Česká mládež nechce pracovat. Znáte sedmero účinné motivace?

- Česká mládež nechce pracovat. Znáte sedmero účinné motivace?
Rubrika:  Novinky

Česká mládež nechce pracovat. Znáte sedmero účinné motivace?

08.03.16, 00:00, autor: Plavovláska
První vydělané peníze, disciplínu, ale i nové přátele… To vše získá ročně zhruba 300 tisíc mladých lidí na brigádě. V Česku nabízí krátkodobé pracovní úvazky mladým lidem od 15 let řada firem, zájem českých dětí o brigády však klesá. Zejména velké společnosti umožňují kariérní postup i při částečném úvazku. Jak správně dítě motivovat a zároveň mu práci neznechutit? A co si ohlídat?

Čtenost -   Diskuze: (2
 

1)      Nepracující děti je třeba motivovat

Statistiky hovoří jasně, děti střední a jižní Evropy nemají o brigády na rozdíl od svých severoevropských vrstevníků zájem. U nás chodí na brigádu stěží každý dvacátý mladistvý. Přitom místa by pro ně byla. Na řadu tak přichází role rodičů. „Chození na brigádu je jedním z důležitých momentů finančního vzdělání a pochopení hodnoty peněz. Pomáhá dětem, aby si nejen uvědomily hodnotu peněz ve chvíli, kdy si šetří třeba na nové kolo, ale přenesli tuto zkušenost i do dalšího života,“ komentuje Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB. Dětem je třeba věci vysvětlovat a průběžně je motivovat, nemusí to být drastické. „Motivace vychází jednak z vnějších potřeb – potřebuju peníze, ale také z vnitřních – cítím se na sebe hrdý, že jsem to zvládl. Rodiče by měli pracovat s obojím a děti učit, že v práci mohou získat mimo peněz i seberealizaci,“ komentuje psychoterapeutka Jana Tamchynová.

 

 


2)      Spoluúčast rodičů pomůže, chlapci jsou ohroženější


Pokud dítě touží po kole nebo po značkovém oblečení, je dobré mu nabídnout, že půlku dostane a druhou půlku si vydělá. Ohroženější jsou dle psychologů více chlapci. „Je to tak trošku spojeno s novodobým fenoménem superochranitelských matek, které se snaží umetat především svým synům cestičku do života a ve značné většině potlačují nátlak otce na to, aby synek vylétl z hnízda,“ uvádí Tamchynová a dodává: “U dcer je to jiné. Od nich matky vyžadují výkon a samostatnější přístup, dcery se také snaží z matčina vlivu rychleji vymanit.“


 

 

3)      S kamarádem to půjde líp

Někdy je dobré podpořit potomka i jeho kamaráda, aby si našli práci společně. Mohou se tam „hecovat“, ale i postěžovat si navzájem. Sdílení jim pomáhá překonat počáteční obavy a malou sebedůvěru.

 

 4)      Bez důslednosti se daleko nedostanete

Důslednost je velmi důležitá. Může se stát, že se třeba dítě zadluží u kamaráda, aby vás donutilo dát mu na jeho vysněnou věc peníze. Pak je třeba „nechat ho v tom vykoupat“ a vyřešit celou situaci třeba i s ostudou, aby pochopilo, že musí začít fungovat jako samostatně výkonná jednotka.

 

 


5)      Na nejtěžší případy se musí tvrdě

U někoho stačí málo, třeba mu jen pomoci sehnat brigádu na rozjezd u někoho známého.  Dítě pak samo začne využívat nových zkušeností a kontaktů a začne se třeba rozhlížet i po náročnější práci. Někdy ale musí rodiče postavit dospívajícího před hotovou věc – my tě živíme, bydlíš u nás a ošacení máš, kapesné je ale už tvůj byznys. „Je to sice tvrdé, ale účinné. Nikdo přece netvrdí, že dospívání je procházka růžovým sadem a jen tak se děti naučí správně se odpíchnout do života,“ dodává psychoterapeutka.

 

 

 

6)      Správný výběr základ všeho

Zejména velké firmy hledají brigádníky po celý rok. Většinou se pochopitelně jedná o nekvalifikované práce nebo výpomoc, přesto byste měli dobře zvážit takovou brigádu, aby k ní mělo dítě aspoň částečný vztah. Pokud má dcera ráda psaní na počítači, bude jí více sedět administrativní výpomoc než práce ve skladu. Pokud syn studuje obor kuchař/číšník, mohl by na brigádě přijít i k zajímavé praxi. „U nás brigádníci oceňují nejvíce, že si mohou sami říct, které směny chtějí pracovat a chválí si i skvělý kolektiv. V neposlední řadě je tu ale také možnost rychlého kariérního postupu. Není výjimkou, že u nás dělají schopní mladí lidé manažery restaurace třeba již ve dvaceti letech,“ komentuje situaci Linda Šefčíková, HR manažerka McDonald´s a dodává s úsměvem: „Snad každý rok máme nějakou svatbu mezi zaměstnanci, takže vztahy jsou tu opravdu skvělé.“

 

 

 

7)      Kdy na brigádu a za jakých podmínek?

Vždycky je dobré mít legislativní minimum, které nejspíš znáte, ale pro jistotu: Na brigádu může jít ten, kdo ukončil základní vzdělání a dosáhl věku 15 let. Do 18 let je práce omezena na 40 hodin týdně buď na dohodu o provedení práce, nebo na dohodu o pracovní činnosti. Obě tyto dohody je třeba mít písemně, jinak neplatí. V tomto poměru je možné dostat výpověď bez udání důvodu, přičemž výpovědní lhůta je 15 dní od doručení výpovědi. Za stejných podmínek je možno ukončit vztah i obráceně.

 
Zdroj: TZ
 • donlabuznik 13.11.18, 00:36

  Rozbalit 1. offshore

 • donlabuznik

  Já se dnešním mladým lidem ani moc nedivím, kdo by chtěl totiž tvrdě pracovat za tak malé peníze, já si tohle uvědomil docela brzo a proto jsem si přes https://www.ioffshore.cz/ založil podnikání v zahraničí. Zezačátku to byla docela trnitá cesta, ale musím říct, že se moje snaha vyplatila a nyní se mám jak ve snu.

 • Petra 27.02.20, 21:11

  Rozbalit 2.

 • Petra

  No, moje dcera si zrovna vybírá kam půjde na střední, tak se snažím o to, aby si vybrala takovou školu, díky které bude mít šanci na dobře placené zaměstnání. Dokonce jsem jí zaplatila i takový přípravný kurz https://www.to-das.cz/ abych měla jistotu, že přijímačky na střední opravdu zvládně. Myslím si, že díky němu se na střední dostane levou zadní.

 
Profil blogu
Profil sekce "Novinky"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 13:12:06

Přístupů:
351631

RSS:
Toplist