectvím, která jsem viděl, ale moje mysl mi řekla, abych šel s DR SAGURU, protože jsem o něm provedl mnoho výzkumů a našel jsem nic špatného na něm, tak jsem ho kontaktoval a vysvětlil jsem mu své problémy a vrhl na mě kouzlo lásky a zaručil mi 7 dní, že se můj bývalý ke mně vrátí a k mému největšímu překvapení třetí den skvělý padl na mě zázrak a můj bývalý se ke mně vrátil třetího dne a prosil mě o odpuštění DR SAGURU ty jsou jen ti nejlepší, budu i nadále zveřejňovat jeho jméno, protože je můj Spasitel, nyní jsme jedna velká šťastná a jednotná rodina, pokud potřebujete jeho pomoc, můžete mu poslat e-mail, neztrácejte naději příliš brzy, kontaktujte ho, pokud potřebujete jeho pomoc můžete mu poslat e-mail @ drsagurusolutions@gmail.com pro snadnou a rychlou komunikaci můžete mu také zavolat nebo přidat do Whats-App s tímto číslem +12098373537

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1231782

RSS:
Toplist