4 časté prohřešky Čechů při přípravě kávy

- 4 časté prohřešky Čechů při přípravě kávy
Rubrika:  Praktická

4 časté prohřešky Čechů při přípravě kávy

14.04.21, 00:00, autor: LadyAnn
Podle statistik pijí Češi průměrně jednu kávu denně. Její přípravu však většina z nich podceňuje či neovládá. Dokonce by leckterý znalec českou kávu kávou vůbec nenazval. Jaké jsou největší nedostatky při přípravě kávy, prozradí šéfbarista CrossCafe Luboš Martínek.

Čtenost -   Diskuze: (2
 

Káva není víno, aneb když archiv neznamená kvalituPokud neodoláte nákupu výhodných velkých balení mleté kávy, zamyslete se, zda se vám takový nákup opravdu vyplatí. „Pokud totiž z této zásoby nepřipravujete kávu denně, pak se připravujete o požitek z kávy, která časem při dlouhém skladování vyčpí a ztratí tak svou chuť i aroma. Nakonec budete po dlouhou dobu pít kávu, která nejenže nevoní, ale ani nechutná, jak by mohla. Pokud navíc skladujete kávu v nevhodných podmínkách, např. v nedostatečně uzavřené nádobě nebo ve vlhkém prostředí, může žluknout. Také nezapomínejte, že pražená káva je dokonalý pohlcovač pachů, můžete si tak časem dopřát kávu, která s kávou nemá již nic společného,“ říká šéfbarista CrossCafe.

 

 

Najemno či nahrubo mletá kávaVětšina lidí při nákupu kávy nerozlišuje hrubost jejího namletí, ta je přitom při přípravě dobré kávy zásadní. „Pokud připravujete kávu v pákovém kávovaru na espresso, pak použijte jemně mletou kávu, protože na ni působí velký tlak a voda přes kávu protéká jen několik vteřin. Pokud ale pijete kávu překapávanou, pak zvolte hrubě mletou kávu, protože voda přes kávu protéká déle,“ doporučuje šéfbarista CrossCafe.

 

 

Mléko do kávy, u nás i sušené a salkoNěkteré druhy mléka se ke kávě vůbec nehodí, zatímco jiné naopak podporují její chuť. Českou specialitou a opravdovým prohřeškem je stále ještě salko či sušené mléko, které kávu moc dobře nedoplňuje. Častým nešvarem je rovněž používání nízkotučného nebo odstředěného mléka, které má jen málo z vlastností dobrého mléka. Nejlepší volbou ke kávě je mléko plnotučné a to ohřáté, aby nápoj neztratil svoji teplotu. V domácí přípravě lze plnotučné mléko nahradit smetanou. O tom, že by vše mělo být maximálně čerstvé, není asi
nutné hovořit.

 

 

Český TurekStálicí v mnoha českých domácnostech je turek, poctivá česká lógrová káva. „Horká voda je zde příliš dlouho v kontaktu s kávou, kdy dochází k uvolňování mnoha škodlivin, které vznikly při pražení, a přebytečného kofeinu. Pokud připravujete kávu tímto způsobem, doporučuji ji přibližně do dvou minut od zalití oddělit od lógru, aby se zastavilo louhování látek, které kávu kazí. A právě kvůli možnosti oddělit kávu od logru doporučuji milovníkům turka přejít na přípravu kávy ve french press. Navíc pokud kávu zaléváte příliš horkou vodou, zničíte v ní vše dobré. Teplota vody by neměla přesáhnout 94° C. Této teploty docílíte, pokud vodu po uvaření necháte cca jednu minutu odstát,“ říká šéfbarista CrossCafe.

 
Zdroj: TZ, Archív 2014
 • ivanka0818 20.03.21, 19:55

  Rozbalit 1.

 • ivanka0818

  Byla jsem od roku 2013 zaměstnaná v jedné nejmenované kavárně. Po střetu s majitelem firmy, kdy jsem mu něco nepěkného řekla do očí jsem viděla okamžitý vyhazov. Byla to ale příjemná zkušenost a posunulo mě to dál. Teď si totiž zakládám vlastní kavárnu. Budu si kupovat nové hnětače těsta od https://www.atfornax.cz/k:477/hnetace-testa/. Poradili byste mi, jaký si vybrat?

 • Daniela 04.05.21, 00:41

  Rozbalit 2.

 • Daniela

  Podle mě je nejdůležitější vybrat tu správnou kávu. Špatnou nebo nekvalitní kávu totiž ani perfektní příprava nezachrání. Pokud budete mít cestu kolem Světlé nad Sázavou, tak doporučuji se zastavit v penzionu https://www.relaxprovas104.cz/kava-caj-cokolada/ , kde prodávají velmi kvalitní a dobrou kávu.

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1100193

RSS:
Toplist