Hormonální změny v životě ženy a co mohou způsobit

- Hormonální změny v životě ženy a co mohou způsobit
Rubrika:  Zdravá

Hormonální změny v životě ženy a co mohou způsobit

20.01.15, 08:43, autor: Černovláska
Každá žena prodělá během svého života tři zásadní hormonální změny, které ovlivňují celé tělo a mohou způsobit i zdravotní komplikace. Mezi ty málo známé patří například chronická žilní choroba, tedy změny žilní stěny, které způsobují vznik křečových žil, bércových vředů či hemoroidů. Za zásadní hormonální změny lze označit období puberty, těhotenství a přechod.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Puberta - rozjíždí se hormonální kolotoč

V pubertě se nejprve začnou objevovat sekundární pohlavní znaky, zejména prsy a přichází menstruace. Hormony mají za úkol nejprve zajistit krásné tvary ženského těla a následně jej připravit na těhotenství. Nejprve je menstruace nepravidelná a v cyklech se neuvolňují vajíčka, později se zpravidelňují a začnou být takzvaně ovulační, tedy je při nich možno otěhotnět.

Hormonální náraz má vliv i na ostatní systémy. Dívky se tak začnou dostávat do vyššího rizika nadměrného srážení krve a mohou se objevovat například i první známky žilních problémů.

 

 

Těhotenství - všechno je jinak

Asi největší změny zažívá organismus v těhotenství. Dochází k nárůstu vnitřních rodidel i dozrání prsní tkáně. „Když žena otěhotní, dostává se organismus pod tak vysoké hladiny hormonů, jaké nedosahujeme při žádné léčbě (antikoncepce, hormonální substituce). Tyto hormony jsou potřebné k udržení těhotenství, k jeho správnému průběhu a k přípravě prsů na kojení,“ vysvětluje gynekolog doc. MUDr. Tomáš Fait.

V tomto období se také nejčastěji projevují nežádoucí vlivy vysokých hladin hormonů. Aby žena při porodu nevykrvácela, radikálně se zvýší srážlivost krve. To však může vést k trombózám. Vysoké hladiny estrogenu vedou také k rozvolnění žilních stěn, což může způsobit vznik či zhoršení stavu křečových žil v dolních končetinách a v pánevní oblasti a také vznik hemoroidů. „S postupujícím těhotenstvím se pak přidává i tlak rostoucí dělohy, který zpomaluje návrat krve z dolní poloviny těla a vede tak k dalšímu zhoršení varixů dolních končetin, rodidel a hemoroidů,“ vysvětluje gynekolog a dodává: „Dalším rizikem je pak nadváha a pro hemoroidální onemocnění také tlak dělohy na malou pánev a samozřejmě samotné tlačení při porodu.“

Čím starší žena při těhotenství je, tím větší má sklon k nadměrnému srážení krve. Jako prevence trombóz pak podávají injekce s protisrážlivými látkami. Při rozvoji křečových žil a hemoroidů se pak předepisují ověřená a bezpečná venofarmaka.

 


Přechod - snížení hormonů

Klimakterium je poslední fyziologickou změnou, kterou žena prodělá. Jedná se o postupné snižování funkce vaječníků a dochází k ní kolem padesátého roku. Úbytek pohlavních hormonů postihuje všechny ženy a má za následek poruchy menstruačního cyklu. Toto období trvá zhruba šest měsíců až dva roky. U žen může způsobovat nedostatek estrogenů návaly horka, noční pocení, nervozitu, podrážděnost, plačtivost, pocity ublíženosti a nevyrovnanosti.


Hlavním důvodem rozvoje křečových žil a jejich rychlejšímu přecházení v horší stadia v pozdějším věku je celkové stárnutí tkání a snížení elasticity žilního systému. Každá žena by tedy veškeré změny měla konzultovat se svým lékařem.

 

 

Jak je to s umělými hormony?

Během života je mnoho žen pod vlivem terapeutických hormonů. Nejčastěji se jedná o hormonální antikoncepci a hormonální léčbu. Ohledně antikoncepce a křečových žil panuje řada mýtů.

„Neexistuje jasný průkaz, že by hormonální antikoncepce zvyšovala riziko křečových žil. Hladiny hormonů při užívání hormonální antikoncepce v organismu mohou být dokonce nižší než za stavu bez antikoncepce. Nicméně část žen popisuje zejména při zahájení užívání hormonální antikoncepce zhoršení varixů či objevení dalších příznaků chronické žilní choroby,“ vysvětluje MUDr. Fait. Mezi tyto příznaky patří především pocity těžkých či oteklých nohou, křeče, bolesti a otoky dolních končetin. Výskyt těchto komplikací je závislý na hormonálním složení přípravků, zejména pak na dávce hormonů.

Někteří odborníci považují za nevhodné užívání hormonální antikoncepce u žen, které již varixy trpí. Varixy jsou totiž projevem chronické žilní choroby, která způsobuje oslabení žilní stěny. Podobné varikosity jako na povrchových žilách, které jsou vidět, by se mohly vyskytovat i na žilách v hlubokém žilním systému. „Zpomalení toku krve v těchto varixech pak může zvýšit riziko nadměrného srážení krve a uzávěru žil – trombózy. A protože hormonální antikoncepce je s touto nemocí významně spojena, bylo by nerozumné rizika zvyšovat,“vysvětluje gynekolog. To, co platí pro hormonální antikoncepci, platí samozřejmě i pro hormonální substituční léčbu.

 

 


Kdo je nejvíce ohrožen?

K rozvoji chronického žilního onemocnění může tedy dojít během celého života ženy. Velmi ohrožené jsou především ty, které mají k tomu onemocnění dědičné předpoklady. Toto onemocnění začíná nenápadně: otoky nohou, křečemi či rozšířenými žilkami. Lidé mají tendenci toto onemocnění zanedbávat. Jelikož má ale zánět žil tendenci se rychle zhoršovat, je vhodné poradu u lékaře neodkládat.

„V rizikových obdobích jako je těhotenství, doporučuji užívat kompresivní punčochy. Již od prvních příznaků – pocitů těžkých, oteklých nohou, bolestí nohou, křečí. U viditelných projevů onemocnění (otoky, vystouplé žilky), je vhodné užívat účinné venofarmakum (lék na žíly), které vám předepíše váš gynekolog, praktický lékař nebo kterýkoli žilní specialista. Vlastně jediné, které bezpečné v těhotenství a při kojení, je Detralex,“ doporučuje doc. MUDr. Fait a varuje: „Nedoporučuji spoléhat se na neověřené doplňky stravy, které by mohly uškodit plodu, nebo mít pouze placebo efekt a které nejsou ověřovány. Jakoukoli léčbu proto konzultujte se svým lékařem, který vám předepíše skutečně účinný léčivý přípravek.“

 
Zdroj: www.zilniporadna.cz
 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1162631

RSS:
Toplist