Devět tipů jak nepřibírat o víkendu na váze

- Devět tipů jak nepřibírat o víkendu na váze
Rubrika:  Zdravá

Devět tipů jak nepřibírat o víkendu na váze

02.01.09, 09:52, autor: Petr
Dle mnoha výzkumů je při redukci váhy nepřítel číslo 1 právě víkend.

Čtenost -   Diskuze: (1
 

 

Dle výzkumníků z Washingtonské univerzity zveřejněné v časopise Obesity je největším nebezpečím při redukci váhy víkend. Přesto, že se po celý pracovní týden držíte přesně stanovených pravidel, jakmile v pátek odpoledne opouštíme pracoviště a je před námi víkend veškerá předsevzetí nás opouštějí. Potom přijde pondělí ráno a kalhoty cítíme o trochu víc a zdá se nám, že stupnice na váze není nějak ve své kondici. Dle výzkumů mezi dvěma tisíci hubnoucími lidmi bylo zjištěno, že tato sledovaná skupina přibrala v období tří měsíců, kdy držela dietu cca 8 kg zatímco v pracovních dnech dosáhla stejná skupina ve sledovaném období průměrného úbytku na váze deset kilogramů. To znamená průměrný účastník výzkumu zhubl celkově za tři měsíce o 2 kg, ale nebýt víkendů byla by situace podstatně jiná. 

Neexistuje žádný jiný způsob jak se vyhnout přírůstku váhy o víkendu než důslednost. Je přeci škoda, aby úspěch, který jsme zaznamenali za pět dnů jsme za tak krátkou dobu zase ztratili.

Zde tedy uvádíme několik tipů jak si se zrádným víkendem poradit. Jedná se o úspěšné  zkušenosti klientů redukčního programu Centra Vitality, specialisty na zdravé hubnutí.

1.      O víkendu se pravidelně zvažte. Každý den se zvažte -  Když vidíte, že jde váha nahoru jedná se o signál, že je třeba zvýšit fyzickou aktivitu  nebo snížit příjem . Jedná se zpíše o psychologický moment, že si i během víkendu budete uvědomovat zkutečný příjem a případně se snadněji přinutíte k jedné procházce či vyjíždce na kole navíc.

2.       Soustřeďte se na zdravou výživu . O víkendech máte pravděpodobně o něco více času, věnujte je svým koníčkům ne vaření složitých pokrmů. Při vaření používejte co nejčerstvější a třeba i nové potraviny, které byste rádi ochutnali. Sousřeďte se na luštěniny, ovoce, zeleninu, libové maso či ryby a udělejte si nový a pro vás zajímavý recept. Věnujte pozornost potravinám s vyšším obsahem vlákniny a vědomně je přidejte do svého jídelníčku.

3.      Plánujte dopředu. Máte-li namířeno na party nebo na večeři, jezte přes den méně než si Vaše tělo žádá. Chystáte-li se na delší výlet , zabalte si  zdravé pamlsky  na oběd s sebou nebo plánujete-li oběd v restauraci dejte si k svačinu bohatou na bílkoviny nejlépe proteinovou tyčinku. Zasytí Vás na dlouhou dobu a v poledne budete lépe ovládat svůj hlad.

4.      Buďte fyzicky aktivní. Namísto trávení dobrého oběda na pohovce, využijte tuto zažívací hodinku na malou procházku či projížďku na kole, zahrajte si tenis . Dokonce i nákupy v obchoďáku můžeme hodnotit  jako výkon.  Noste u sebe pravidelně krokoměr a kontrolujte si množství kroků za den. Nikdo od vás nečeká světové rekordy jen vy sami uvidíte jak jste tento den fyzicky aktivní.

5.       Jezte s rozumem. Nesnažte se přijít do restaurace hladoví. Dvacet minut před návštěvou restaurace se snažte něco malého zkonzumovat. Buťe na tuto svačinu připrvení. Na jídelním lístku si potom vyberete jídlo podle toho co Vám poradí rozum sytý, ne rozum vyhladovělý.Zkuste posvačit polévku, kterou následně vynecháte v restauraci nebo například  ovoce se sýrem či šunkou. V restauraci se následně snažte vynechat smetanové omáčky či maso připravované v pekáči.

6.       Začněte den zdravou snídaní. Kdy jindy byste si měli udělat krásnou a zdravou snídani než o víkendu.  Udělejte sobě I své rodině netradiční snídani, tak abyste si na ní prostě pochutnali. Snězte ji v klidu a pokud je to možné nikam nespěche. Zkuste udělat snídani tak, aby byla barevně co nejbohatší. Zdravá snídaně Vás správně nastartuje do celého dne.

7.     Myslete na svou váhu. Soustřeďte se na své cíle, úbytek na váze mějte v paměti také o víkendech. Je přeci škoda veškerou tvrdou práci během pracovního týdne o víkendu promarnit. Příležitostná lahůdka je jistě naprosto v pořádku, nestresujte se z tohoto “ prohřešku” a pokud si tuto lahůdku dopřejete pořádně si ji užijte. Věnujte však pozornost množství. Jste-li na večírku či na návštěvě věnujte více času konverzaci, než konzumaci.

8.       Pozor na kalorie v nápojích. Kalorie z alkoholu, limonádádch, ovocných  šťávách umí rychle přidat našemu tělu několik stovek alorií navíc. Alkohol také většinou snižuje naši ostražitost jíst s rozumem. Kalorie přijaté z nápojů by měly tvořit komparz v celkovém množství přijaté energie, myslete na to. Dva vinné střiky jsou lepší než dvě sklenky vína, jedna sklenka je lepší než dvě. Malé pivo je lepší než velké atd. 

9.  Jezte více jídla doma. Jíte-li mimo domov je těžší udržet množsví přijaté energie pod kontrolou. Jedna studie ukázala, že lidé, kteří jedli 13 krát za měsíc  mimo domov  přijali o 32% více kalorií než lidé, kteří jedli mimo domov jednou týdně.Jídla připravovaná v restauraci, bývají zpravidla větší, než ta, která si připravujete doma. Jídlo v restauraci by zkrátka mělo zasitit i stokilového kopáče, který vydá za den jistě mnohem více energie než většina z nás.


Petr Duras - Centrum Vitality  www.centrumvitality.cz

 

 
  • Neregistrovaný 04.01.09, 23:00

    Rozbalit 1. Ne

  • Neregistrovaný

    Kulový. Víkend nevíkend, pořád mám 120 kilo!

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1201117

RSS:
Toplist