

Psycholožka Lenka Petrovská nám k tomu řekla: "Facebook a další sociální sítě jsou totiž jakýmsi šidítkem nebo náhražkou osobního kontaktu. Jde tam všechno daleko a nesrovnatelně rychleji. Řekněte sami, pokud byste se s někým chtěli seznámit, tak to v reálném životě vůbec nejde snadno. Na FB stačí prostě oslovit kohokoliv a buďto si povídat začne nebo nezačne. Navíc FB dává pocit anonymity a tím se obě strany hovoru daleko lépe uvolňují. Říkají věci i velmi osobní, které by v při reálném seznamování na sebe vůbec neřekly. FB působí jako urychlovač komunikace. Proto mají lidé pak také pocit, že se znají podstatně víc, než kdyby došlo k seznamování třeba v parku."
Podle doktorky Petrovské pak dochází k tomu, že si lidé spolu povídají i o věcech, o kterých by měli velké zábrany si povídat v reálu. Velice často si spolu povídají o sexu a o tom, jak to mají rádi a jak jim to vyhovuje. "Když si tu situaci představíte, je téměř nemyslitelné, že by vás oslovil muž v metru a po pár větách úvodní konverzace se vás zeptal, jestli to máte ráda ze zadu,"říká psycholožka. Ono, zeptat by se vás na to mohl, ale zřejmě by to bylo to poslední, co by mezi vámi proběhlo.
Na FB jsou velmi peprné a otevřené konverzace jevem zcela běžným. Dokonce tím jaksi deklarujeme naši vnitřní svobodu a pokrokovost. Pokud po tom všem souhlasíme se setkáním je velice pravděpodobné, že už předem souhlasíme i s následným uvedením našich sexuálních představ do skutečnosti.
"Jenže je to velmi ošidné," pokračuje dál Petrovská. Protože k seznámení a poznání toho, jestli nám partner vyhovuje či nikoliv rozhodně jen neosobní internet nestačí. Aby zafungovala naše vnitřní chemie správně, potřebujeme se s protějškem vidět, dotknout se ho, očichat - prostě zapojit smysly. Jelikož při konverzaci na FB si každý z nás vytváří představu toho druhého a vnitřně si ho idealizuje. Při osobním kontaktu pak může dojít k velkému rozčarování.
"A to už vůbec nemluvím o situaci, kdy lidé záměrně o sobě nemluví pravdu. Nemluví pravdu o tom kolik je jim let, jak vypadají, jestli jsou zadaní, ženatí, jaké mají vzdělání či záliby," zdůrazńuje Petrovská. Podle zkušeností se však i v případě, že jsme vystaveni jistému rozčarování při osobním setkaní, nechceme úplně připustit, že jsme v podstatě ošidili sami sebe a sexem to jaksi chceme zachytit. Nepovede se to a po takovém setkání už většinou další nenásleduje.
Na druhou stranu je ale pravdou, že FB se stal rovnoprávnou metodou seznamování a má zhruba stejnou pravděpodobnost, že "vám to vyjde" jako jakékoliv seznámení jiné.
"Jen je třeba si uvědomit, že po seznámení na internetu vás to hlavní a skutečné seznamování v reálu teprve čeká," uzavřela doktorka Petrovská.
V této anketě jste již hlasovali.
Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.