"Být na šrot," proč zrovna na šrot?

- "Být na šrot," proč zrovna na šrot?
Vyšlo v blogu:  Plavovláska

"Být na šrot," proč zrovna na šrot?

02.08.12, 12:33, autor: Plavovláska , Hodnocení: -
Všichni víme a často to slyšíme a zřejmě i používáme. Když někdo řádně přebere, tak prostě "byl na šrot." Každé rčení má svůj původ, někde vzniklo, nějak se dostalo do života. Jak je to tedy s tím šrotem?

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Může to znamenat, že opilý člověk je "na odpis", je na tom  tak bídně, že je k ničemu a je vhodný k sešrotování? Ale proč tak agresivně? Vždyť se opilec za svého opojení vyspí, tak proč ho hned odepisovat?

 

Je ale jiné vysvětlení. Jako obvykle, to nejlogičtější, mající zřejmě reálný základ.

 

Základ onoho rčení má souvislost s největší pravděpodobností s tzv. Schrothovou léčebnou metodou. Jednalo se o léčbu obezity v Lázních Lipová, která byla svého času velmi módní a vyhledávanou záležitostí. Na počátku minulého století takto své problémy s nadváhou řešila celá kulturní ale i politická a hlavně ekonomická smetánka.

 

Léčba spočívala v tom, že pacienti drželi velmi přísnou dietu, založenou především na konzumaci zeleniny a libového masa. Podrobovali se mnohahodinovým zábalům, kde se museli potit (uvádí se, že některé potní zábaly trvaly až 8 hodin), ale hlavně, a to byl zřejmě ten největší důvod pro oblíbenost této léčby:

 

Každé ráno vypili sklenku režné pálenky a večer každý litr vína! Samozřejmě místo večeře. A protože je jednoduché si představit, jak museli pacienti již po pár dnech vypadat a protože se metoda nazývala podle zakladatele Lázní Lipová a celého několikageneračního klanu lékařů, Schrothova (čti Šrotova), lze si jednoduše odvodit, co ve skutečnosti znamenalo být na "schroth".

 

Zda se přikloníte k mému přesvědčení, že má v rčení prsty samotný zakladatel dynastie, Johann Schroth, (z dostupných informací víme, že byl svými současníky, ale především konkurenty, mezi nimiž vyčnívá Vincenc Priessnitz, označován za notorického opilce), či zda vzniklo úplně jinak, nechám na vašem laskavém úsudku.

 

ANKETA: Rčení "být na šrot" podle mého vzniklo:

 
Ohodnoťte článek
Hodnotit mohou pouze přihášení uživatelé.
Tento článek zatím nikdo nehodnotil | Průměrné hodnocení: (-)

Svatý Medard aneb Medardova kápě

Medardova kápě čtyřicet dní kape ....
autor
O autorovi
autor
autor

Společně o všem :)
další články autora
Další články autora
další články autora
Profil blogu
Profil blogu "Plavovláska"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 11:25:37

Přístupů:
184092

RSS:
Toplist