Advent

- Advent
Rubrika:  Praktická

Advent

30.11.23, 00:00, autor: Plavovláska
Toč se a vrč, můj kolovrátku, ejhle adventu již nakrátku a blízko, blizoučko Štědrý den!

Čtenost -   Diskuze: (5
 

Doba přípravy na Vánoce se nazývá "ADVENT". Toto označení pochází z latinského slova "adventus", což znamená příchod. Myslí se zde na příchod  Ježíše Krista. Každoročním prožíváním adventu a slavením adventní liturgie církev zpřítomňuje očekávání starozákonních proroků, kteří připravovali lidstvo na příchod Mesiáše. Tím, že se věřící vžívají do atmosféry této dlouhé přípravy na první příchod Vykupitele, oživují zároveň touhu po jeho druhém příchodu na konci časů, ale rovněž do svého vlastního života.První začátky slavení adventu se objevují v jižní Galii a ve Španělsku koncem 4. století. Od 12. do 13. století se stal advent začátkem nového liturgického roku, který do té doby začínal Vánocemi.

 

Adventní doba trvá čtyři neděle před slavností Narození Páně 25.12.

 

 


ADVENTNÍ VĚNEC

Věnec je od nepaměti symbolem vítězství a královské důstojnosti. I Bible mluví o věnci jako o projevu úcty, radosti a vítězství. Adventní věnec je holdem tomu, kdo je očekáván, a kdo zároveň již přichází jako vítěz, jako král a osvoboditel: Ježíš Kristus. Rozlévající se světlo z hořících svící vyjadřuje přicházejícího Krista, který rozptyluje temnotu a strach, neboť on je "Světlo světa".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adventní věnec tvořený vyvazováním chvojí na slaměný (či polystyrenový) kruhCo je zapotřebí si obstarat:
1. Chvojí - nejlépe takové, které po uschnutí neopadává (např. jedle, tuje, tis apod.).
2. Slaměnou kruhovou podložku, nebo polystyrenový korpus.
3. Železný vázací drát, nebo režný vázací provázek.
4. Čtyři svíčky. Barevnost se v současné době podřizuje interiéru, ve kterém věnec je. V kostelech se používají nejčastěji fialové, anebo tmavě červené.
5. Pomůcky k upevnění svíček na věnec (hřebíky, nebo podložky pod svíčky).
6. Stuhy.
7. Různé oříšky, šišky, šípky, sušené pomeranče a různé plody a materiály na dozdobení.Všechny pomůcky se dají koupit v zahrádkářských centrech.

 
Jaké nářadí je zapotřebí:


1. Nůžky a zahradnické nůžky na stříhání chvojí.
2. Štípací kleště na drát.
3. K dozdobování event. tavná lepicí pistole.

 

A jeden tip na úplný závěr, aby vám neopadalo chvojí: až budete mít korpus z chvojí hotový, postříkejte ho rozprašovačem na vodu, aby se tak chvojí nasáklo vodou. Potom chvojí postříkejte lakem na vlasy.

 

 

Adventní věnec nemusí být jen z chvojí. Materiály jsou různé od slámy, přes režné textilie až po pečené věnce z různých těst, například perníkové věnce.

 

 

Vydáno 25.11.2010

 

 
Zdroj: www.vira.cz, Archív 2010
 • Bohumila Králová 26.08.21, 20:30

  Rozbalit 1. Dárky a Vánoce

 • Bohumila Králová

  Ahoj holky, ženy, mamky atd. Mám na Vás otázku: Kdy řešíte dárečky? Kupujete je průběžně během roku a schováváte je tak dlouho, nebo pak děláte celodenní Vánoční lítání po nákupních centrech? Já se snažím nakupovat průběžně pro manžela, například pro něj mám nový obal na mobil: https://www.finecase.cz/pouzdra-obaly-na-iphone/, ale u dětí je to horší, tam čekám na dopis pro Ježíška.

 • Jitka 16.01.23, 10:53

  Rozbalit 2. Advent

 • Jitka

  Já mám advent taky ráda :-) . Dělám věnec, celý dům si vevnitř i venku vyzdobíme a čekáme s dětmi na Ježíška :-) . Všechno stíháme docela dobře, obě děti mi pomáhají, takže si můžeme užívat tu vánoční pohodu a žádný stres. Nejradši mám chvíle, kdy koukáme všichni na pohádky a za zády nám hučí kamna :-) . Manžel objednává pelety z https://www.premium-pelety.cz/ , takže už nejezdíme do lesa na dřevo a máme tak topení relativně bez práce :-) .

 • Helena 12.06.23, 06:35

  Rozbalit 3. Advent

 • Helena

  Já jsem se vloni těšila na advent víc, než kterýkoliv rok před tím. Máme totiž novou 3D tiskárnu, takže jsem si tiskla spoustu dekorací :-D . Seděla jsem u toho skoro pořád a taky jsme to pak měli doma krásně ozdobené :-D . Taky jsme si už kvůli tomu museli koupit nový 3D lac z https://eshop.sharplayers.cz/p/3d-lac-adhezivni-sprej , protože bez něj se tisknout nedá.

 • Jitka 20.06.23, 06:45

  Rozbalit 4.

 • Jitka

  Pěkný. Mě se strašně líbil tento - https://veseletvoreni.cz/adventni-venec/ a podle návodu se mi luxusně povedl

 • Lenka 30.10.23, 08:13

  Rozbalit 5.

 • Lenka

  Letos si hodlám Vánoce i advent pravdu užít. Proto už jsem začala teď nakupovat dárky na Vánoce, abych měla tak do půlky prosince vše nachystané a připravené. Zrovna včera se mi povedlo pro manžela objevit nádherný dárek https://www.armodd.cz/armodd-prime-stribrna/ Moc pěkné chytré hodinky, které za tu cenu dokáží nabídnou opravdu hodně využití a funkcí.

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1719998

RSS:
Toplist