Banánová dieta v Japonsku vyprazdňuje regály obchodů

- Banánová dieta v Japonsku vyprazdňuje regály obchodů
Rubrika:  Zdravá

Banánová dieta v Japonsku vyprazdňuje regály obchodů

12.12.08, 16:19, autor: Petr
Zaměstnanec tiskárny v Tokiu odstartoval mezinárodní šílenství

Čtenost -   Diskuze: (0
 

 

Fumiko Satake, 29-letá žena z Tokia, koupila  v supermarketu v centru města trs zelených banánů. Ne však proto, že by milovala nezralé banány, ale proto, že to bylo to jediné, co z banánů dostala.
„Do obchodu jsem dnes zašla  právě kvůli banánům,“ povzdychla si Satake. „A skoro žádné tam už nebyly.  Takto to v obchodech  vypadá už několik měsíců.
Banány jsou už dlouho oblíbeným ovocem mnoha Japonců. V roce 2007 bylo v Japonsku zkonzumovaných 970 000 tun banánů. Ale když se krajinou začala valit nová dieta, způsobila náhlý nárůst  spotřeby a zároveň nedostatek banánů v obchodech.
„Můj manžel začal s ranní banánovou dietou před pár měsíci a  zhubl 2,7 kg,“ říká Satake.  Za posledních šest měsíců se ranní banánová dieta objevila  v několika televizních programech. V jednom z nich,uvedla  jistá japonská zpěvačka , že za půldruhého měsíce banánové diety zhubla téměř 7 kg.

Základní pokyny jsou jednoduché.

  • Ráno smíte sníst tolik banánů, kolik chcete a zapíjet je můžete vodou pokojové teploty.
  • Můžete si dopřát běžný oběd a večeři, ale po osmé večer už nejezte.
  • Zároveň se pokuste jít spát před půlnocí.
  • Mezi jednotlivými jídly si můžete dopřát drobné občerstvení  (ale ne hned po hlavním jídle)
  • a můžete konzumovat také alkohol, samozřejmě s mírou.

„Nikdy jsem si nemyslel, že můj návod zveřejněný na internetu může ovlivnit životy tolika lidí,“ říká Hitoshi Watanabe 31-letý bývalý zaměstnanec tiskárny v Tokiu.
Watanabemu se pomocí  této diety, kterou pro něho navrhla jeho žena Sumiko, podařilo zhubnout 17,2 kg.

Dieta, se kterou se žije lehce
Sumiko, 31-letá farmaceutka, vystudovala preventivní medicínu a tuto metodu sestavila  pro svého tehdy ještě přítele.
„Já jsem chtěl jen něco, co by mě neotravovalo,“ říká Watanabe.  „Banány jsou bohaté na vitamíny a minerály, a přitom mají málo kalorií.  Zároveň mají schopnost  zabraňovat hromadění kyselin.  Jsou cenově dostupné a prakticky vždy po ruce.  Navíc k jejich konzumaci nepotřebujete příbor.  Je to tak nenáročné, že jsem, se rozhodl  vyzkoušet to.“
Watanabe shodil první měsíc 1,8 kg a podobně hubl každý následující měsíc, až celkově zhubl o 17,2 kg za méně než rok.
„Ani jsem netušil, že hubnutí může být tak jednoduché,“ říká Watanabe.  „Proto jsem se rozhodl podělit se o svůj úspěch .“
Watanabe zveřejnil informaci o banánové dietě na , najrozsáhlejší internetové sociální síti v Japonsku, ke které mají registrovaní uživatelé přístup prostřednictvím svých počítačů, nebo mobilních  telefonů.  „Nevěděl jsem, že to zaujme tolik lidí.  Odezva byla prostě ohromující.“
Watanabe celkem určitě neměl v úmyslu způsobit nedostatek banánů v celém Japonsku, avšak právě to se událo.
Akihiro Takenaka, manažer potravin Tokijského supermarketu Ozeki, uvedl, že poptávka po banánech je nadále vysoká a dodavatelé  prostě nestíhají obchody zásobovat.
„Pracuji  v této oblasti už téměř 20  let, ale s tímto  jsem se ještě nesetkal,“ říká Takenaka.  „Obyčejně objednáváme 15 přepravek banánů denně, ale v posledních měsících jsme nebyli schopni toto množství zabezpečit.  Když dostaneme pět přepravek, jsme rádi.“
Hiromi Otaki ze společnosti Dole Japan Co., která je největším dovozcem banánů v Japonsku, uvedl, že společnost zvýšila za poslední měsíce dovoz o 25 až 27 procent.
„Léto a zima nebývají pro prodej banánů příznivé,“ říká Otaki.  „Pro nás bývalo  těžké především  léto, ale tohle léto  bylo naprosto neuvěřitelné.“

Ranní banánová dieta dosáhla status masového šílenství

Japonsko má už svojí dávku trendových diet za sebou, a to počínajíc jablky, přes kakao až po kysané zelí.  Když se totiž určitého produktu chytí média, Japonci hned běží do obchodů a vyprazdňují regály.  Co však banánovou  dietu odlišuje od těch ostatních, je její dlouhé trvání.
„Toto šílenství začalo začátkem tohoto roku a vyvrcholilo v léte až na podzim,“ tvrdí Miwa Tamura,  odborník v oblasti výživy.  „Mnoho lidí tuto dietu ještě stále drží.“
Na Watanabeho stránku sa přihlásilo zhruba 2 400 000 ľidí.  Mnozí z nich si vedou na stránce denníky dokumentující jejich hubnutí.
„Jeden z mužů do denníku přispívá  700 dní,“ říká Watanabe.  „Zhubl  již zhruba 19 kg.“
Watanabe lidem doporučuje hubnout společně s přítelem, aby si navzájem pomáhali sledovat svoje pokroky.
„Mně pomáhala manželka, ale hubnout osamotě nemusí být nepříjemné,“ tvrdí Watanabe.  „Proto radím zapisovat si svojí váhu a dělit se o svoje úspěchy s ostatními.“
Úbytek na hmotnosti ale nebyl Watanabeho jediným úspěchem.  Metoda banánové diety se stala natolik  oblíbenou, že Watanabe dostal několik nabídek na napsaní knihy.  Jen tento rok  se prodalo přes 900 000 kopií řtyř vyšlých publikací.   

I když Watanabe doufá, že banánová dieta dokáže změnit životy ostatních podobně, jako se to stalo jemu, zároveň varuje, že samotná konzumace banánů nepovede automaticky k úbytku na hmotnosti.
„Lidé mají tendenci zaměřovat se  jen na banány a zapomínají  přitom na ostatní věci, které uvádím.  Mám na mysli dojedení večere před osmou, nebo uložení  se k spánku před půlnocí,“ říká Watanabe.  „Tyo kroky však napomáhají relaxacii vašeho těla a mysli, což je při dosahování ideální hmotnosti také  důležité.  Musíte si vytvořit prostředí, ve kterém vaše tělo a mysl odbourají stres.  Snižování hmotnosti zároveň znamená snižování stresu.  Banány nejsou zázračným proutkem, ale mohou vám pomoci.  U mě  to zabralo.“ Říká Wantabe.

 

Reakce Centra Vitality - www.centrumvitality.cz


- Tato dieta může opravdu pomoci hlavně lidem, kteří nejsou zvyklí snídat. Vhodně zvolená snídaně je jedním ze základních předpokladů úspěšné redukce váhy.Díky ranní snídani dodáte tělu energii na celý den . Díky dobré snídani, nebudete večer trpět syndromem ledničkového luxu. Opravdu to funguje.

- Pro ty z nás, kteří jsou zvyklí snídat tato dieta, nemá žádný význam. Snad jen to, že díky nutričnímu složení banánu zkonzumujeme nezanedbatelné množství vlákniny, vitamínů a minerálních látek.

- V článku si všimněte i dalších aspektů jako je nejíst po dvacáté hodině. Toto pravidlo není úplně štastně zvolené, přesto je důležité. Spíše bych jej zformuloval takto. Nejezte cca tři hodiny před uložením ke spánku. Pokud uleháte kolem deváté, večeře v osm hodin není opravdu ideální. Pokud uleháte kolem jedné v noci, tak o půlnoci zešílite hlady a přejíte se.

- Kvalitní spánek pomáhá při redukci váhy. Ano toto je velmi důležitá věta. Umožníme-li tělu odpočinout si a na cca 8 hodin úplně vypnout, rozhodně nám to pomůže zejména po mentální stránce zvládat více jakýchkoli stresových situací, včetně přejídání se. Navíc tím, že osm hodin spíme máme záruku, že těchto osm hodin nic nejíme.

- Proč zrovna banány? Banány jsou v podstatě koncentrovaným multivitamínem. Obsahují široké spektrum vitamínů a minerálních látek. Navíc obsahují nezanedbatelné množství vlákniny a to jak rozpustné tak nerozpustné. Jak v článku bylo řečeno, dají se jít kdykoli, aniž bychom se na jídlo museli speciálně připravovat. Problémem banánů může být to, že nerostou v našich klimatických podmínkách. Trhají se ještě nezralé a dozrávají cestou. Jsou k nám přepravovány v plastových pytlích, které mohou způsobit hnilobu.


Petr Duras - www.centrumvitality.cz

 

 
 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1181639

RSS:
Toplist