Bezpečí a pohodlí během často dlouhých letních cest je nade vše. Stálé používání správně padnoucího zádržného systému vhodného pro velikost vašeho dítěte je povinné a významně snižuje riziko jeho zranění při nehodě. Evropská směrnice proto nařizuje, že děti menší než 1,50 metru musejí být přepravovány ve schválených, věku přiměřených dětských sedačkách:
* Děti vážící méně než 13 kg – autosedačky pro batolata
* Děti vážící mezi 9 a 18 kg – dětské autosedačky
* Děti vážící od 15 kg – podsedáky/sedáky
Snažte se, aby vaše dítě pochopilo důležitosti bezpečného připoutání při každé jízdě. Co možná nejpozději byste měli svoje děti naučit, jak uvolnit bezpečnostní pásy, neboť si nikdy nemůže být jistí, že se neodpoutají v průběhu jízdy.
Udržujte je v bezpečí
Před odjezdem dvakrát zkontrolujte dětskou bezpečnostní sedačku či sedák, abyste se ujistili, že jsou správně instalovány. Jestliže byly zakoupeny před delší dobou, ověřte si, že jsou stále vhodné pro váhu a výšku vašeho dítěte.
Plánujte časté zastávky
Když plánujete delší cesty s dětmi, zvolte si raději ty části dne, kdy je chladněji, a během hodin, kdy je velké horko, zařaďte dlouhou pauzu. Dělejte zastávky každé dvě hodiny, aby se všichni cestující mohli několik minut volně pohybovat.
Nepodceňujte horko
Pokud ještě nemáte na okýnkách svého vozidla sluneční clony, je léto nejvhodnější dobou pro jejich nákup. Jestliže mají vaši děti strávit ve vozidle příjemný čas, musí se cítit pohodlně. A také je určitě chcete chránit před sluncem.
Kontrolujte, zda v průběhu cesty každý dostatečně pije. Nikdy nenechávejte svoje dítě samotné ve vozidle, dokonce ani na pár minut. Během typického letního dne mohou teploty uvnitř zaparkovaného vozidla vystoupat o 30 až 40 stupňů výš, než jsou venkovní teploty – čímž je snadno dosaženo 60 nebo více stupňů. Nezapomeňte při parkování v horkých dnech zakrýt dětskou sedačku, zabráníte tím spálení dítěte o horké kovové součástky po návratu.
Nezapomínejte na to, že by děti měly mít na dlouhé cesty vhodné oblečení, které je pohodlné a podporuje proudění vzduchu.
Nenechte děti nudit
Zabavit děti při dlouhých cestách je sice náročné, ale o to příjemnější pro každého ve vozidle. Nabídněte dětem hračky, s nimiž si mohou hrát během jízdy, ale vybírejte jen ty měkké – těžké nebo ostré předměty nepatří při jízdě do vnitřku auta. Speciální dětská CD a DVD a dětské knihy pomáhají zmenšovat nudu při dlouhých cestách.
Vždy se soustřeďte na vozovku
Ať děti dělají na zadním sedadle cokoli, první prioritou pro řidiče je být vždy plně koncentrován na vozovku. Řidič by nikdy neměl odvrátit oči z vozovky. Otáčení se nebo pozorování dětí ve zpětném zrcátku odvádí pozornost od silničního provozu a zvyšuje riziko nehody.
Při rychlosti 100 km/h vozidlo ujede asi 30 m za sekundu. Otočení se na děti vás může stát tři sekundy, během nichž ujedete téměř 100 metrů naslepo.
Ne všechny zastávky mohou být plánované. Jestliže dítě potřebuje speciální pozornost, je nejlepší přidat další zastávku namísto riskování bezpečnosti celé rodiny tím, že se při řízení pokoušíte dohlížet na dítě na zadním sedadle.
Udržujte děti v bezpečí – i mimo vozidlo
Porucha bývá stresujícím a zneklidňujícím zážitkem a může se stát komukoli z nás. Výzkum1 odhalil, že až 85 procent evropských motoristů má při defektu pneumatiky větší starosti, pokud je ve vozidle malé dítě.
Namontování pneumatik Goodyear RunOnFlat by mohlo takovýmto situacím zabránit. Díky technologii RunOnFlat již řidiči nemusejí dělat nebezpečné zastávky na okraji vozovky, aby vyměnili pneumatiku. Pneumatiky RunOnFlat umožňují řidičům pokračovat v jízdě i při defektu pneumatiky nebo při úplné ztrátě tlaku, čímž jim poskytnou dostatek času, aby se dostali domů nebo do nejbližšího servisu ve vzdálenosti do 80 km a při maximální rychlosti 80 km/h – dokonce i při zcela prázdné pneumatice.
Pierre Poncelet, ředitel testovacího oddělení společnosti Goodyear, který každý den sleduje přes 40 000 kilometrů bezpečného řízení denně, říká: „Uváznout u strany dálnice, obzvláště s malými dětmi ve vozidle, může být děsivým zážitkem. Motoristé by nikdy neměli nechávat cestující ve vozidle, zatímco hledají pomoc.”
Pierre Poncelet doporučuje v případě poruchy:
* Najeďte na zpevněnou krajnici a zastavte co nejvíce vpravo. Použije výstražná světla.
* Opusťte vozidlo pravými dveřmi a dohlédněte na to, aby ostatní cestující učinili to samé.
* Všichni cestující by měli nosit bezpečnostní vesty.
* Zajistěte, aby se cestující drželi co nejdále od projíždějících vozidel. Stále mějte děti pod kontrolou!
Pokud je to možné, čekejte až za svodidly.
Lukáš 31.03.20, 19:55
1.
Podle mě určitě dobré rady. Já bych teda jen dodal, že pokud se člověk chystá na nějakou delší cestu, tak je dobré si dávat pozor i na to, jestli je i auto v pořádku. My třeba letos máme v plánu jet autem na dovolenou a před odjezdem bych například rád vyměnil pneumatiky za úplně nové. Už mám jedny vybrané z https://www.pneuok.cz/
Erika 24.04.20, 13:46
2.
Parádní článek. Já jsem toho názoru, že při cestování s dětmi by člověk teda určitě neměl zapomínat na cestovní pojištění. Zvlášť pokud se chystá vydat někam do zahraničí. Já z vlastní zkušenosti můžu doporučit třeba to od https://www.ervpojistovna.cz/ Super na něm je hlavně to, že se dá sjednat snadno online a zabere to jen pár minut.
Lenka 05.06.21, 07:58
3.
Má cenu zjišťovat cenu cestovního pojištění ve více pojišťovnách nebo to je tam nějak plus minus stejné ty ceny?
Patricie 08.06.21, 08:29
4.
Vždy si cestovní pojištění hledám přes srovnávač pojištění, protože nabídky se pojišťoven se hodně mění. Proto je lepší si to opravdu vždy porovnat a budete tak hned vědět, jaké jsou možnosti. Navíc pak je možnost si pojištění rovnou online sjednat.
Lenka 10.06.21, 09:50
5.
Stojí to srovnání na srovnávači pojištění něco?
Patricie 15.06.21, 22:29
6.
Na srovnávači pojištění Klik.cz je to úplně zdarma. Můžete si tak udělat představu o nabídce několika pojišťoven najednou. Potom máte možnost si pojištění online sjednat přes srovnávač bez nutnosti chodit na pojišťovnu.
Dana 19.11.22, 10:44
7. Cestování s dětmi
Cestování s dětmi je úplně v pohodě. Musíte mít ale promyšlené veškeré detaily. Vybrat autosedačku je jasná věc, ale jak pak děti v autě zabavit, aby neotravovaly, to už je horší. Já si s nimi hodně povídám, hrajeme různé slovní hry, a když už je to nebaví, tak jim pustím pohádku. Koupili jsme jim monitory do opěrek na hlavu do auta z https://www.2din.cz/ , tak za chvíli u pohádek usnou :-) .
Jana 09.09.24, 20:25
8.
Ty tipy ohledně autosedaček se celkem hodí. My právě nedávno také vybírali novou a bylo to peklo. Přecejen autosedačka je něco, co člověk opravdu nechce podcenit. My při výběru nakonec dali na recenze, které manžel našel tady - https://www.recenzopedia.cz/detske-zbozi/autosedacky/autosedacky-9-18kg/ a vybrali jsme právě podle nich. Samozřejmě jsme šli do té nejlépe hodnocené.
Kristina 1 19.10.24, 20:23
9.
Jako máma malých dětí vím, jak náročné může být plánování výletů a dovolených, když máte malé ratolesti. Vždy je náročné vše sbalit a hlavně děti musí pořád něco jíst po cestě. Naše první dovolená byla tak trochu organizovaný chaos :D Byli jsme nervózní, jak to všechno zvládneme. Děcka milují maso, a tak jsem tehdy rychle hledala na internetu recepty z kuřecího masa abych to mohla sbalit do krabiček - za mě nejlepší byly od https://www.pocitpohody.cz/recepty-z-kureciho-masa .Co vy berete na cesty?