

Fumiko Satake, 29-letá žena z Tokia, koupila v supermarketu v centru města trs zelených banánů. Ne však proto, že by milovala nezralé banány, ale proto, že to bylo to jediné, co z banánů dostala.
„Do obchodu jsem dnes zašla právě kvůli banánům,“ povzdychla si Satake. „A skoro žádné tam už nebyly. Takto to v obchodech vypadá už několik měsíců.
Banány jsou už dlouho oblíbeným ovocem mnoha Japonců. V roce 2007 bylo v Japonsku zkonzumovaných 970 000 tun banánů. Ale když se krajinou začala valit nová dieta, způsobila náhlý nárůst spotřeby a zároveň nedostatek banánů v obchodech.
„Můj manžel začal s ranní banánovou dietou před pár měsíci a zhubl 2,7 kg,“ říká Satake. Za posledních šest měsíců se ranní banánová dieta objevila v několika televizních programech. V jednom z nich,uvedla jistá japonská zpěvačka , že za půldruhého měsíce banánové diety zhubla téměř 7 kg.
Základní pokyny jsou jednoduché.
„Nikdy jsem si nemyslel, že můj návod zveřejněný na internetu může ovlivnit životy tolika lidí,“ říká Hitoshi Watanabe 31-letý bývalý zaměstnanec tiskárny v Tokiu.
Watanabemu se pomocí této diety, kterou pro něho navrhla jeho žena Sumiko, podařilo zhubnout 17,2 kg.
Dieta, se kterou se žije lehce
Sumiko, 31-letá farmaceutka, vystudovala preventivní medicínu a tuto metodu sestavila pro svého tehdy ještě přítele.
„Já jsem chtěl jen něco, co by mě neotravovalo,“ říká Watanabe. „Banány jsou bohaté na vitamíny a minerály, a přitom mají málo kalorií. Zároveň mají schopnost zabraňovat hromadění kyselin. Jsou cenově dostupné a prakticky vždy po ruce. Navíc k jejich konzumaci nepotřebujete příbor. Je to tak nenáročné, že jsem, se rozhodl vyzkoušet to.“
Watanabe shodil první měsíc 1,8 kg a podobně hubl každý následující měsíc, až celkově zhubl o 17,2 kg za méně než rok.
„Ani jsem netušil, že hubnutí může být tak jednoduché,“ říká Watanabe. „Proto jsem se rozhodl podělit se o svůj úspěch .“
Watanabe zveřejnil informaci o banánové dietě na , najrozsáhlejší internetové sociální síti v Japonsku, ke které mají registrovaní uživatelé přístup prostřednictvím svých počítačů, nebo mobilních telefonů. „Nevěděl jsem, že to zaujme tolik lidí. Odezva byla prostě ohromující.“
Watanabe celkem určitě neměl v úmyslu způsobit nedostatek banánů v celém Japonsku, avšak právě to se událo.
Akihiro Takenaka, manažer potravin Tokijského supermarketu Ozeki, uvedl, že poptávka po banánech je nadále vysoká a dodavatelé prostě nestíhají obchody zásobovat.
„Pracuji v této oblasti už téměř 20 let, ale s tímto jsem se ještě nesetkal,“ říká Takenaka. „Obyčejně objednáváme 15 přepravek banánů denně, ale v posledních měsících jsme nebyli schopni toto množství zabezpečit. Když dostaneme pět přepravek, jsme rádi.“
Hiromi Otaki ze společnosti Dole Japan Co., která je největším dovozcem banánů v Japonsku, uvedl, že společnost zvýšila za poslední měsíce dovoz o 25 až 27 procent.
„Léto a zima nebývají pro prodej banánů příznivé,“ říká Otaki. „Pro nás bývalo těžké především léto, ale tohle léto bylo naprosto neuvěřitelné.“
Ranní banánová dieta dosáhla status masového šílenství
Japonsko má už svojí dávku trendových diet za sebou, a to počínajíc jablky, přes kakao až po kysané zelí. Když se totiž určitého produktu chytí média, Japonci hned běží do obchodů a vyprazdňují regály. Co však banánovou dietu odlišuje od těch ostatních, je její dlouhé trvání.
„Toto šílenství začalo začátkem tohoto roku a vyvrcholilo v léte až na podzim,“ tvrdí Miwa Tamura, odborník v oblasti výživy. „Mnoho lidí tuto dietu ještě stále drží.“
Na Watanabeho stránku sa přihlásilo zhruba 2 400 000 ľidí. Mnozí z nich si vedou na stránce denníky dokumentující jejich hubnutí.
„Jeden z mužů do denníku přispívá 700 dní,“ říká Watanabe. „Zhubl již zhruba 19 kg.“
Watanabe lidem doporučuje hubnout společně s přítelem, aby si navzájem pomáhali sledovat svoje pokroky.
„Mně pomáhala manželka, ale hubnout osamotě nemusí být nepříjemné,“ tvrdí Watanabe. „Proto radím zapisovat si svojí váhu a dělit se o svoje úspěchy s ostatními.“
Úbytek na hmotnosti ale nebyl Watanabeho jediným úspěchem. Metoda banánové diety se stala natolik oblíbenou, že Watanabe dostal několik nabídek na napsaní knihy. Jen tento rok se prodalo přes 900 000 kopií řtyř vyšlých publikací.
I když Watanabe doufá, že banánová dieta dokáže změnit životy ostatních podobně, jako se to stalo jemu, zároveň varuje, že samotná konzumace banánů nepovede automaticky k úbytku na hmotnosti.
„Lidé mají tendenci zaměřovat se jen na banány a zapomínají přitom na ostatní věci, které uvádím. Mám na mysli dojedení večere před osmou, nebo uložení se k spánku před půlnocí,“ říká Watanabe. „Tyo kroky však napomáhají relaxacii vašeho těla a mysli, což je při dosahování ideální hmotnosti také důležité. Musíte si vytvořit prostředí, ve kterém vaše tělo a mysl odbourají stres. Snižování hmotnosti zároveň znamená snižování stresu. Banány nejsou zázračným proutkem, ale mohou vám pomoci. U mě to zabralo.“ Říká Wantabe.
Reakce Centra Vitality - www.centrumvitality.cz
- Tato dieta může opravdu pomoci hlavně lidem, kteří nejsou zvyklí snídat. Vhodně zvolená snídaně je jedním ze základních předpokladů úspěšné redukce váhy.Díky ranní snídani dodáte tělu energii na celý den . Díky dobré snídani, nebudete večer trpět syndromem ledničkového luxu. Opravdu to funguje.
- Pro ty z nás, kteří jsou zvyklí snídat tato dieta, nemá žádný význam. Snad jen to, že díky nutričnímu složení banánu zkonzumujeme nezanedbatelné množství vlákniny, vitamínů a minerálních látek.
- V článku si všimněte i dalších aspektů jako je nejíst po dvacáté hodině. Toto pravidlo není úplně štastně zvolené, přesto je důležité. Spíše bych jej zformuloval takto. Nejezte cca tři hodiny před uložením ke spánku. Pokud uleháte kolem deváté, večeře v osm hodin není opravdu ideální. Pokud uleháte kolem jedné v noci, tak o půlnoci zešílite hlady a přejíte se.
- Kvalitní spánek pomáhá při redukci váhy. Ano toto je velmi důležitá věta. Umožníme-li tělu odpočinout si a na cca 8 hodin úplně vypnout, rozhodně nám to pomůže zejména po mentální stránce zvládat více jakýchkoli stresových situací, včetně přejídání se. Navíc tím, že osm hodin spíme máme záruku, že těchto osm hodin nic nejíme.
- Proč zrovna banány? Banány jsou v podstatě koncentrovaným multivitamínem. Obsahují široké spektrum vitamínů a minerálních látek. Navíc obsahují nezanedbatelné množství vlákniny a to jak rozpustné tak nerozpustné. Jak v článku bylo řečeno, dají se jít kdykoli, aniž bychom se na jídlo museli speciálně připravovat. Problémem banánů může být to, že nerostou v našich klimatických podmínkách. Trhají se ještě nezralé a dozrávají cestou. Jsou k nám přepravovány v plastových pytlích, které mohou způsobit hnilobu.
Petr Duras - www.centrumvitality.cz