Antikoncepce: Chirurgická sterilizace

- Antikoncepce: Chirurgická sterilizace
Rubrika:  Zdravá

Antikoncepce: Chirurgická sterilizace

04.11.08, 12:37, autor: Plavovláska
Sterilizace se původně jako antikoncepční metoda neuváděla. Prostě proto, že byla nevratná, na rozdíl do všech ostatních metod. V současné době však lze i sterilizaci odstranit - náročnou a nákladnou chirurgickou cestou.

Čtenost -   Diskuze: (14
 

 

Sterilizace není ani zdaleka tak neužívaná metoda, jak by se mohlo zpočátku zdát. Ať už mužská či ženská je poměrně hojně využívána. Od té doby co  navíc ztratila punc nevratnosti a nechává pootevřená zadní vrátka na případné"co kdyby" je ještě populárnější.

 

 

 

Ženy mají plodné období sice po omezenou dobu, tedy po dobu, co fungují jejich vaječníky, ale i to může trvat do padesáti (i více) let. Muži jsou teoreticky plodní až do konce života. Nicméně v určité chvíli, když už mají děti se rozhodnou i plodní lidé už více dětí nemít. Zpravidla je to u žen po pětatřicítce, kdy bývá už chtěné těhotenství poměrně vzácností.

 

 

 

V mnoha rozvojových zemích je tato metoda velice oblíbená. Zvláště v zemích hodně lidnatých, kdy se občas stává dokonce doporučovanou oficiálními místy a provádí se vzápětí po porodu. U nás se tradují celé zkazky o tom, že za totality byly celé zástupy romských ženy sterilizovány s tím, že vlastně nevěděly co podstupují.

 

 

 

Je pravdou, že i v nedávné době se začaly romské ženy ohrazovat, že jim byly provedeny sterilizace v době, kdy nebyly schopny zodpovědně rozhodnout o tom, zda tuto metodu chtějí či nikoliv. Většinou to nastalo poté, co po nich chtěl další dítě manžel a ony už nemohly.  Nabízí se zde však otázka, do jaké míry skutečně "nevěděly" a "nebyly informované", nebo zda si dodatečně nedělají alibi před potomky chtivým manželem. Je potřeba si taky uvědomit, že pro určité vrstvy obyvatelstva je i případné finanční odškodnění nemocnicí za takový "neinformovaný" zákrok dostatečně motivující.

 

 

 

Velmi oblíbená je sterilizace například v Holandsku, kde je v současné době sterilizována celá třetina obyvatelstva ve věku plodnosti. V USA přibývá každý rok na milion nových sterilizovaných mužů a žen. Je pravda, že tuto metodu využívají ženy podstatně častěji.Rozhodně je tomu tak také proto, že u ženy je případné odstranění daleko úspěšnější než u mužů.

 

 

 

V Česku sterilizace není příliš oblíbená a má velmi špatnou pověst. Spojuje se mylně se ztrátou sexuální apetence. Muži ji zaměňují za kastraci a je pro ně spíš ostudnou záležitostí.

 

 

 

Jak se provádí?

 

U žen spočívá v přerušení vejcovodů a to tak, aby nemohlo vajíčko putovat do dělohy. Zpravidla se vejcovody svorkují, přestřihávají, podvazují a nebo přepalují elektrickou koagulací. Pokud se provádí sterilizace samostatně, jedná se o Krátký jemný řez těsně pod pupkem a je to jednoduchá operace. Daleko častěji se ale provádí při porodu císařským řezem, kdy se na této formě antikoncepce dohodnou porodník a rodička před porodem v případě, že je další těhotenství nebezpečné a nežádoucí.Při císařském řezu se provádí zhruba 40% těchto zákroků.

 

 Ženská sterilizace

 

U mužů je sterilizace daleko jednodušší než u žen. Spočívá v přerušení chámovodu, což je vlastně trubička vedoucí spermie do varlete a z něj do močové trubice. Na šourku je hmatná jako tuhý drát. Chámovod může být velmi jednoduše přerušen, aniž by se muselo pronikat do tělesných dutin podobně jako u ženy. Prakticky už po půl hodině od příchodu k lékaři mohou sedět muži ve svém automobilu a jet domů neplodní. Zákrok se provádí jen za místního znecitlivění malé oblasti šourku a ranka je tak maličká, že se zpravidla ani nemusí zašívat.

 

Po takové mužské sterilizaci nedochází k žádnému omezení sexuálního života muže. Má normální erekci, orgasmus i ejakulaci a množství ejakulátu je stejné jako před sterilizací. Tedy stejné množství sekretu žláz, který je jen "ochuzen" o spermie. Velice často je naopak pozorována větší pozákroková potence. Možná je způsobena vymizením strachu z nechtěného těhotenství.

 

 Mužská sterilizace

 

 

 

 

 

Vážné rozhodnutí

 

Bezesporu se však jedná o velmi vážné rozhodnutí. Při takovém zákroku se nepředpokládá, že se bude někdy v budoucnu odstraňovat. Ale jak již bylo předesláno, tato možnost tam  případně je. Jedná se však o mimořádné případy, například když dojde ke změně partnera a touha mít s ním další dítě. Může dojít k úmrtí žijícího potomka nebo prostě jen i v pozdějším věku se manželé dohodnou na dalším dítěti.

 

 

 

Pak lze u žen odstranit sterilizaci opět chirurgickou cestou, kdy dochází k rekonstrukci přerušeného vaječníku. Ne vždy je však obnova vaječníku úspěšná. Je potom samozřejmě možné umělé oplodnění. U mužů bývá rekonstrukce ještě složitější a proto se často mužům před sterilizací doporučuje si uložit spermie ve spermobance. Kdyby se někdy v budoucnu rozhodli pro potomka, je možné provést oplodnění vlastními spermiemi bez nutného složitého zákroku.

 

 

 

Sterilizace je v každém případě nejspolehlivější antikoncepční metodou pro ty, kteří už potomky neplánují.

 

 

Přečtěte si také

Antikoncepce: Pearlův index

10 mýtů o hormonální antikoncepci

Antikoncepce: Náplast Evra

Antikoncepce: Hormonální tablety

Antikoncepce: Chemická, spermicidní

Anitkoncepce: Podkožní implantáty, injekce

Antikoncepce: Nitroděložní tělísko

Antikoncepce: Bariérové metody

Antikoncepce: Přerušovaná soulož

Antikoncepce: Metoda neplodných dnů

 

Podle antikoncepce si prý vybíráme partnera

 

ANKETA: Byli byste ochotni si nechat provést sterilizaci, kdybyste už žádné děti do budoucna neplánovali?


Celkem: 156 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

 • Pupowski 04.11.08, 14:30

  Rozbalit 1. Nevratné!

 • Pupowski

  Jakékoli ireverzibilní změny v této oblasti jsou blbost. NIKDY nemůžete říct, že už děti nikdy chtít nebudete. Ani ze zdravotních důvodů, lékařská věda neustále roste.

 • Neregistrovaný 05.11.08, 00:20

  Rozbalit 2. máma nebo babička

 • Neregistrovaný

  Sice se říká nikdy neříkej nikdy,ale pokud už žena děti má,tak ví kdy už další chtít nebude. Protože většina žen nechce být mámou a vypadat jako babička..

 • Neregistrovaný 05.11.08, 15:26

  Rozbalit 3. Ale

 • Neregistrovaný

  když je ženě nad 45 tak oprvdu už ví určitě, že děti nechce a ani chtít nebude

 • Neregistrovaný 08.11.08, 23:25

  Rozbalit 4. Když je ženě nad 45

 • Neregistrovaný

  Když je ženě nad 45, mnohdy se o "sterilizaci" postará příroda sama klimakteriem. To není to, co měl Pupowski na mysli.

 • Neregistrovaný 14.11.08, 19:07

  Rozbalit 5. jenže

 • Neregistrovaný

  na přírodu se stěží spolehnu, že se postarala o neplodnost z důvodu vyššího věku, ona mi to neřekne a tak se stanu nezodpovědným experimentátorem bez ochrany....

 • Neregistrovaný 18.11.08, 08:40

  Rozbalit 6. není to tak jednoduché

 • Neregistrovaný

  já osobně mám 3 děti a je mi teprve 31 let. Vzhledem k tomu, že další dítě neplánuji, čekám, až mi bude 35 let a na sterilizaci rozhodně půjdu. Finančně, ani zdravotně bych další dítě neutáhla, tak s odsuzováním opatrně! Život není vždy jednoduchý.

 • Neregistrovaný 16.12.08, 13:09

  Rozbalit 7. vasektomie

 • Neregistrovaný

  Mám už rok provedenou vasektomii a nemůžu si to vynachválit,zákrok jsem vůbec necítil,trval asi 20min a od té doby samá pozitiva.Všem doporučuji!Jediný problém je najít kliniku kde vám to udělají. Mirek

 • Jana 21.04.09, 18:03

  Rozbalit 8. Nenábídnou ženám vše

 • Jana

  mám od 23let tři děti,holčičku a kluky dvojčátka,tehdy takový zákrok při císaři nechtěli udělat,že jsem mladá,ačkoli jsem věděla,že další děti už nikdy i kdyby se stalo cokoli,protože otec si je vynutil,ale už se nestará,ovšem až v 41letech jsem se složitě dohmátla takové možnosti mimo porod,protože to nedělá můj gynekolog,tudíž nemá prachy za zákrok od pojišTóvny on,ale nemocnice,tak proč by se zatěžoval informovat zdarma,tak mám jiného,bezva a už se těším na poleženíčk o v nemocnici,relax od rodiny a svou bezpečnost

 • Jana 21.04.09, 18:15

  Rozbalit 9. Dodatek Jana

 • Jana

  moc si vážím Mirka,že takový zákrok jako muž podstoupil a nenechá svou partnerku travit se tabletama,stresovat denně jestli vzala či nevzala antikoncepci a věřím,že to musí být opravdu zážitek si takhle zodpovědně užívat sexu,fakt smekám,konečně chlap,který není ješitný na své nádobíčko a veřejně to hlásá ,ale je vás chlapi Málo

 • zuza 29.05.09, 11:10

  Rozbalit 10.

 • zuza

  Já jsem si nechala sterilizaci udělat po druhém císařském řezu ve 23 letech. Další dítě s manželem neplánujem, 2 nám stačí. Budem si brát hypotéku, takže by jsme to neutáhli finančně... A kdyby přece jen tak je tu umělé oplodnění. Ale opravdu po třetím dítěti netoužíme, a je lepší sterilizace než užívaz více jak 30 let hormony (antikoncepce mi nedělala dobře)

 • Anna 10.10.09, 19:24

  Rozbalit 11. sterilizace

 • Anna

  Mám dvě dospšlé děti a po dvaceti letech se mi narodila pěkná holčička je mi 43 a už jsem nectěla další děti protože jsem už na to dost stará si myslím a také mám strach .Kdo by se my postarál o malou, před rokem jsem si nechala udělat ,sterilizaci s bolesti v srdci když jsem měla strach jak to dopadne ale udělala jsem to ale rok na to jsem znovu těhotná a musím se znovu podrobit ,te kruté situaci znovu.Ale nejsem si jistá jesli to má význam to opakovat aby nebyli nějaké komplikace v mém životě.Doufám že i kyž dudu mít v mém příspěvku nějaké překlepy tak mi to odpustíte .

 • danamon 10.01.10, 12:55

  Rozbalit 12. sterilizace

 • danamon

  Já jsem čekala na 40 a hned jsem si nechala sterilizaci udělat,opravdu vím že další děti mít nechci mám 2 dospělé.Nemusím se cpát práškama no je to pohoda

 • Iveta 14.01.10, 14:57

  Rozbalit 13. ivetakarel

 • Iveta

  je mi 44 let mám 3 dětí a nechala jsem se sterilizovat, bylo by odemně nezodpovědné teď otěhotnět, co to dítě,jako 51letá bych šla sním na příjmačky do první třídy! Jak by se cítilo, nebo já? A pořád do sebe cpát antikoncepci není zdráve. A intimního života si chci ještě užít

 • Vašek 21.06.10, 08:39

  Rozbalit 14. vasektomie

 • Vašek

  Už asi 2 roky mám provednou vasektomii a je to super,žádný strach z nechtěného těhotenství.Zákrok trval necelou půlhodinku a ani žádný komplikace po zákroku jsem necítil.Po měsíci mě poslali na testy a to bylo vše.Doporučuji všem co užděti mají a další už neplánují.

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1229811

RSS:
Toplist