Film Rok konopí / Year of Mari©huana vstoupí do kin tento čtvrtek

- Film Rok konopí / Year of Mari©huana vstoupí do kin tento čtvrtek
Rubrika:  Kulturní

Film Rok konopí / Year of Mari©huana vstoupí do kin tento čtvrtek

19.04.12, 09:31, autor: Plavovláska
Celovečerní dokumentární film o léčebných účincích konopí s příznačným názvem Rok konopí / Year of Mari©huana zhlédnou první návštěvníci kin již tento čtvrtek 19. dubna. Snímek vstupuje do distribuce v době chystaných legislativních změn: podle signálů z Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR by konopí mělo být zpřístupněno pro léčbu i vědecké účely. Režisér Petr Slabý a producent a spoluautor scénáře Jan Hrnčíř po dva roky sledovali strastiplnou pouť čtyř pacientů trpících rakovinou a roztroušenou sklerózou, které zoufalství, bolest a strach ze smrti přiměly opustit klasickou léčbu a začít užívat konopí v různých formách, čímž se však ocitli na hranici zákona.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

 Na ploše devadesáti minut se mohou diváci seznámit s názory nemocných používajících ke své léčbě konopí, léčitelů, vědců a aktivistů v konfrontaci s postojem zákonodárců. Natáčelo se v České republice a Izraeli, kde jsou léčebné vlastnosti konopí zkoumány již desítky let. Ve filmu nechybí záběry z konference o konopí v parlamentu či záběry z pochodu Million Marihuana March 2010 a takzvané Konopné revoluce. Tvůrci dokumentu byli s kamerou přítomni i soudnímu procesu s psychoterapeutem Dušanem Dvořákem odsouzeným za pěstování a distribuci drog.

 

Rok konopí objektivně mapuje diskutovanou problematiku využití konopí jako léku. Zároveň vypovídá o osobní svobodě člověka, o jeho právu rozhodovat o svém zdraví, a současně odráží absurditu současného nastavení medicínského systému.

 

Film bude uveden v předpremiéře na festivalu Academia Film Olomouc už zítra, 18. dubna. Po pražské premiéře zamíří do kin v různých koutech republiky a bude mimo jiné uveden v rámci doprovodného programu veletrhu Biostyl 2012. Řadu projekcí doprovodí i diskuse s tvůrci a aktéry snímku. Diskuse bude následovat i po premiéře 19. dubna v kině Oko, které se vedle autorů snímku zúčastní i profesor Lumír Hanuš, světově uznávaný vědec věnující se léčebným účinkům konopí, a jeden z pacientů vystupující v dokumentu Philip Polivka. Podrobnější informace a přehled projekcí a diskusí jsou k dispozici na www.rokkonopi.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/rokkonopi. Trailer snímku je možné zhlédnout zde.

  

Filosofickým průvodcem celého díla je klinický psycholog a dlouholetý člen divadla Vizita Pjér la Šé´z, jenž je i autorem sugestivní hudby filmu. Důležitou postavou je také psychoterapeut a zakladatel společnosti Konopí je lék Dušan Dvořák, který se rozhodl zkoumat léčebné účinky konopí již v roce 2000. Důležitou aktérkou je dále léčitelka a chemička Libuše „Bushka“ Bryndová.

 

Na snímku spolupracovaly i přední světové kapacity věnující se léčebným účinkům konopí, jako jsou český vědec působící v Izraeli prof. Lumír Hanuš a objevitel THC, rektor Hebrejské university v Jeruzalémě, prof. Raphael Mechoulam. Profesor Hanuš se již na přelomu šedesátých a sedmdesátých let věnoval při studiích na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci výzkumu léčivého potenciálu konopí a je v současné době na toto téma nejcitovanějším českým vědcem doma i v zahraničí. Rok konopí vedle rozhovorů s oběma vědci zachycuje současnou situaci v Izraeli, kde jsou konopné výrobky poskytovány pacientům na základě licence zdarma. V České republice vědecký výzkum věnující se léčebným účinkům konopí žádný neprobíhá.

 

Filmový štáb navštívil i odborníky zabývající se možnostmi výzkumu a aplikace konopí u nás. Ve filmu tak zazní vyjádření například MUDr. Tomáše Zábranského z Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. LF UK. Natáčelo se i na Million Marihuana March a při takzvané konopné revoluci 17. listopadu 2010. K problematice se vyjadřují politici jako MUDr. David Rath, Mgr. Radek John či MUDr. Tomáš Julínek.

 

V době, kdy snímek Rok konopí vstupuje do českých kin, by měla vláda schválit návrh legislativních změn, které zpřístupní konopí pacientům v lékárnách. Ve snímku však zaznívají hlasy, že chystané změny nejsou velkým vítězstvím, neboť návrhy nepočítají s možností, kdy si pacienti mohou konopí pěstovat sami pro svou léčbu. Nezřídka trpící lidé tak budou odkázáni pouze na oficiální farmaceutické výrobky. Konopí je rostlina, která provází lidstvo po tisíce let a pro své vlastnosti našla pestré využití v různých oblastech lidského života. Nyní se opět v řadě zemí začínají znovu objevovat možnosti využití této rostliny v nejrůznějších odvětvích, počínaje medicínou a stavebnictvím konče. Konopí tak postupně přestává být vnímáno jen jako nebezpečná droga. Na českém trhu se dokonce, již pravidelně objevují konopné masti a jiné léčivé přípravky na bázi konopí s nízkým obsahem tetrahydrocannabinolu (THC), avšak s vysokým obsahem ostatních účinných cannabinoidů.

 

 

 

Účinkují:

Philip Polivka, Ivana Rosová, Milan Špaček, Eva Šarounová, Prof. Raphael Mechoulam, MUDr. Tomáš Zábranský, Mgr. Radek John, MUDr. David Rath, MUDr. Tomáš Julínek, plk. Jakub Frydrych, Mgr. Dušan Dvořák, Prof. Lumír Ondřej Hanuš, Libuše „Bushka“ Bryndová, Pjér la Šé'z, Jack A. Cole, Rick Simpson, Neri Barak a další

 

Tvůrci:
Režie: Petr Slabý
Producent: Jan Hrnčíř
Námět: Jan Hrnčíř
Scénář: Jan Hrnčíř, Petr Slabý, Pjér la Šé´z
Dramaturgie: Ivan Arsenjev
Kamera: Jaromír Kačer
Střih: Lucie Haladová, Viktor Schwarcz jr.
Zvuk: Michal Gábor, Michal Holubec
Hudba: Pjér la Šé'z

 

 
 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
1923219

RSS:
Toplist