Experti z univerzity ve švédském Linköpingu sledovali skupinu osmnácti zdravých osob v průměrném věku 26 let, které měly během čtyř týdnů konzumovat o 70 procent víc potravy než obvykle. Očekávali, že v zájmu vědy přiberou účastníci experimentu 5 až 15 procent své hmotnosti.
Druhá, kontrolní skupina respondentů dodržovala normální režim.
Pokusné osoby přibraly v průměru 14 procent váhy. Po půl roce od konce experimentu se jim podařilo 71 procent tohoto přírůstku zase shodit, nicméně za rok jim experti naměřili stále víc tělesného tuku než měli před pokusem.
Vyšlo najevo, že zatímco podíl tuku u zdravého člověka je 20 procent z celkové hmotnosti, u pokusných osob to bylo po půl roce 24 procent. Dokonce i rok po ukončení výzkumu měli stále vyšší podíl tuku v těle než před pokusem. Rozdíl mezi oběma skupinami byl znatelný i po dvou a půl letech.
"Dlouhodobý rozdíl mezi oběma skupinami potvrzuje, že i krátké období, kdy si dopřáváme nadbytek jídla a naopak máme nedostatek pohybu, má na náš organismus vleklé negativní následky," říká vedoucí studie Asa Ernerssonová.
Výsledky nového výzkumu budou zveřejněny v odborném časopise Nutrition & Metabolism.
Radek 28.12.23, 17:31
1.
Dlouho jsem se stravoval opravdu nezdravě a začalo to mít také své výsledky. Přibral jsem tak, že jsem se už pomalu nemohl ani ohnout a zavázat si boty. Pak jsem si jednou řekl, že už prostě dost a začala jsem hubnout. Hubnout jsem začal díky tomu, že jsem si pořídil chytré hodinky. Díky nim jsem totiž začal pravidelně sportovat. Pořídil jsem si totiž chytré hodinky od https://www.armodd.cz/armodd-squarz-12-ultimate-cerna/ Ty mají několik sportovních režimů a hlavně dokáží měřit tlak, tep, kalorie a další. To vás pak nakopne a donutí k tomu, aby se člověk pravidelně pohyboval.