IBERICA – festival španělské kultury

- IBERICA – festival španělské kultury
Rubrika:  Kulturní

IBERICA – festival španělské kultury

26.08.08, 07:27, autor: Rozkošná
Flamenco, romská muzika, španělské rytmy a experimentální tanec – to vše letos přinesl festival španělské kultury IBERICA.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Pátý ročník této zajímavé akce se konal 20.-23.8. v Brně, Bratislavě a Boskovicích. Společným tématem letošních koncertů a workshopů byla „iberská hudba a její proměny“. Došlo k prolínání romské muziky, argentinského tanga a flamenca, přičemž u všech tří žánrů můžeme najít silnou spojující linku.


Flamenco vzniklo v jižním Španělsku mezi Rómy, kteří byli nespokojení se svou sociální situací a takto vyjadřovali svoje emoce, zejména žal a hněv. Mísí se v něm arabské vlivy, klasické španělské tóny a právě cikánský temperament. Tango je původně tanec nevěstinců v argentinských přístavech. Oproti flamencu má méně zemitý charakter a jeho figury jsou jemnější. Stále je ale patrný silný jižanský temperament a vnitřní napětí tance.


Projekt FlamenTango – spojení tanga a flamenca - vytvořila španělská tanečnice María Serrano, která byla zlatým bodem celého programu. Její tanec doslova hypnotizoval české a slovenské publikum, které je ještě málo uvyklé na silně prožité flamenco a tak výrazné emoce. Svědčila o tom nejedna údivem otevřená ústa. Maríi Serrano doprovázeli neméně charismatičtí živí hudebníci. Stačilo zavřít oči a člověk měl pocit, že jejich zpěv slyší přes Gibraltarský průliv odkudsi ze Sahary.


Zajímavé bylo také vystoupení Virginie Delgado, která doprovodila romskou kapelu Terne Čave (v překladu „mladí kluci“). Virginie vkládala do klasického flamenca netradiční prvky – jak v podobě tanečních kroků tak kostýmové variace.


Ke španělské hudbě patří také dobré víno a něco k snědku, o což ani návštěvníci letošního festivalu nebyli ochuzeni. Na akcích byly připraveny ochutnávky širokého spektra vín, oliv a místních specialit.


Festival se koná každoročně ve více městech v druhé polovině srpna. Vždy jej můžete navštívit v Brně a v Boskovicích, kde na zámku probíhá zahajovací a poslední koncert festivalu.

 

 

 
 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
2006649

RSS:
Toplist