Cvičení mozku může oddálit Alzheimerovu chorobu

- Cvičení mozku může oddálit Alzheimerovu chorobu
Rubrika:  Zdravá

Cvičení mozku může oddálit Alzheimerovu chorobu

14.01.22, 00:00, autor: Černovláska
Posilováním mozku lze oddálit propuknutí Alzheimerovy nemoci, kterou na světě trpí čtyřicet milionů lidí. Tato nemoc je formou stařecké demence a nedá se vyléčit.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Prevencí  jakékoli demence a stárnutí mozku je jeho cvičení. Činkami, které musíte denně vzpírat, je v tomto případě všechno, co donutí mozek pracovat. „Jsou to nejen křížovky, čtení, hraní karet, šachy, ale zejména jakákoli práce s novými informacemi, vymýšlení nových postupů a strategií,“ říká Doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D., ředitelka Gerontologického centra z Prahy 8. Mozek tak přinutíte budovat si nové spoje mezi nervovými buňkami. Čím hustší tato síť bude, tím déle mu bude trvat, než ho postihne jejich odumírání. Pokud mozek napadne Alzheimerova choroba a začnou se rozpadat nervové buňky, pak hodně záleží na tom, v jaké kondici byl mozek před tím. Proto také propuknutí nemoci může trvat deset let, nebo třeba jen rok. V podstatě platí, že čím vytrénovanější mozek byl v začátku, tím déle zůstane pacient soběstačný. V konečném stádiu nemoci hrozí hluboká demence.

 

 

 

Tetris překvapil
 
Internet nabízí hry, které jsou pro podporu mozkové činnosti jako dělané. Před dvěma lety zkoumali britští a američtí neurologové, které hry mozek procvičují a posilují tak, aby to bylo vědecky měřitelné. V té souvislosti velmi překvapila hra Tetris – při ní je vaším úkolem rovnat padající kostky a různé útvary do řádek. Čtvrt roku hrála skupina 26 mladých dobrovolníků na počítači tuto hru a pak byla podrobena vyšetření. To prokázalo, že se mozek hráčů opravdu změnil, že se tloušťka mozkové kůry zvětšila.

 

 

 
Prevencí jsou i ryby a olivy
 
Ke zdravému mozku se můžete dokonce i „projíst“. Poslední výzkumy ukázaly, že mu svědčí tzv. středomořská dieta. Vypadá to, že jde hlavně o správnou hodnotu cholesterolu a hladiny cukru v krvi. Ty jsou prokazatelně lepší u obyvatel Středomoří, v jejichž jídelníčku je hodně ovoce a zeleniny, olivový olej místo živočišných tuků, méně soli a více bylinek a koření, přiměřené dávky červeného vína a víc ryb a korýšů v jídelníčku.

 

 

Takhle poznáte Alzheimera
 
Nástup choroby může být velmi pozvolný a jeho diagnostika je obtížná. Odborníci ale sestavili desatero příznaků, které by vás měly včas varovat:
 
1. Paměť se vám znatelně zhoršuje – v začátcích si ještě za chvíli vzpomenete, později se vám informace ztrácí definitivně.
 
2. Roztržitost – zapnutá žehlička zapomenutá na stole, puštěná voda do vany, později spálená polévka, protože si nevzpomenete, že jste ji dali na sporák. Věci se ocitají na zcela nelogických místech – klíče v lednici, prádlo v troubě…
 
3. Problémy s vyjadřováním - ztráta slovní zásoby, později zcela nelogický projev.
 
4. Ztráta orientace – najednou nevíte, kde odbočit cestou na chalupu, ale také nedokážete rychle odečíst z ciferníku, kolik je vlastně hodin.
 
5. Často a zásadně se mění nálady – každému z nás dokáže náladu něco pokazit, ale Alzheimer se pozná i podle velmi prudké změny. Pacient může ze smíchu přejít v hlasitý pláč, hněv, a to bez důvodu. Jak nemoc postupuje, tak se mění celkové chování i osobnost člověka, většinou se stávají bojácnými a podezíravými. Může je přepadnout totální pasivita. „Tyto příznaky už nepatří mezi prvotní příznaky choroby, navíc se mohou vyskytnout i u mnoha dalších nemocí, takže i v tomto případě je vhodné se poradit s lékařem,“ doplňuje MUDr.Iva Holmerová

 

 

 
Rychlý test pro vás
 

Máte pochybnosti o tom, jak to s vámi je, jestli už se nehlásí problémy s demencí? Máme pro vás dva rychlé testy.
 
Hodiny – namalujte co nejrychleji ciferník hodin, na kterých jsou tři hodiny a deset minut (čísla i ručičky) Pokud se vám to podaří, můžete být v klidu.
 
Ženská jména – najděte v následujícím řádku šest ženských jmen. Zdravý mozek si s tím lehce poradí.
 
ERIRENAMEOPROMANASDČOMARCELAQPISHRENATAKSVMIVANASTENZORKAHDOEM

 
Zdroj: ordinace.cz 2011
 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1231759

RSS:
Toplist