Halloween

- Halloween
Rubrika:  Tajemná

Halloween

26.10.23, 00:00, autor: Plavovláska
Původně se svátek jmenoval All-hallow-even, což znamenalo předvečer svátku všech svatých. Postupným zkracovaním došlo se pak k názvu jak ho známe my - tedy Halloween. Navazoval a měl za úkol nahradit pohanský svátek Samhain, což byl vlastně konec léta - roku.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Halloween se slaví především v anglosaských zemích, kde se děti převlékají do strašidelných kostýmů a jdou po koledě dům od domu se slovy Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu) si vykoledovávají sladkosti a bonbony.

 

Dalším znakem je vyřezávaná dýně, která je současně symbolem Halloweenu. O jejím původu se tradují různé romantické i méně romantické pověsti a zkazky. Jednu jsme vám přinesli i my před pár dny Jakc-O-Lantern aneb kde se vzala svítící dýně.

 

Ale jsou i další. Například se praví, že dýně mají původ daleko dřív, než se svátek jmenoval Halloween, ještě v dobách Samhainu. Totiž to měli ze svých hrobů vycházet různí duchové a strašidla ze svých skrýší a létat nad lidskými obydlími a hledat si místo, kde by mohli nekale působit. Nu a lidé svá obydlí chránili tak, že umístili takovou zle se tvářící vydlabanou dýni do okna nebo na římsu, aby tak zlého ducha oklamali. Aby si prostě myslel, že v domě už nějaké to strašidlo mají a on si šel hledat jiné stavení.

 

 

 

 

Během Halloweenu se hrají různé hry:

 

Bobbing for Apples - v kádi s vodou plavou jablka. Hráči je musí vyndat ven jen pomocí svých úst, s tím, že ruce musí mít za zády.

 

Apple Pass - hráči se rozdělí do dvou řad. Každá řada dostane jablko a musí je co nejrychleji přemístit na konec řady tak, že si hráči jeden po druhém vzájemně podávají jablko pod bradou. Nesmí upadnout a nesmí se ho dotknout rukou.

 

Apple Paring - Hráči dostanou jablko a nožík. Tím se snaží jablko oloupat tak, aby vznikl co nejdelší proužek ořezané slupky.

 

 
Zdroj: Archív 2010
 
Profil blogu
Profil sekce "Tajemná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:58:16

Přístupů:
3049131

RSS:
Toplist