Deprese - onemocnění, které se dá léčit

- Deprese - onemocnění, které se dá léčit
Rubrika:  Zdravá

Deprese - onemocnění, které se dá léčit

17.02.23, 00:00, autor: Černovláska
Deprese je onemocnění celého těla - postihuje organismus, nervovou soustavu, duševní složku, myšlení i chování. Ovlivňuje spánek i chuť k jídlu, pocity vůči sobě samému i způsob, jakým uvažujeme o lidech a věcech kolem sebe a jakým způsobem k nim přistupujeme.

Čtenost -   Diskuze: (16
 

Popis
Deprese je nezdravý stav psychiky projevující se dlouhodobě pokleslými náladami jedince. Má skličující charakter, jedinec upadá do trudnomyslných úvah a nazírání světa. Pociťuje často úzkost a osamocenost, pocity bezcennosti nebo viny, malou sebedůvěru, únavu, zhoršené soustředění, problémy s pamětí a pozornosti. Je téměř neschopen smysluplné činnosti a okolí se jeví jako lenoch. Jeho myšlení se zpomaluje a chřadne jeho reakce na radostné podněty. Ztrácí zájmy a chladně reaguje na podněty.

 

 

Základní druhy deprese
Exogenní - deprese způsobená vnějšími příčinami
Endogenní - neznámá vnitřní příčina, je spojována s biologickými změnami mozku
Unipolární
- depresivní epizody několikrát během života
Bipolární - depresivní epizody se střídají s epizodami mánie (manio-depresivní syndrom)

V současnosti se od dělení na endogenní a reaktivní upustilo, téměř vždy lze nalézt souhru vnitřních dispozicí a vnějších faktorů. Pokud se jedná o přímou reakci na událost nebo životní situaci (úmrtí, rozchod, ztráta zaměstnání), hovoří se někdy místo o depresi o poruše přizpůsobení, diagnostická kritéria však přesné rozlišení neumožňují.

 

 

Příčiny
Trauma, smrt v rodině, ztráta zaměstnání, rozvod, stres, napětí, nerovnováha mozkového chemizmu, poruchy funkce štítné žlázy, nadměrná konzumace cukru, alergie na potraviny, nedostatky ve výživě, alkoholismus, kvasinková infekce, jakékoliv vážnější onemocnění, hypoglykemie (nízká hladina cukru v krvi), dědičnost a další.

 

Projevy deprese
Pro depresi je charakteristická dlouhodobě zhoršená nálada, pocity beznaděje a bezvýchodnosti. Jedinec se přestává zajímat o dřívější příjemné aktivity a přestává z nich mít potěšení - například se přestává zajímat o koníčky a zájmy a o sex. Dále dochází ke změně spánku, jedinec zpravidla hůře usíná a brzy se budí, ale může spát i více než je obvyklé. Podobně je to s chutí k jídlu, zpravidla se chuť sníží, nemocní hubnou, někdy se změní i samotná chuť jídla, bývá bez chuti. Někdy je naopak chuť k jídlu zvýšená, nemocní přibírají. Dále dochází k poruchám koncentrace, nemocní se nemohu soustředit na práci, na četbu, často u aktivit dlouho nevydrží. Charakteristická je i ztráta energie, chronická únava. Mohou se objevit sebevražedné myšlenky. Tyto myšlenky se objevují u okolo 60 – 80 % nemocných. Může se i projevovat poruchami paměti, kdy postižený budí dojem dementního člověka. Člověk trpící depresí může bývat také vznětlivý, plačtivý nebo naopak nemusí projevovat žádné emoce. Běžně se také vyskytují pocity méněcennosti, sebeobviňování. Člověk má také pocit, že čas plyne pomalu.

 

 

Klasická léčba
Existuje mnoho přístupů k depresi a její léčbě. Některé přístupy upřednostňují přirozená řešení v rámci sociálních vztahů, v nichž depresivní jedinec žije, jiné přístupy zdůrazňují nutnost odborné pomoci. Existují v zásadě dva různé přístupy k léčbě deprese, jeden který za klíčové považuje psychoterapii a reálné řešení životních problémů a farmakologickým zásahům přiznává podpůrnou roli, a druhý, který zdůrazňuje biochemickou povahu deprese a farmakologické řešení. Oprávnění předepisovat antidepresiva mají nejen psychiatři, ale i praktičtí lékaři, což někdy bývá předmětem kritiky ze strany psychiatrů. Nejsou-li účinná antidepresiva nebo jde-li o velmi závažnou formu deprese, bývají někdy předepisována i antipsychotika nebo používány elektrošoky. Protože antidepresiva mívají účinek nejistý, až po delší době a zpočátku mohou převažovat nepříznivé vedlejší účinky, zpravidla se současně s nimi předepisují i benzodiazepiny, jejichž účinek je podobný například alkoholu (rychlá a krátkodobá úleva, ale zároveň otupění pozornosti a riziko vzniku závislosti) a také bývají podobně jako alkohol zneužívány.

 

Potravinové doplňky
L- tryptofan - aminokyselina, z které se tvoří v těle serotonin - přenašeč mozkových signálů, jenž zodpovídá za psychickou a emoční stabilitu.
DL-PA (Dextro - Levo - PhenylAlanin) - aktivuje a zesiluje činnost tělesných opiátů (endorfinů), které pak vyvolávají pocity blaha a bezbolestnosti
B komplex - vitamíny skupiny B jsou potřebné pro normální funkci mozku a nervové soustavy. Některá antidepresiva snižují množství vitamínu B v těle.
Hořčík a vápník - důležité pro funkci nervového systému.
Vitamín C - důležitý pro tvorbu protistresových hormonů.
Pupalkový olej - obsahuje esenciální mastné kyseliny nutné pro přenos nervových vzruchů a pro normální funkci mozku.
Komplex vitamínů a minerálních látek - slouží k nápravě nedostatků vitamínů a minerálů, které často souvisí s výskytem deprese.
Selen - má povzbuzující účinky a tlumí stavy úzkosti.

 


Jak upravit výživu?
Člověk trpící depresí by měl omezit pití kávy, černého čaje, požívání cukru, instantních výrobků a alkoholu. Je vhodné vyřadit z jídelníčku moučné výrobky. Pšeničný lepek bývá spojován se vznikem deprese. Vyhněte se potravinám s vysokým obsahem nasycených tuků. Konzumace smažených jídel a hamburgerů, vede k lenosti, pomalému myšlení a únavě. Dochází k ucpávání drobných cévek v mozku. Jídelníček by měl být bohatý na ovoce a zeleninu. Vhodné k jídlu jsou sójové výrobky, obiloviny, ořechy, hnědá rýže, proso a luštěniny.

 

 

Fyzická cvičení
Pravidelný tělesný pohyb může být prevencí záchvatů deprese. Mozek při cvičení produkuje endorfiny a enkefaliny, které působí proti bolesti a způsobují povznesení mysli.

 


Muzikoterapie
Hudba může mít významný vliv na tlumení depresí.

 

 

Bylinná léčba
Pokud jste příznivci bylinek můžete vyzkoušet rozmarýn lékařský - doporučuje se v případě nervového vyčerpání pomáhá při bolestech hlavy a zpomaleném trávení nebo také brutnák lékařský, který uklidňuje. Zázvor, Jinan dvoulaločný, kořen lékořice, máta a sibiřský ženšen jsou rovněž prospěšné. Lékořici však neužívejte déle než 1 týden a pokud máte vysoký krevní tlak tak se jí vyhněte. Sibiřský ženšen neužívejte, pokud trpíte hypoglykemií, vysokým krevním tlakem nebo srdeční poruchou.

 


Homeopatie
Z homeopatik můžete vyzkoušet Aurum metallicum - na hlubokou depresi a sebevražedné myšlenky. Kalium phosphoricum - při nervové vyčerpanosti nebo Pulsatillu, která je vhodná pro bázlivé lidi, kteří mají mírnou povahu a snadno se rozpláčou.

 

 
Zdroj: www.dinarin.cz 2010
 • Jarka 30.08.19, 22:07

  Rozbalit 1. deprese

 • Jarka

  Skvěle napsané. Já depresí trpěla zhruba dva roky. Nebylo to nic příjemného. Zbavit se jí mi pomohlo až pravidelné cvičení jógy a změna jídelníčku. Co mi ještě hodně pomohlo bylo to, že jsem začala chodit k tomuto psychologovi: https://psycholog-holcner.cz/ Můžu jedině doporučit.

 • 89darina 10.03.20, 23:21

  Rozbalit 2.

 • 89darina

  Také jsem se při léčbě depresí zaměřila hlavně na přírodní cestu. Nejvíce se mi osvědčilo zapojit cvičení, meditaci a vedle toho také cb olej z https://www.cibdol.cz/cbd-olej , kterému podle mého názoru vděčím za největší část tohoto pokroku. Jedná se totiž o skvlou látku, která dokáže vážně skvěle uklidnit.

 • Aneta 07.10.21, 11:45

  Rozbalit 3.

 • Aneta

  Deprese jsou opravdu těžké a ne každý má pro to pochopení. Navíc se člověk k psychologovi bojí jít a tak hledá cestu jinde. Já ji třeba našla díky CBD. Měla jsem docela velké deprese kvůli úmrtí v rodině a tak jsem začala užívat CBD olej https://www.cbdcko.cz/cbd-oleje/cbd-konopny-olej-full-spectrum-10-10ml/ , který mi opravdu moc pomohl.

 • Tereza 29.12.21, 13:27

  Rozbalit 4.

 • Tereza

  Trpěla jsem na deprese několik měsíců a zkoušela jsem na to vše možné. Jediné co jsem nevyzkoušela, tak prášky, protože ty opravdu brát nechci. Naštěstí jsem narazila na https://kratomlevne.cz/

 • Lucka 21.02.23, 00:30

  Rozbalit 5.

 • Lucka

  Dá se deprese léčit nebo nějakým způsobem zmírnit i bez prášků? Máte někdo tuto zkušenost, kdo jste to řešil? Jak na to?

 • Alena 25.02.23, 14:59

  Rozbalit 6.

 • Alena

  Dá se s tím bojovat i bez prášků. Já jsme s depresí zabojovala velmi dobře hlavně díky tomu, že jsem si domů pořídila psychowalkman, který dokáže mozek naladit na tu správnou frekvenci a mozek si pak pěkně odpočine a zrelaxuje.

 • Lucka 26.02.23, 21:49

  Rozbalit 7.

 • Lucka

  Co jste si to přesně prosím pořídila? Kde se to dá koupit?

 • Milada 27.02.23, 18:47

  Rozbalit 8.

 • Milada

  Skvěle sepsaný článek. Měla jsem delší dobu problém se stresem, na který se mi podařilo najít na stránkách https://www.malujpodlecisel.cz/ lék. V podobě kreativní činnosti, která mi pomohla uvolnit se a užít si relaxaci. Touto aktivitou jsou obrazy podle čísel, které jsem si zamilovala hned na první pokus. Když jsem viděla, jak krásně se mi podařilo namalovat obraz, byla jsem velmi spokojená a bez stresu.

 • Alena 27.02.23, 22:19

  Rozbalit 9.

 • Alena

  Však se zkuste podívat na https://www.psychowalkman.cz/ Najdete tam i dobrá videa k tomu, kde je to fakt slušně popsané. Pomohlo mi to a je to mnohem lepší než třeba brát léky nebo to řešit nějakou takovou řekla bych vlastně až nezdravou cestou.

 • Klára 24.07.23, 23:20

  Rozbalit 10.

 • Klára

  Zajímavý článek o depresích, které pokud se neléčí dokážou zničit člověku život. Nedávno jsem musela zařizovat pohřeb svého strýčka, který trpěl touto nemocí několik let a poslední dobou odmítal léčbu. Bohužel spáchal sebevraždu. Byl to člověk plný dobroty, laskavosti, a tak jsem mu chtěla zajistit důstojné rozloučení. Na internetových stránkách https://www.pohrebnisluzba-helfi.cz/kontakty/praha-10.html jsem si objednala služby pohřební služby Praha 10. Společně jsme vybrali vhodné místo na pohřeb, hudbu a květinovou výzdobu. Celé rozloučení bylo velice emotivní a se strýčkem se přišlo rozloučit mnoho jeho přátel.

 • Jitka 06.10.23, 20:29

  Rozbalit 11.

 • Jitka

  Prosím, viděla jsem, že tu píšete něco o kratomu. Mě by teda celkem zajímalo, jak tohle dokáže teda dobře fungovat? Můžete mi poradit?

 • Markéta 10.10.23, 01:16

  Rozbalit 12.

 • Markéta

  Záleží co od toho budete přesně čekat, mě třeba pomáhá se pořádně uvolnit a taky se mnohem líp soustředit. Objevila jsem dokonce i kratom v tekuté formě. Při stresu a napětí ideální.

 • Jitka 11.10.23, 09:20

  Rozbalit 13.

 • Jitka

  Mohla bych se tedy zeptat s čím máme konkrétně dobrou zkušenost? Co mi teda doporučíte prosím?

 • Markéta 13.10.23, 23:38

  Rozbalit 14.

 • Markéta

  Objednávala jsem ho už dvakrát u kratomworld.cz Zkoušela jsem ho jak v práškové, tak i tekuté podobě. V té práškové tam mají taky mega výběr a hlavně tam mají i malé balení, na kterém si to můžete i třeba vyzkoušet co vám bude nejvíc vyhovovat.

 • Lenka 23.10.23, 15:46

  Rozbalit 15.

 • Lenka

  Je skvělé vidět takový to článek o depresi a o tom, jak je důležité přistupovat k tomuto onemocnění s pochopením a hledáním řešení. Sama jsem hledala způsoby, jak zvládat své pocity úzkosti a únavy. Mým tajným pomocníkem se stal Krupa Kratom z internetových stránek https://www.adamkrupa.cz/, který mi dodává energii a pomáhá mi relaxovat. Tento přírodní doplněk stravy mi poskytuje mnoho výhod, včetně zlepšení nálady a zmírnění stresu.

 • Danča 14.06.24, 22:00

  Rozbalit 16.

 • Danča

  Jsem ráda, že se stále více mluví o depresi jako o onemocnění, které se dá účinně léčit. Je to důležitý krok k tomu, aby se lidé nebáli vyhledat odbornou pomoc a nemuseli tohle náročné období zvládat sami. Podle mě ke zlepšení stavu významně přispívají i zdravotní matrace, které jsem našla tady na stránkách https://www.matracky.cz/.

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
2178280

RSS:
Toplist