5 důvodů proč bychom se neměli ochuzovat o noční spánek

- 5 důvodů proč bychom se neměli ochuzovat o noční spánek
Rubrika:  Praktická

5 důvodů proč bychom se neměli ochuzovat o noční spánek

10.02.22, 00:00, autor: LadyAnn
Spánek patří k základním biologickým potřebám člověka. Jakmile se o něj začneme připravovat, zahráváme si se zdravím. Stejně jako jídlo a pití, tak i spaní je nedílnou podmínkou pro kvalitní žití. Co všechno nám může nedostatek spánku způsobit?

Čtenost -   Diskuze: (12
 

Probdělá noc snižuje pracovní výkon

Pokud spíte méně než šest hodin denně, jdete proti sobě a zejména proti svojí kariéře. Vědci z Michiganské univerzity dokonce zjistili, že lidé, kteří málo spí, dělají více chyb než lidé po požití alkoholu. Poruchy soustředěnosti jsou po probdělé noci na denním pořádku.

Problém je v tom, že naše kultura klade důraz na výkon. Kdo dlouho spí, dříve nebo později ho ostatní označí za lenocha. Ve skutečnosti je to nesmysl.

 

Nedostatek spánku zhoršuje náladu

Ruku v ruce s poruchou soustředění jde i špatná nálada. Jakmile se celou noc převalujete s hlavou plnou starostí, ani nejkvalitnější matrace do postele vám nepomůže. V noci jste nenabrali energii, což se podepíše na vašem rozpoložení. K ostatním lidem budete nevrlí a postupně se mohou zhoršit vaše vztahy s bližními. Naučte se těsně před spaním „vypnout“ myšlení a bude po problému.


Bez spánku přiberete

Ztracenou energii si tělo touží vzít zpět. A udělá to tak, že vás přiměje sníst víc jídla než  by bylo záhodno. Spíte jen 4 hodiny denně? Podle nedávných studií na skupině dvacetiletých mužů se ukázalo, že schopnost strávit uhlovodany se u nich po čtyřhodinovém spánku rapidně zhoršila. Tělo nevyužívalo energii z jídla, ale začalo ji v sobě držet jako tuky.

 

Spánková deprivace zhoršuje paměť

Přerušovaný spánek má velmi podobné  důsledky jako jeho úplný nedostatek. Jestliže se v noci občas budíte ze stresu, potlačujete tak důležité paměťové procesy. Zajímavý je pokus vědců z Wisconsinu, kteří hlubokou fázi spánku přerušili pípáním. Ukázalo se, že lidé vyrušení ze spaní si nedokázali vzpomenout na to, co se učili den předtím ve srovnání s těmi, kteří spali v noci nepřerušovaně.


Málo spánku = málo chuti na sex

Všechno souvisí se vším. A pokud kvůli nevyspání  máte špatnou náladu, asi se do postelových radovánek dvakrát nepohrnete. Chronická nespavost snižuje libido a mnohdy stačí jen tak málo k tomu, abychom se špatnou náladou skoncovali. Můžete si třeba přes den na deset minut zdřímnout, aby tělo nabralo energii. I těch pár minut dokáže „nakopnout“.

 
Zdroj: www.dormeo.cz, sxc.hu 2012
 • dona 23.04.19, 22:19

  Rozbalit 1. matrace

 • dona

  Já jsem dříve měla dost velký problém s nespavostí, a tak jsem večery spíše probdila. Pak jsem však zainvestovala do nových matrací od https://www.studiomatrace.cz/ a rázem bylo po problému.

 • Martina 04.12.21, 22:35

  Rozbalit 2.

 • Martina

  Co mám dělat, když se několikrát za noc vzbudím a potom už nemohu usnout?

 • Petra 07.12.21, 15:56

  Rozbalit 3.

 • Petra

  Já jsem to tak také měla a byla jsem s tím několikrát i u doktora. Vše bylo v pořádku dle něj, ale mě se pořád nedařilo spát. Rozhodla jsem se, že si kompletně vyměním postel a ložní prádlo. Když jsem to vybírala, tak jsem narazila na zátěžovou přikrývku. Ta by měla vážit asi 10% člověka, který pod ní spí. Spí se mi pod ní opravdu nádherně, mám pocit, jako by se ke mě někdo celou noc tulil.

 • Martina 08.12.21, 19:17

  Rozbalit 4.

 • Martina

  Asi jsem nikdy neslyšela o tom, že by existovala zátěžová přikrývka. Mohu se zeptat, kde se vám ji podařilo koupit?

 • Petra 13.12.21, 12:46

  Rozbalit 5.

 • Petra

  Také jsem to před tím nevěděla, ale jsem strašně moc ráda, že jsem ji objevila a že jsem si ji koupila. Mám zátěžovou přikrývku od https://www.zoras.sk/cs/produkt/balance-zatezova-prikryvka-pro-dospele/

 • Lucie 15.02.22, 20:41

  Rozbalit 6.

 • Lucie

  Už jsem vyzkoušela vyměnit kompletně vše v čem spím. Mám novou postel, matrace, peřiny, ale stejně to nepomohlo. Nevíte jak zase v pohodě usínat? Mimo tedy prášky na spaní? Jejich užívání mi totiž nedělalo vůbec dobře.

 • Martina 18.02.22, 22:13

  Rozbalit 7.

 • Martina

  Tak to jsme na tom stejně. Také jsem zkoušela prášky na spaní, ale to mi teda nedělalo vůbec dobře. Co mi ale pomohlo, tak bylo, když jsem narazila na bylinnou tinkturu, tedy směs bylinek, které pomáhají k rychlejšímu a hlubokému spánku. Od té doby co jsem tinkturu začala užívat pravidelně, se mi zase spí velmi dobře.

 • Lucie 21.02.22, 18:15

  Rozbalit 8.

 • Lucie

  Jakou bylinnou tinkturu si kupujete? Mají to v lékárně nebo to objednáváte někde?

 • Martina 24.02.22, 19:55

  Rozbalit 9.

 • Martina

  Pokud by jste ji chtěla vyzkoušet, tak na lepší spánek si kupuji přírodní tinkturu https://www.litlolo.cz/prirodni-tinktura-sladky-sen-100-ml-e101474.htm Opravdu mi pomáhá k lepšímu spánku a rychlejšímu usnutí.

 • Iveta 21.05.22, 10:35

  Rozbalit 10.

 • Iveta

  Docela by mě zajímala jedna věc. Jak to máte se světlem z ulice? Mně například šíleně vadí když nám svítí do ložnice. Bohužel doma nemáme ani žaluzie ani rolety, tak to řeším závěsem, ale to bohužel není úplně ideální. Přemýšlím tedy jestli si nenechat žaluzie v ložnici udělat. Koukala například na tuto firmu - https://www.spravaoken.cz/zaluzie-a-site-do-oken/ Nemáte s nimi někdo zkušenost?

 • Eva 26.09.22, 21:17

  Rozbalit 11. Spánek

 • Eva

  Pro mě je spánek strašně důležitý. Nemohla bych dělat na směny a spát přes den. To bych prostě nezvládla. Svoji postel miluju. Mám v ní skvělou matraci, kterou jsem si objednala zde https://www.matracky.cz/ , měkký polštář a krásně huňatou deku. Prostě můj milovaný pelíšek, který je jen a jen můj :-) .

 • Karel 04.12.22, 18:51

  Rozbalit 12.

 • Karel

  Tak nedostatek spánku určitě pro lidské tělo nijak prospěšný nebude. Sám s tím bohužel mám své zkušenosti. Není to tak dlouho, co jsem na nespavost hodně trpěl. Už jsem si myslel, že se mi to nijak nepodaří vyřešit, ale nakonec mi s tím hodně pomohlo CBD z https://www.cbdcko.cz/cbd/ Pokud také máte se spánkem problémy, určitě doporučuji vyzkoušet.

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1575623

RSS:
Toplist