

Každý si chce občas udělat radost a pořídit si něco nového, ovšem když se toto potěšení změní v „prokletí“, začíná jít do tuhého. Shopaholismus je chorobná touha po nakupování a je stejně nebezpečný jako každá jiná závislost. Začátky nemusí být nikterak dramatické. Sem tam si koupíte něco malého pro radost. Ovšem když „rabujete“ obchody kvůli tomu, abyste zapomněli na stres a přitom nakoupené zboží ani nepotřebujete, máte zaděláno na opravdu velké trable.
Problémy začnou ve chvíli, kdy účet zeje prázdnotou a není, kde vzít na další potěšení. Tak mnozí začnou uvažovat o půjčkách a úvěrech. Spirála se roztáčí a dluhová past na sebe nenechá dlouho čekat. „Hnacím motorem pro fungování takto závislých lidí je nakupování stále dalších a dalších věcí, které nepotřebují. Sebemenší stresovou situaci vnímají jako impulz k uklidnění prostřednictvím dalšího nákupu,“ popisuje začarovaný kruh této závislosti Pavlína Folovská, manažerka společenské odpovědnosti ČSOB, a uvádí jeden z nejčastějších projevů nemoci: „Shopaholici před svými partnery obvykle zatajují pravou cenu pořízených věcí, nebo si vymýšlejí, proč zrovna onu věc museli koupit.“
Místo školních pomůcek nové lodičky
Největší problém se však skrývá někde jinde. „Shopaholik ztrácí kontrolu nad svými výdaji a obvykle nemá ani přibližnou představu o tom, kolik utratí měsíčně, a často ani o tom, kolik by měl bance splatit,“ vysvětluje Pavlína Folovská a pokračuje: „Takto nemocný člověk se sice snaží své výdaje zamaskovat, ovšem ani ho nenapadne, že by své utrácení omezil. Může se tak stát, že shopaholik dostane do dluhů všechny své blízké.“
Léčba pomocí kapesného
„Snahou ČSOB je tyto situace eliminovat. V rámci ČSOB Nadačního programu vzdělání jsme pomohli vybudovat 19 občanských poraden s dluhovým poradenstvím pro ty, kteří se dostali do obtížné finanční situace,“ připomíná Pavlína Folovská.
Odborníci radí lidem postiženým touhou po neustálém nakupování, kteří se chtějí vyléčit, aby si stanovili pevnou částku, kterou mohou týdně utratit za cokoliv, ale v žádném případě ji nesmí překročit. Zároveň je potřeba, aby si rozvrhli měsíční rozpočet a přesně věděli, kolik peněz potřebují na nájem, jídlo, dopravu nebo léky. Ovšem to neznamená, že vše, co jim zbude, mohou utratit. Měli by také myslet na zadní vrátka a část peněz šetřit na horší časy.
Doba konzumní
Když během „odvykací kůry“ vyrazí shopaholik na nákup, měl by se řídit následujícím pravidlem - neměl by kupovat nic, na co nemá peníze. A pokud je nutný nákup na splátky, pak by se mělo jednat o zboží dlouhodobé potřeby, nikoliv zážitkové nebo krátkodobé požitky. To je cesta zpět do závislosti. Shopaholismus je v současné konzumní době fenoménem, který se šíří stejně rychle jako nové módní trendy a mnoho lidí je k němu benevolentní, i když se jedná o vážný problém. Buďte tedy obezřetní. Pokud máte pocit, že někomu nakupování přerostlo přes hlavu a v peněžence má víc kreditních karet než dokladů, zkuste mu pomoci.