Děti mohou mít obezitu v genech

- Děti mohou mít obezitu v genech
Rubrika:  Novinky


 
Potřeba přejídat se je u některých dětí nepřekonatelná. Podle posledních výzkumů to ale není otázka slabé vůle, nýbrž genetické výbavy.

 

Britští vědci došli k závěru, že některé děti jsou geneticky naprogramované k tomu, aby se přejídaly. Během svého výzkumu sledovali 131 čtyř až pětiletých dětí, kterým nabídli talíř sušenek po běžném jídle. A zjistili, že ty, které jich snědly více, měly určité variace genu FTO zodpovědného za obezitu.

"Náš výzkum pomáhá vysvětlit, proč jsou některé děti vnímavější k signálům, které je nutí jíst víc než ostatní," říká doktorka Jane Wardleová z University College v Londýně a dodává: "Když pochopíme, jak geny fungují, budeme moci minimalizovat jejich negativní působení."

Gen FTO je s obezitou spojován už delší dobu. Prokázalo se, že určité mutace tohoto genu způsobují, že jejich nositelé jsou o 70 procent náchylnější k nadváze.

Wardleová se domnívá, že její výzkum pomůže objasnit problematiku dětské obezity: "Pokud se ukáže, že dítě má rizikovou verzi genu, rodiče budou moci předcházet tomu, aby se přejídalo. Třeba tím, že jednoduše nebudou mít doma všelijaké pamlsky."

Obezita způsobuje vážná onemocnění jako cukrovku typu 2 nebo srdeční choroby a vzhledem k našemu sedavému způsobu života jí stále přibývá. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že na světě trpí nadváhou 400 milionů lidí.
 
Zdroj: Korzo
 
Profil blogu
Profil sekce "Novinky"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 13:12:06

Přístupů:
288439

RSS:
Toplist