Blahodárné účinky vibrační plošiny

- Blahodárné účinky vibrační plošiny
Rubrika:  Zdravá

Blahodárné účinky vibrační plošiny

17.02.20, 00:00, autor: Černovláska
O vibrační plošině jsme nejčastěji slyšeli v souvislosti s hubnutím a formováním postavy. Ve skutečnosti toho tahle pomůcka umí mnohem víc a je jen na vás, jestli by stálo za to, aby byla součástí třeba i vaší domácí posilovny

Čtenost -   Diskuze: (4
 

Určitě už jste se někdy na takový fitness stroj zkusili aspoň postavit, takže se vám mohlo zdát, že je to něco jako zábavní atrakce. Vždyť co je na tom, když se třese celé tělo. Kdo to nezkusil, ten jistě rád zjistí, co to vlastně umí.

Z obecného hlediska jde o to, že rychlé otřesy v pravidelných intervalech ovlivňují celé tělo. Přestože pro většinu z nás je tento vliv opravdu prospěšný, existují i jedinci, kteří jej vnímají negativně. Pojďme se na vibrační plošinu podívat trošku blíže.


Vibrace jsou rychlejší než chůze

Principem plošiny je vibrování z jedné strana na druhou, což má vlastně napodobovat naklánění našeho těla během chůze. Ovšem vibrace dosahují takového tempa, kterého by sám člověk nikdy nebyl schopen. Přesně v tom se skrývá celé tajemství funkčnosti plošiny.

Běžně když jdeme, váha se přenáší z nohy na nohu a rovnováhu udržujeme automaticky. Jenže udržení rovnováhy není přirozenou schopností, naopak, každý se to musel v batolecím věku naučit a trvalo to cca do 3 let věku dítěte. To už je věk, kdy je člověk schopen se na svou chůzi přestat soustředit.

Díky vibrační plošině se tak trochu vracíme do dětských let. Musíme se dostatečně soustředit, abychom byli schopni udržet rovnováhu ve chvíli, kdy se plošina spustí a začne vytvářet výkyvy z jedné strany na druhou. To vše navíc při značně vysoké rychlosti.

 


Svalstvo pracuje na plné obrátky

Jakmile se vibrace spustí, dochází zároveň s tím k aktivaci reflexů, jež pomocí stahování a povolování potřebných svalů pomáhají s obnovením rovnováhy našeho těla. To znamená, že svaly musí pracovat, i když v podstatě nejsme nijak zvlášť v pohybu.

Právě to je jeden z důvodů, proč se o vibrační plošině hovoří v souvislosti s hubnutím a spousta lidí na ní nedá dopustit. Ono není divu, neboť svaly se během pohybu na plošině napínají opravdu dost rychle, což vlastně napodobuje aktivní cvičení.

Nejen, že dochází k posílení svalů, ale také jejich růstu. Lepší je i prokrvení svalstva a zrychluje se rovněž spalování energie. Pokud dokážeme vytrvat a používat vibrační plošinu opravdu pravidelně, je možné dosáhnout zlepšení celkové fyzické kondice a zbavit se nějakého toho kila navíc.

 

 

S čím je vibrační plošina schopná pomoci?

Nutno podotknout, že ačkoli se jedná o cvičební pomůcku, má na naše tělo neuvěřitelný vliv zejména po zdravotní stránce a samotné vibrace mají i další účinky.

 

 

Co vibrace dokážou?

   Podpora koordinace jednotlivých skupin svalů.
    Stimulace tvorby myokinů ve svalových buňkách. (Myokiny jsou podobné hormonům a pomáhají s prevencí cukrovky, mají pozitivní vliv na srdce a cévy, ale také mozek a cévní stěny, navíc přispívají k lepšímu využívání tuků v těle.)
    Posílení hlubokého stabilizačního systému. (Svaly, které pomáhají s udržením a „nošením“ těla. Přestože je nutné je udržovat v kondici speciálním tréninkem, aby nedocházelo k jejich ochabování, s vibrační plošinou to není nutné.)
    Zlepšení oběhu lymfy. (Cvičení na plošině pomáhá v boji proti otokům, ovšem vždy je nutné dopředu vědět, co je jejich původem. To znamená, že se musíte v první řadě poradit s lékařem, co je příčinou otoků a zda je použití vibrační plošiny v takovém případě vůbec vhodné.)
    Pomáhá se zlepšením osteoporózy. (Dokáže totiž poskytnout správnou podporu, důležitou pro růst kostí. Nutno zmínit, že se jedná o osteoporózu v počáteční fázi.)

 

 

Účinná rehabilitace

O tom, že při pravidelném používání vibrační plošiny značně zlepšíme celkové udržení rovnováhy, není pochyb. V této souvislosti se hovoří o možném použití plošiny po mozkové příhodě, kdy bývá právě držení rovnováhy narušeno.

Někdo pozoruje pokroky během několika týdnů, dalšímu to trvá dva měsíce i více. Podobně jako rovnováhu, může plošina zlepšit pohyblivost v končetinách, které po mrtvici často nechtějí poslouchat.

Jednou z výhod, kterou vibrační plošina pro člověka po mozkové příhodě má, je fakt, že trénuje svalstvo a nohy i v případě, že mozek nechce příliš spolupracovat.

Přestože se objevují opravdu velmi pozitivní ohlasy, není dobré, aby se člověk pouštěl do rehabilitace bez předchozí domluvy s lékařem, ne každému totiž po mrtvici bude takový druh cvičení vyhovovat.

 

 

Vibrace nahradí běh

Aktivita kostních buněk i rychlost produkce nové kostní hmoty závisí na tělesné aktivitě i věku. Čím vyšší věk, tím je tento proces pomalejší. Vděčíme za to hladině hormonu estrogenu, který má vliv na tvorbu i odbourávání kostí. Jakmile ho ubývá, zrychluje se činnost buněk, jež jsou přímo odpovědné za likvidaci kostní hmoty.

Pravidelné používání vibrační plošiny funguje jako účinná prevence, se kterou souvisí i zásadní změna jídelníčku, který by měl být co nejpestřejší.  Je možné dosáhnout aktivního pohybu ve vzpřímené poloze. A pokud nám počasí nedovolí pohyb venku, zvlášť pokud je každodenní běh naší závislostí, pak je to ideální způsob jak napodobit oblíbený jogging.

Zvláštní skupinou jsou lidé, u kterých je problém se zhoršenou rovnováhou a kteří si netroufají na běžné sportování ve venkovních prostorách, neboť se obávají nebezpečí pádu a úrazu. Právě pro ně je vibrační plošina jako stvořená.

 

 

Pro koho je plošina nevhodná?

Jak již bylo zmíněno, použití vibrační plošiny je dobré konzultovat s lékařem. Existují ale i zdravotní obtíže, při kterých se musíte plošině přímo vyhýbat obloukem. Kdo by měl na vibrační plošinu zapomenout?

    Lidé, kteří mají kloubní náhradu.
    Majitelé kardiostimulátoru.
    Jedinci se žilní trombózou.
    Každý, kdo má bolesti bederní páteře.
    Pacienti s pokročilou osteoporózou, u nichž hrozí poškození kostí, v horším případě zlomeniny.
    Všichni, co trpí onemocněním vnitřních orgánů, na které mohou být vibrace negativní vliv.
    Lidé se žlučovými kameny, u těch mohou vibrace vyvolat dokonce žlučníkový záchvat.

 

 

Správné používání

Přesný návod najdete samozřejmě v balení u vibrační plošiny, ale z obecného hlediska je nutné jí umístit na rovnou a hlavně pevnou plochu. Jakmile se postavíte na plošinu, je důležité ještě předtím, než jí poprvé spustíte, povolit napětí svalů a trochu se pokrčit v kolenou.

Na to nikdy nezapomínejte, ani při opakovaném použití, aby nedošlo vlivem vibrací k poškození kloubů. Pokud se o plošinu opíráte rukama, platí totéž, jen s tím rozdílem, že musíte pokrčit ruce. Naučte se svou váhu rozložit na celou plochu obou chodidel.

Každý cvik by měl trvat maximálně 30 až 60 vteřin. Nedoporučuje se, aby byla tato doba překračována, neboť při delším cviku může snadno docházet až k točení hlavy a to určitě nechcete. Vždy se nejdříve seznamte s celým návodem a nevynechejte jedinou radu, kterou v něm najdete.

 
Zdroj: www.levou-zadni.cz
 • Zuzka 08.02.23, 00:05

  Rozbalit 1.

 • Zuzka

  Prosím prosím moc o radu, chtěla bych si doma zařídit takovou menší soukromou domácí poislovnu. Jaké posilovací stroje se vyplatí si kupovat pro domácí použití. Jakou tu máte zkušenost?

 • Mirek 12.02.23, 01:54

  Rozbalit 2.

 • Mirek

  Začal jsem budovat a vybavovat domácí posilovnu v době, kdy začala korona a já jsem tak nemohl chodit do klasické posilovny. Nakoupil jsme si vybavení z obchodu, kde ho prodávají i profi do posiloven. Podařilo se mi koupit za slušnou cenu velmi dobré vybavení k cvičení a moje domácí posilovna má teď opravdu úroveň.

 • Zuzka 15.02.23, 20:11

  Rozbalit 3.

 • Zuzka

  Kde přesně jste ho koupil to vybavení? Do kterého obchodu jste šel? Nebo dá se na to podívat někde i online? Stálo vás to dost?

 • Mirek 21.02.23, 22:43

  Rozbalit 4.

 • Mirek

  Pokud si chcete koupit kvalitní vybavení na cvičení, tak já ze své zkušenosti doporučím podívat se na https://www.fitham.cz/ Najdete u nich na stránkách totiž i nákupní rádce, díky kterým se dá koupit fakt kvalitní vybavení, na kterém se pak nemusíte bát si pořádně zacvičit.

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
2142822

RSS:
Toplist