Vyhněte se velkým výdajům o Vánocích, nakupujte dárky postupně

- Vyhněte se velkým výdajům o Vánocích, nakupujte dárky postupně
Rubrika:  Praktická

Vyhněte se velkým výdajům o Vánocích, nakupujte dárky postupně

14.09.17, 10:35, autor: LadyAnn
Svět se zbláznil, pomyslíte si, zatímco se s nevěřícným údivem rozhlížíte v obchodním centru kolem sebe. Právě jsme se vrátili z dovolených, nakupujeme dětem školní potřeby a na playlistu v obchodech už mají koledy, zatímco ve výlohách se pomalu začíná objevovat vánoční výzdoba. I když se to zdá šílené, z vánočních nákupů s velkým předstihem se pomalu stává trend. Češi se tak chtějí vyhnout dlouhým frontám a velkým jednorázovým výdajům.

Čtenost -   Diskuze: (1
 

Vánoce začínají každým rokem o něco dříve. Letos už se obchody připravovaly během srpna, aby se začátkem září mohly pomalu objevovat vánoční čokoládové figurky na pultech obchodů. Myslíte, že červené vánoční ozdoby a řetězy Češi pozorují s nevolí a údivem? Ne tak docela. Češi se chtějí vyhnout předvánočnímu běsnění v obchodních centrech a nakoupit dárky včas. Obstarat alespoň část vánočních dárků s sebou nese dvě velké výhody. Ušetříte si čas i nervy, protože se vyhnete tlačenicím před regály a dlouhým frontám u pokladen, a zároveň si výdaje rozložíte do několika měsíců, aby pak nepoložily váš rodinný rozpočet.

Podle mezinárodního průzkumu agentury Ipsos Češi myslí na Vánoce už začátkem září, to má dárky pohromadě každý osmý Čech. Do konce listopadu je pak plánuje mít nakoupeno celých 59 % z nás. Mezi dárky nejčastěji nakupované s předstihem patří hlavně dražší položky, jako jsou hračky, elektronika a domácí spotřebiče. To, že lidé vyrážejí do obchodů tak brzy, mají na svědomí také kampaně obchodních řetězců, které každý rok startují o něco dříve.

 

 

Kde nakupujeme nejčastěji?

Tradičním místem vánočních nákupů zůstávají kamenné obchody. Nakupuje v nich kolem 80 % lidí. Jejich náskok se ale rok od roku o něco snižuje ve prospěch e-shopů. Kouzlo online nakupování už pomalu objevují i střední a starší generace. U lidí ve věku 60 let a více je to dokonce polovina respondentů, která připouští virtuální formu nákupu. Tuzemské e-shopy přitom u Čechů jednoznačně vedou nad těmi zahraničními. Obvyklá suma, utracená za dárky pro naše blízké, se tradičně pohybuje kolem pěti tisíc. Jak ještě minimalizovat výdaje na dárky kromě včasného nákupu?Stanovte si rozpočet, který za žádnou cenu nepřekračujte

Podívejte se do peněženky a určete částku, kterou letos můžete utratit za vánoční dárky, aniž byste zbytečnými výdaji ohrozili osobní či rodinný rozpočet. Dopředu také zvažte, koho letos chcete obdarovat. Vezměte tužku a papír a vytvořte si seznam, na koho určitě nemůžete zapomenout – od rodiny přes kamarády až po kolegy z práce. Pro každého z nich si stanovte maximální částku s ohledem na celkovou sumu, kterou můžete letos investovat do Vánoc, a tu za žádnou cenu nepřekračujte. Pro partnera tisíc korun, pro tchyni pětistovku, pro nejlepší kamarádku dvě stovky… Jedině tak se vám podaří udržet útraty pod kontrolou.Nakupujte efektivně

Začněte nejpozději v září naslouchat druhým a věnujte pozornost tomu, co je trápí, co potřebují, z čeho by měli radost a co plánují. Když budete pozorní, zjistíte, že vám příbuzní a přátelé nevědomky sami prozradí, po čem touží. Ušetříte tak čas strávený bezcílným bloumáním po obchodních centrech a ušetříte i finance, protože si na dárky můžete díky seznamu udělat finanční limit a porovnat ceny v kamenných prodejnách a na e-shopech. Pod náporem utrácení na poslední chvíli pak nezruinujete celý účet. Bonusem je, že s dárkem nešlápnete vedle a obdarovávanému uděláte upřímnou radost s věcí, kterou opravdu využije.

 
Zdroj: TZ, pexels.com
  • Ivan 14.04.18, 20:10

    Rozbalit 1. dárky

  • Ivan

    Ahoj, rád bych také přispěl do této zajímavé diskuze svým názorem :-) Pro mne je kouzlo Vánoc úplně jinde, než je hnaní se za tím, kdo komu dá dražší dárek, apod. Proto volím vždy tzv. zlatou střední cestu, objednám nějaké ty dárky například zde: https://www.darkysradosti.cz/ a všichni byli zatím vždy moc spokojeni ;-)

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
430040

RSS:
Toplist
aaaaaa