Zpět do formy po svátečním hodování

- Zpět do formy po svátečním hodování
Rubrika:  Zdravá

Zpět do formy po svátečním hodování

02.01.20, 00:00, autor: Černovláska
Pokud patříte ke většině lidí, začali jste nový rok s něčím, co jste předtím neměli – s několika kily navíc. A pokud se pokoušíte nasoukat do kalhot, které jsou vám teď příliš úzké, je na čase podívat se pravdě do očí. Nastal nejvyšší čas zaplatit za vánoční a silvestrovské hodování a dostat se zpět do formy.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

V lednu začíná držet dietu a pravidelně cvičit větší počet lidí než ve kterémkoli jiném měsíci roku. Je celkem zřejmé proč. Nový rok znamená také nový začátek, a to i v životosprávě. Mnozí však tento problém začínají řešit zbytečně moc radikálně – nadměrně omezujícími dietami anebo cvičením, které je až příliš náročné na to, aby ho byli schopni pravidelně dodržovat. Jejich snaha tedy rychle vyprchá a boj s kily brzy vzdávají.

 

Mnohem lépe uděláte, když se na počátku roku zastavíte a pořádně zamyslíte – realisticky zhodnoťe svůj aktuální dietní plán a návyky týkající se fyzické aktivity a teprve potom sami sobě slibte provést jen takové reálné změny, u nichž si budete jisti, že je budete dodržovat. Stanovení si ruzumných cílů, které dokážete splnit, povede k trvalejším změnám vašeho životního stylu, a to vám nakonec pomůže udržet svou váhu pod kontrolou dlouhodobě.

 

Stanovte si priority týkající se změn, které  plánujete, a pusťte se nejprve do těch jednodušších. Pokud nesnídáte, slibte si, že budete začínat den zdravým jídlem, bohatým na proteiny, které vás udrží nasycené až do oběda. Zkuste třeba cottage sýr, jogurt s ovocem, nebo koktejl z proteinů a ovoce – rychle a snadno se připravují, což oceníte, zejména když nejste zvyklí chystat si snídani.

 

Máte-li během dne ve zvyku zhltnout jen něco narychlo a ve spěchu, začněte si nosit oběd z domova alespoň v některé dny v týdnu, nebo si jednou, dvakrát týdně připravte doma uvařené jídlo. Podle řady studíí není počet kalorií uváděných na obalech jídel a v restauracích příliš spolehlivý údaj, proto vám vaření doma umožní větší kontrolu nad příjmem kalorií a velikostí porcí – a v neposlední řadě na tom i výrazně ušetříte.

 

Najít si čas na cvičení může být  často náročné, ale pokud chcete mít svou váhu pod kontrolou, je to pro vás nevyhnutelná činnost. Zamyslete se nad tím, co vám nejvíce vyhovuje – dáváte přednost procházce o samotě nebo raději společnému cvičení v tělocvičně? Cvičí se vám lépe ráno nebo spíše později v průběhu dne? Stanovte si také měřitelný cíl, který jste schopni dodržet. Ovšem nikoli jen „budu více cvičit“, ale něco konkrétního, jako například „třikrát týdně se projdu rychlou chůzí aspoň 30 minut“. Nebo se rozhodněte, kolik chcete denně nachodit pěšky a měřte si to krokoměrem. Je totiž velmi motivující, když máte záznamy o tom, jak moc jste blízko k naplnění vašeho každodenního cíle.

       

Naučte se jíst pravidelně a do vašeho zdravějšího stravování zaveďte několik dalších jednoduchých pravidel– každé jídlo by mělo obsahovat proteiny, abyste necítili hlad, nevynechávejte ani malé svačiny, jezte hodně zeleniny a ovoce, hydratujte se vodou nebo neslazeným čajem (ne však černým) a omezte příjem tuků, sladkostí a kalorických nápojů.

 

Novoroční předsevzetí jsou výborná  věc, pokud je dokážete poctivě dodržovat. Abyste se zbavilli kil, která jste během svátků nabrali, soustřeďte se na změny vašich návyků, které jste se rozhodli provést a méně na to, co vám ukazuje váha. Pokud vaše nové a zdravé návyky postupně nahradí ty staré, vaše váha se upraví sama a nové zvyky vám zůstanou po celý rok. A když přijde další nový rok, dostanete so do kalhot mnohem snáze.

 

Autorka: Susan Bowerman

 
Zdroj: Archív 2013
 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
935983

RSS:
Toplist
aaaaaa