Konzumace alkoholu a hypoglykémie
Pokud se napijeme většího množství alkoholu, mají naše játra plno práce s jeho odbouráváním, protože alkohol je pro tělo v podstatě jed. V takovém případě se ovšem nemohou plně věnovat „standardním činnostem“, mezi které patří právě průběžné zásobování krve glukózou. Zatímco u zdravého člověka hypoglykémie nenastane, protože dochází k automatické kontrole glykémie a potlačení tvorby inzulínu, u diabetika k této autoregulaci nedochází. Inzulín si aplikuje sám podkožně nebo je sekrece inzulinu ovlivněna účinkem jiných léků na diabetes. Riziko nepříjemného, a hlavně nebezpečného stavu zvaného hypoglykémie je proto ve chvíli, kdy diabetik konzumuje alkohol, vyšší.
Samozřejmě k hypoglykémii při konzumaci alkoholu nedojde pokaždé, je to spíše výjimečné. Na druhou stranu by pacienti měli o této možnosti vědět, počítat s ní a snažit se jí vyvarovat. Nikdy by proto například neměli pít alkohol na prázdný žaludek, ale průběžně přijímat sacharidy v jídle a zároveň, především pokud se chystají přece jen konzumovat větší množství alkoholu, zvážit snížení obvyklé dávky inzulínu. Samozřejmostí je průběžné měření glykémie, hodnoty blízké dolní hranici koncentrace glukózy v krvi (4,0 mmol/l) riziko zvyšují.
Konzumace alkoholu a hyperglykémie
Diabetici by též měli mít představu, kolik sacharidů v nápoji přijímají, zahrnout je a aktuálně s nimi počítat při stanovení dávky inzulínu. Platí, že alkoholické nápoje, které obsahují výrazné množství sacharidů (např. likéry, sladká vína), mohou hladinu cukru v krvi zvyšovat výrazně. Z tohoto důvodu by měli diabetici jejich příjem maximálně omezit, zvláště večer před spaním. Proč? Snaha upravovat před spaním zvýšenou glykémii vyšší dávkou inzulínu totiž v této situaci může snáze vést k noční hypoglykémii