Chcete mít dobrou náladu?

- Chcete mít dobrou náladu?
Rubrika:  Zdravá

Chcete mít dobrou náladu?

27.09.23, 00:00, autor: Černovláska
Kdo by nechtěl. Vždyt i stará východní moudrost praví - Zdraví je stavem ducha. Ale i naše pořekadlo: Veselá mysl - půl zdraví, si všímá toho, že se naše vnitřní rozpoložení přímo odráží v našem zdravotním stavu.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

 

Vědci ve svých studiích už mnohokrát dokázali, že náš jídelníček má vliv na to, jak se cítíme a chováme. Některé potraviny, zejména jídla bohatá na sacharidy (cukry a škroby) ovlivňují naši náladu tím, že pomáhají zvyšovat hladinu tzv. "hormonů štěstí" - serotoninu a noradrenalinu. Vysoká hladina těchto látek v mozku zlepšuje nejen subjektivní pocit štěstí, ale prokazatelně naše duševní spokojenost zlepšuje zdravotní stav.

 

Skvělá první pomoc, když si nutně potřebujeme zvednout hladinu serotoninu v krvi, je třeba čokoláda. Jenže právě na ni může vzniknout docela slušná závislost. Mnohé dámy by jistě mohly povídat celé romány o tom, jak jsou hnány chutí aspoň na čtvereček této oblíbené pochoutky. Závislost na čokoládě by nemusela být takový malér, kdyby to ovšem přímo nesouviselo s nemocí zvanou obezita.

 

Jak tedy ale vyvolávat onen pocit štěstí, když se právě sladkostí snažíme vyvarovat? Možná tomu nebudete ani věřit, ale lze to prostě ošetřit čajem. Tedy speciálně namíchaným čajem, jehož podstatnou a nejdůležitější složkou je u nás prakticky nedoceněné koření - kardamom.

 

Kardamom je jedním z nejjemnějších a dříve také nejdražších koření světa, hned za šafránem a vanilkou. Pochází z Indie, kde byl dlouho užívá v ayurvédské medicíně k zlepšení nálady, obnovení síly a vitality. Také zahání letargii a depresi a navozuje klid. Kardamom se hojne používá na Dálném vychodě a v Latinské Americe k ochucování nápojů, především likérů, čajů a kořeněných vín.

 


Čaj pohoda

2-3 zrnka kardamomu

kousek skořice

2 hřebíčky

plátek čerstvého zázvoru

200 ml vody

 

Vodu a koření přivedeme téměř až k varu (nesmí se vařit). Přikryjeme a udržujeme při této teplotě asi hodinu. Poté přecedíme a podáváme. Nápoj můžeme přisladit medem. Pijeme šálek dvakrát až třikrát denně.


 

Vřele doporučuji k vyzkoušení. Vaše pocity štěstí se skuečně zvednou bez toho, aby se to odrazilo na vaší váze.

 
Zdroj: Archív 2010
 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
2094590

RSS:
Toplist