Česko diskriminuje ženy na trhu práce

- Česko diskriminuje ženy na trhu práce
Rubrika:  Rozhněvaná

Česko diskriminuje ženy na trhu práce

02.04.09, 08:32, autor: Plavovláska
Český trh práce je prokazatelně diskriminační vůči ženám, tvrdí se v mezinárodní zprávě organizace Social Watch (SW) za rok 2008, která letos poprvé vyšla také v českém jazyce.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Podle této zprávy dostanou ženy za tutéž práci co muži až o 25% menší plat. Velké množství žen zastává práce s nízkou společenskou prestiží  pokud jde o nezaměstnatnost, jsou na tom právě ženy při hledání nového zaměstnání podstatně hůře.

 

Současně se ženám, které jsou starší 45 let hledá zaměstnání velice těžko a dostávají se pak na podřadné pozice.

 

Nezřídka též se stává, že žena nedostane práci, pokud má děti. Zaměstnavatel se bojí, že příliš často zůstane doma pokud děti onemocní. Je pravdou, že se vás při nástupu do práce na děti váš nový potenciální zaměstnavatel ptát nesmí, ale všechny to známe - ptají se. A ptají se i na to, zda máme zajištěno hlídání.

 

Zpráva Social Watch též upozorňuje na fakt, že u nás se v politice pohybuje velice málo žen a kritizuje vládu za negativní postoj k zavedení kvót na počty žen v politice (obecní zatupitelstva, parlament, vláda).

 

Social Watch spolupracuje v Česku s Národní koalicí SW, kterou tvoří čtyři subjekty - Ekumenická akademie, Centrum pro studium globalizace, Fórum 50%, oddělení Gender a sociologie Sociologického ústavu. Samotná social Watch vznikla před čtrnácti lety v Montevideu. Zpráva v Češtině vyšla letos poprvé.

 

ANKETA: Myslíte si, že jsou u nás ženy po pracovní stránce diskriminovány?


Celkem: 38 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

Zdroj: www.lidovky.cz
 
Profil blogu
Profil sekce "Rozhněvaná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:58:38

Přístupů:
1008585

RSS:
Toplist