Alkohol a diabetes melitus

- Alkohol a diabetes melitus
Rubrika:  Zdravá

Alkohol a diabetes melitus

20.04.22, 09:00, autor: Černovláska
Víte, proč by měli diabetici omezit pití alkoholických nápojů jen na výjimečné příležitosti a i tehdy ho konzumovat v omezeném množství? Pití alkoholu nepříznivě ovlivňuje glykémii. Na její hodnotu ovšem působí nejen alkohol samotný, který zabraňuje uvolňování zásobní glukózy z jater do krve, ale také sacharidy obsažené v příslušném alkoholickém nápoji.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

 

Konzumace alkoholu a hypoglykémie

Pokud se napijeme většího množství alkoholu, mají naše játra plno práce s jeho odbouráváním, protože alkohol je pro tělo v podstatě jed. V takovém případě se ovšem nemohou plně věnovat „standardním činnostem“, mezi které patří právě průběžné zásobování krve glukózou. Zatímco u zdravého člověka hypoglykémie nenastane, protože dochází k automatické kontrole glykémie a potlačení tvorby inzulínu, u diabetika k této autoregulaci nedochází. Inzulín si aplikuje sám podkožně nebo je sekrece inzulinu ovlivněna účinkem jiných léků na diabetes. Riziko nepříjemného, a hlavně nebezpečného stavu zvaného hypoglykémie je proto ve chvíli, kdy diabetik konzumuje alkohol, vyšší.

 

Samozřejmě k hypoglykémii při konzumaci alkoholu nedojde pokaždé, je to spíše výjimečné. Na druhou stranu by pacienti měli o této možnosti vědět, počítat s ní a snažit se jí vyvarovat. Nikdy by proto například neměli pít alkohol na prázdný žaludek, ale průběžně přijímat sacharidy v jídle a zároveň, především pokud se chystají přece jen konzumovat větší množství alkoholu, zvážit snížení obvyklé dávky inzulínu. Samozřejmostí je průběžné měření glykémie, hodnoty blízké dolní hranici koncentrace glukózy v krvi (4,0 mmol/l) riziko zvyšují.

 

 

Konzumace alkoholu a hyperglykémie

Diabetici by též měli mít představu, kolik sacharidů v nápoji přijímají, zahrnout je a aktuálně s nimi počítat při stanovení dávky inzulínu. Platí, že alkoholické nápoje, které obsahují výrazné množství sacharidů (např. likéry, sladká vína), mohou hladinu cukru v krvi zvyšovat výrazně. Z tohoto důvodu by měli diabetici jejich příjem maximálně omezit, zvláště večer před spaním. Proč? Snaha upravovat před spaním zvýšenou glykémii vyšší dávkou inzulínu totiž v této situaci může snáze vést k noční hypoglykémii

 

 
Zdroj: Alkohol a diabetes mellitus
 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1307240

RSS:
Toplist