Češi podepisují nevýhodné smlouvy, nečtou je a nerozumí pojmům

- Češi podepisují nevýhodné smlouvy, nečtou je a nerozumí pojmům
Rubrika:  Rozhněvaná

Češi podepisují nevýhodné smlouvy, nečtou je a nerozumí pojmům

23.06.15, 11:51, autor: LadyAnn
Téměř dvě třetiny Čechů vůbec nečtou smlouvy a jen zlomek rozumí tomu, co podepisují. Například význam zkratky RPSN zná pouze šestina lidí. Pojem rozhodčí doložka umí vysvětlit jen šest procent Čechů.

Čtenost -   Diskuze: (3
 

Není výjimkou, že lidé kvůli své nepozornosti často podepíší nevýhodnou smlouvu, kterou už nelze odvolat a má fatální následky pro ně i pro jejich rodiny. Například kvůli úvěrové smlouvě se do potíží dostala už třetina Čechů. „Tou nejzákladnější chybou je to, že mnoho lidí se s obsahem smlouvy dopodrobna neseznámí a důvěřuje ústnímu ujištění druhé strany. Častokrát se tak zavážou k něčemu, o čem ani nevědí. Další závažnou chybou je podceňování významu listin, na které je v textu smlouvy pouze odkazováno, ale fyzicky k ní nejsou připojeny, to jsou například všeobecné obchodní podmínky. Stejně často se podceňuje význam ujednání o smluvních pokutách a jiných sankcích nebo rozhodčí doložce. Běžnou chybou je přeskočení pojmů, kterým lidé nerozumí,“ upozornil Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

 

Problematická je položka roční procentní sazby nákladů – RPSN. RPSN je souhrn nákladů spojených s půjčkou vyjádřený v procentech z dlužné částky na jeden rok. V RPSN by měla být započtena nejen úroková míra, ale také všechny administrativní či jakékoli jiné náklady spojené s úvěrem na období jednoho roku. To jsou například poplatky za uzavření smlouvy, poplatky za vedení úvěru, poplatky za vedení účtu, pojištění schopnosti splácet a podobně. RPSN by tak měla posloužit jako srovnání výhodností úvěrů různých peněžních institucí. Alarmující by měla být v případě, přesahuje-li 40 až 50 procent,“ popsal Jiří Hartmann. Úvěr má v Česku téměř každý třetí člověk, 40 procent Čechů ale text úvěrové smlouvy nečte vůbec, další třetina tomuto textu věnuje pouze 5 minut své pozornosti. „Během tak krátké doby je takřka nemožné, aby smlouvu prostudoval odborník, natož laik. Je překvapivé, že mezi nejlehkovážnější patří lidé v produktivním věku od 25 do 44 let.Racionálně Češi o smlouvě uvažují ve chvíli, kdy ji ve skutečnosti nepotřebují. Oproti tomu v okamžiku, kdy se dostanou do finanční tísně, podepisují i značně nevýhodné smlouvy. Často o finanční nezodpovědnosti vypovídá i to, že 12 procent Čechů by si neváhalo půjčit peníze od neznámého nebo podezřelého zdroje,“ uvedl Jiří Hartmann.Vidina levnějších služeb nebo nákupu výhodného zboží přiměje Čechy často podepsat nevýhodné smlouvy podomních prodejců. Podle nejnovějšího průzkumu se na 72 procent Čechů setkalo s podomním prodejem elektřiny či plynu. „Pokud člověk plánuje podepsat nějakou smlouvu, měl by vždy dbát na to, aby měl dostatek prostoru seznámit se s jejím obsahem a zhodnotit případná rizika jejího podepsání. U smluv uzavíraných na ulici nebo s podomními prodejci je tato možnost značně omezena a dotyčný se dostává do situace, kdy pod jistým tlakem smlouvu podepíše, aniž by věděl, jaké povinnosti smlouva obsahuje,“ popsal Jiří Hartmann.

 

Samostatnou kapitolou jsou smlouvy s cestovními kancelářemi. Lidé je často podepisují ukvapeně a při následné reklamaci mají kvůli nedostatečným náležitostem smlouvy zpravidla smůlu. „Smlouva o zájezdu by vedle základních údajů měla obsahovat přesně to, co od zájezdu klient očekává. V případě nesplnění požadavků se totiž může dovolat jen toho, co měl ve smlouvě upřesněno. Například, pokud jednou z podmínek ve smlouvě o zájezdu byl výhled na moře a ze zákazníkova pokoje takový výhled není, může se dovolat náhrady či odškodnění na základě smlouvy,“ řekl Jiří Hartmann.

 
Zdroj: TZ
 • Lucka 13.01.24, 18:24

  Rozbalit 1.

 • Lucka

  Já tady v tom také nejsem úplně kovaná. Potřebovala bych vyřídit nějak výhodně pojištění domu. Kdo mi poradíte kam se zajít zeptat?

 • Dagmar 16.01.24, 07:52

  Rozbalit 2.

 • Dagmar

  Sehnat výhodně pojištění domu není vůbec složité. V dnešní době spíše velmi jednoduché. V podstatě to můžete zvládnout i z domu bez problémů. Kdybych měla radit, tak doporučím online srovnávač pojištění Klik.cz, na úvodní stránce si vyberte pojištění, které máte zájem sjednat a potom tam vyplňte pár základních údajů. Během chvilky tak uvidíte kompletní porovnání pojištění, které si můžete pak i rovnou online přes srovnávač sjednat a nemusíte kvůli tomu ani nikam chodit.

 • Jitka 26.05.24, 21:45

  Rozbalit 3.

 • Jitka

  Já hrozně moc dlouho přemýšlela, jak omezit účty za energie v našem domě. Rozhodla jsem se proto nakonec pro pořízení fotovoltaické elektrárny. Perfektně se tak kryje spotřeba našeho domu, ale navíc jsem i sjednala výhodný prodej přetoků, a to s firmou https://www.electree.cz/ , se kterou mám smlouvu na dobu neurčitou a prodávám díky nim přetoky za spotové ceny na burze. Vyplatí se mi to hodně. Nemusím jim platit žádné provize z prodeje jen měsíční fixní poplatek necelých 220 korun.

 
Profil blogu
Profil sekce "Rozhněvaná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:58:38

Přístupů:
1451136

RSS:
Toplist