Opět vládne Walburga

- Opět vládne Walburga
Rubrika:  Tajemná

Opět vládne Walburga

29.04.24, 00:00, autor: Plavovláska
Rok se s rokem sešel a máme zde opět noc sv. Walburgy (30. dubna), do češtiny zkomoleno jako Valpuržina noc. Proč ale právě na svatou Walburgu má být ono pověstné "pálení čarodějnic"?

Čtenost -   Diskuze: (0
 


Hledejme původ zřejmě někde v keltském svátku Beltaine, který byl původně pravděpodobně zasvěcen keltskému bohu ohně Belenovi. Samotné slovo "Beltaine" se dá přeložit jako ohně Belenovy. Jednalo se o pravidelný rituál v jakémsi keltském "liturgickém" kalendáři, kdy se pomocí ohně mělo všechno živé očišťovat od nemocí a současně podporovat plodnost.
Rituál probíhal tak, že se na vyvýšeném místě - kopci zapálily dva ohně, mezi nimi se pak vodil dobytek a poté  přes ně skákali i lidé, připadně tancovali v jejich blízkosti, čimž si všichni zajišťovali zdraví a plodnost pro celý rok.
I celá následná noc byla zasvěcena plodnosti a "zelenému manželství". Mladí lidé se po očistném ohni rozeběhli do lesů a užívali si volného nevázaného sexu až do rána. Kdy se pak vrátili do vesnic, stavěli zelené stromy - májky, jako poděkování bohu Belenovi. (Májky se dodnes například na Moravě staví většinou u domů dívek, které plánují svatbu a mladí muži tyto stromky do rána hlídají. Protože je děsná ostuda, když májku někdo ukradne.)Křesťanští kněží a misionáři, kteří v té době bojovali s "keltským pohanstvím", podle dobových pramenů v hlášení svým nadřízeným uvádějí, že až 9 z 10 panen, se vracelo po této noci z lesů obtěžkáno. Čemuž se musím smát, protože mi to silně připomíná dnešní reklamy (aspoň vim, kde se reklamní kreativci inspirují) - 9 z 10 zubařů doporučuje ...
No a právě tady můžeme hledat původ onoho pověstného pálení čarodějnic. Křesťané, prosazující monogamní manželství a puritánství, označují keltský Beltain za satanský rituál a ženy, které se tohoto zúčastňují za čarodějnice. Ono jde samozřejmě lépe poznat těhotnou ženu bez manžela, než chlapa, který se "zeleného manželství" účastnil taky, ale následky to na něm nezanechalo žádné.
 A tady bych taky viděla původ řečí, kteří křesťanští kněží hlásali z kazatelen, že tyto, už čarodějnice, obcují se satanem v podobě kozla. Jinak by přece museli přiznat, že ty ženy jaksi musely otěhotnět s někým a současně připustit, že muži čarodějníci, si nadále beztrestně užívají života.
Náramně se jim také hodily očistné ohně, kterými tento svátek začíná. Oheň a síra přece k ďáblu a peklu neodmyslitelně patří, že?
A co chudák svatá Walburga? Ta k tomuto svátku přišla jako slepý k houslím. Měla totiž jen ochraňovat před čarami, kouzly a psímu kousnutí. Snad proto jí byl přiřknut patronát nad pohanským svátkem Beltainem.
Vy si ale nenechte žádným náboženským imperativem dnešní noc zkazit. Chcete-li skákat přes očistné ohně, prosit o zdraví a plodnost, a pak si užívat skupinového sexu v hájích, lesích a lukách, tak jen do toho. Ačkoliv bych přece jen vzkázala pannám: Fakt není třeba otěhotnět :)


 


P.S. Kdyby mě náhodou chtěl někdo za můj kacířský článeček upálit, alibisticky odvolávám: Samozřejmě, že se mohu ve svých vývodech a úvahách, ale dokonce i v pramenech mýlit :)

 
Zdroj: Archív 2009
 
Profil blogu
Profil sekce "Tajemná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:58:16

Přístupů:
2991083

RSS:
Toplist