Alfa Romeo 159 Sportwagon 2,4 JTDM Q4

- Alfa Romeo 159 Sportwagon 2,4 JTDM Q4
Rubrika:  Úspěšná

Alfa Romeo 159 Sportwagon 2,4 JTDM Q4

02.07.08, 02:47, autor: Pupowski
Nikdo by neřekl, že masy budou vzhlížet se zalíbením na výjev, kde had požírá dítě. A přesto je to tak! Ne, svět (snad) není tak zvrhlý, dokonce ani nebyl objevena nový nejvyšší stupeň výchovného trestu. Tenhle obraz je tradiční součástí loga Alfy Romeo a na to, zejména je-li umístěno na „stopadesátdevítce“, se jinak než se zalíbením, dívat nedá.

Čtenost -   Diskuze: (8
 
 

 

 

 

 

 

 

 

O kráse modelové řady 159 bylo napsáno nespočet slov. Oprávněně. Italští designéři skutečně dokázali vtisknout osobitou krásu a noblesu ve sportovním flairu jak sedanu a kupé, tak testovanému kombíku. Pětidveřová karoserie byla nakreslena štíhlou linkou a lehkou rukou, takže její proporce jsou vyvážené. Nepřehlédnutelná robustnost a solidnost tak působí svěže a lehce.  Zmíněný sportovní duch je patrný nejen při přímém pohledu, ale zejména při pohledu převráceném – ve zpětném zrcátku. Těžko říct, jestli jsou důvodem „agresivní“ tři světla, zamračená kapota nebo svalnaté blatníky, respekt si však zjedná okamžitě. Projevuje se to zpravidla přejetím do pomalejšího pruhu.

V testovaném provedení tlouklo 2,4 litrové naftové přeplňovaným pětiválcové srdce o výkonu 210 koňských sil. Aby nebylo málo trakce, pohánělo všechna čtyři kola prostřednictvím šestistupňové převodovky. Takový výkon byl ještě velmi nedávno vyhrazen výhradně pro benzínové ryzí sporťáky, takže (snad aby nebyl přihlížející překvapen) srdíčko tluče příjemně utlumeným, ale ryze sportovním soundem. Už poslech tak nenechá nikoho na pochybách, že tahle Alfa má síly na rozdávání.

Pojďme ji tedy vyzkoušet. Otevřeme dveře a vítá nás dokonale zpracovaný luxusní kožený interiér. Palubní deska z kvalitního měkčeného plastu je obložena hliníkem. Kaplička před řidičem ukrývá hlavní přístroje – otáčkoměr, rychloměr a palubní počítač. Další ukazatele jsou ve středové konzole natočené směrem k řidiči, stejně jako panel autorádia a duální automatické klimatizace. Všestranně seřiditelné sedačky lákají k usednutí. Po uposlechnutí takového snad až rozkazu nepustí tělo ani v ostře projížděných zatáčkách a nedají zádům pocítit ani čtyřcifernou porci kilometrů. Prostoru není na rozdávání, ale přesně tolik, aby nebylo ohroženo pohodlí, přitom byl co největší kontakt s vozem. Jednoduše akorát. Najdou se však i místa, kde prostor chybí. Přístrojová deska je precizně čalouněna i v dolní části, zasahuje však příliš do oblasti pedálů. Řidiči se tak může stát (a zejména zpočátku často stane), že se při vyšlapávání spojky zastaví špička boty nikoli o pedál, ale právě o spodek palubní desky. Poněkud nepříjemné je také umístění zpětného zrcátka, které je nezvykle blízko řidičovým očím.

Tentokrát klíčkem neotočíme, ale vsuneme ho do zdířky a stiskneme tlačítko start. Po krátkém, téměř neznatelném, žhavení se rozezní sytý baryton. Naprosto přesně, lehce a v krátkých drahách  pracující řadicí pákou řadíme první stupeň a necháme se unášet. Tedy obrazně řečeno, ve skutečnosti brutální zátah motoru tlačí těla prudce do sedaček a chybí jen málo a výrazně by měnil rysy tváří cestujících. Zátah motoru 2,4 JTDM nekončí ani v tachometrových rychlostech okolo  220 – 230 km/h, bezpečně a svižně lze předjíždět prakticky kdykoli. O bezpečnost všech manévrů se stará vynikající podvozek, který ze silnice filtruje všechno hrbaté, ale kousíček nechá, aby zůstal potěšení z jízdy. Alfa vždy jede bez jakéhokoli odmlouvání přesně tam, kam ji řidič prostřednictvím komunikativního řízení ukáže. Díky pohonu všech kol neodmlouvá ani při prudkých manévrech, i když při nich dá lehce znát svoji hmotnost.

Za poskytnuté služby si nechá „stopadesátdevítka“ v testovaném provedení zaplatit průměrně 10 až 11 litry nafty. Není to málo, ale oprávněně nárokovaná je každá kapka.

Souhrnně lze hodnotit Alfu Romeo 159 Sportwagon 2,4 JTDM Q4 jako dokonalý rodinný vůz, který umí odvézt děti i náklad, přičemž na každý takový odvoz se bude těšit nejen řidič. Pořizovací cena testovaného vozu byla přes 1,1 milionu Kč. Pokud je tato částka za hranicí rodinného rozpočtu, pak vězte, že nižší verze dokáží uspokojit potřeby za cenu jen o málo vyšší než poloviční.

 

   

 

ANKETA: Libí se vám Alfa Romeo 159 Sportwagon?


Celkem: 63 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

Zdroj: FOTO R.A. Pupowsi
 • Neregistrovaný 12.08.08, 13:59

  Rozbalit 1. alfa romeo 159sw

 • Neregistrovaný

  alfa romeo 159sw je fakt super auto,FAKT NEMA CHYBU,akorat je to drahy a narocny auto.zdar Alfari

 • Libor 25.10.21, 10:15

  Rozbalit 2.

 • Libor

  Tohle auto byl můj sen. Trochu to trvalo, než jsem si našetřil na ojetinu, ale podařilo se mi ji sehnat v dobrém stavu, a to jak vizuálně, tak i technicky. Chtěl bych se zeptat, jestli mi můžete někdo doporučit kvalitní prostředky na čistění interiéru i exteriéru, které nebudou škodit laku ani plastům?

 • David 26.10.21, 18:19

  Rozbalit 3.

 • David

  Pokud chcete kvalitní prostředky na čistění auta, tak vybírejte ty bez rozpouštědel.

 • Libor 27.10.21, 02:56

  Rozbalit 4.

 • Libor

  Které to jsou například?

 • David 28.10.21, 17:17

  Rozbalit 5.

 • David

  Podívejte se na přípravky od značky GS27, které jsou hodně rozšířené v zahraničí. Používám přípravky na čistění exteriéru i interiéru. Na nabídku se můžete podívat i na stránkách gs27.cz

 • Karel 11.01.24, 22:38

  Rozbalit 6.

 • Karel

  Myslíte si, že má ještě smysl do takového auta investovat? Myslím tím tedy do bazarového kousku? Jakou máte zkušenost s nákupem ojetiny?

 • Pepa 17.01.24, 06:23

  Rozbalit 7.

 • Pepa

  Tohle je hrozně individuální a velmi těžko na to hledat relevantní odpověď. Vše záleží na tom, v jakém stavu to auto seženete. Mě se třeba povedlo cca pře půl rokem tohle auto sehnat v AAA auto s velmi nízkým nájezdem a v parádním stavu. Celkově jsem čuměl, mají tam velmi pěkná auta, která mají prověřená přes cebii je tam opravdu z čeho vybírat.

 • Simona 20.04.24, 05:48

  Rozbalit 8. Alfa

 • Simona

  Máme doma hodně podobnou Alfu Romeo a už ani nevím, jak dlouho. Přijde mi, že snad co jsme s manželem, tak ji máme :-D . Je to neskutečný držák. Já jsem ráda, protože alespoň nemusíme utrácet peníze za nové auto a kdo ví, co bychom si koupili. Mohlo by být poruchové a jenom by nás stálo peníze. Do Alfy dal teď manžel peníze po dlouhé době, protože se rozhodl pro lakování auta u https://www.united-6.cz/ , aby mu prý dal nějakou péči i zvenku :-) .

 
Profil blogu
Profil sekce "Úspěšná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:12

Přístupů:
2023514

RSS:
Toplist