Veletrh ANTIQUE vzkřísí slávu českého skla

- Veletrh ANTIQUE vzkřísí slávu českého skla
Rubrika:  Kulturní

Veletrh ANTIQUE vzkřísí slávu českého skla

13.03.09, 08:27, autor: Černovláska
Preciznost, kvalitní práce, odvaha riskovat a především nevyčerpatelná kreativita – to jsou základní prvky, které daly vzniknout fenoménu českého skla. Slavná tradice českých mistrů tohoto řemesla se jako hlavní téma ponese 23. ročníkem veletrhu starožitností ANTIQUE, který se uskuteční od 23. do 27. dubna.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Návštěvníci pražské Výstavní síně Mánes si tak budou moci vedle obvyklé nabídky starožitného nábytku, šperků či obrazů prohlédnout křehkou krásu skvostů, které proslavily české sklářství po celém světě. Zvláštní pozornost bude věnována výrobkům pocházejícím z dílen firmy Johann Lötz witwe (Johann Lötz-vdova) z Klášterského mlýna na Šumavě, jež dnes patří k nejvýše ceněným na starožitnickém trhu po celém světě.České sklo dobývá svět již více jak sedm století. Prvním významným artiklem bylo za dob Karla IV. duté sklo a tzv. pateříky, korálky na výrobu růženců, které se tehdy vyvážely do celého známého světa. O dvě století později následoval český barokní křišťál zdobený brusem a rytinou, jenž překonal i do té doby převládající benátské sklo. Na konci 20. let 19. století přišli čeští mistři s barevným a barevným vrstveným sklem ve stylu biedermeieru a znovu se dostali na světové trhy, kde si pozici předního světového výrobce kvalitního užitkového a dekorativního skla udržovali po celé 19. a 20. století. Dnes je tato výroba opět v jedné ze svých krizí. „V kontrastu k současnému úpadku tradice českého sklářství a uzavření významných a tradičních skláren bychom chtěli prostřednictvím vystavených exponátů zmapovat a předvést jeho úspěchy a proměny od období 18. století přes secesi a art deco. Představíme návštěvníkům ty nejslavnější tuzemské továrny a značky,“ říká Simona Šustková, prezidentka Asociace starožitníků, jež veletrh ANTIQUE pořádá dvakrát do roka. 

 Na jarním veletrhu Antique bude návštěvníkům představen projekt záchrany střihového archivu již zmiňované a dnes již dávno zaniklé sklárny firmy Lötz v Klášterském mlýně. Návštěvníci si budou moci prohlédnout vzácné ukázky střihů v původní podobě a po jejich restaurování a rovněž fotografie z postupu prací. Přehlídka v Mánesu se stane prologem k rozsáhlé výstavě lötzovského skla, která se uskuteční od června do října 2009 v Muzeu Šumavy v Kašperských horách a v Sušici. Jejím základem bude vlastní sbírka muzea doplněná o exponáty z mnoha soukromých sbírek v USA i Evropě. „Již nyní je na základě předběžných dohod s muzei a soukromými sběrateli zřejmé, že budou vystavena především skla dosud neznámá nebo jen málo frekventovaná. Fenomén lötzovského skla se tak představí v dosud nebývalé šíři,“ říká kurátorka výstavy PhDr. Jitka Lněničková. 

 Příběh o vzestupu a pádu šumavské sklárny by mohl být inspirací pro mnohé filmové tvůrce. Firma Lötz (nebo Loetz), vznikla v roce 1824. V té době vyráběla vynikající sklo ve stylu biedermeieru a později ve stylu druhého rokoka ve sklárně v Anníně na Otavě. Po smrti Johanna Lötze se řízení úspěšně ujala jeho mladá vdova Susanne, odtud nese firma název Johann Lötz-vdova. Své největší slávy se ale firma dočkala až později, pod vedením jejího vnuka Maxe barona von Spauna.

 Jedinečné dekory (Papillon, Phaenomen, Melusin, Texas, Titania a další) a spolupráce s mnohými významnými umělci (např. Franz Hofstaetter, Marie Kirschnerová, Otto Prutscher, Kolo Moser, Josef Hoffmann, Michael Powolny, Leopold Bauer nebo návrhář Adolf Beckert) vynesla nevelkou šumavskou sklárnu mezi špičky světového formátu. Kromě obchodního úspěchu získalo lötzovské sklo i mnohá odborná ocenění - Grand prix na světové výstavě v Paříži v roce 1889, v roce 1893 v Chicagu, v roce 1900 opět v Paříži, roku 1904 v St. Louis a později také na mnoha dalších výstavách. Navzdory ekonomickým problémům (v roce 1911 se syn Maxe von Spauna v touze posílit produkci dostal do finančních potíží a firma poprvé zbankrotovala) si sklárna udržovala vysokou kvalitu produkce až do druhé světové války. Za druhé světové války byla její produkce podřízena válečnému hospodářství a smrtelnou ránu jí uštědřil poválečný odsun německých zaměstnanců. Sklárna stihla být ještě znárodněna a definitivní konec přišel v roce 1947, kdy byly její pece vyhašeny. Po zániku firmy přešla vzorkovna sklárny i s archivem do Muzea Šumavy.

 

 

 


23. veletrh starožitností ANTIQUE nabídne návštěvníkům, kromě množství jedinečných exponátů od více než šesti desítek vystavovatelů, i bohatý doprovodný program. Zlatým hřebem bude kulatý stůl za přítomnosti odborníků, který bude přístupný i širší veřejnosti. Diskusní panel bude kopírovat hlavní téma veletrhu, tedy „České sklářství“. Funkce moderátora se ujme odborník na slovo vzatý, šéfredaktor časopisu Art&Antiques Jan Skřivánek. Chybět nebudou ani populární komentované prohlídky veletrhu vedené členy Asociace starožitníků a oblíbenou tradicí se již stalo také slavnostní udílení ocenění za nejlepší expozici a exponát veletrhu. Asociace starožitníků se jako první z postkomunistických zemí na počátku devadesátých let stala členem významné organizace nejprestižnějších starožitnictví světa C.I.N.O.A. se sídlem v Bruselu. Tato organizace mezinárodního rozsahu sdružuje obchodníky s uměním, mapuje trh se starožitnostmi a napomáhá obchodu s nimi. V této návaznosti v rámci ČR Asociace starožitníků usiluje o legislativní podporu oboru, vzdělání skrze svou Rudolfínskou akademii, podporu a garanci nákupu v kamenných starožitnictvích a snaží se ze všech sil propagovat vztah lidí k našemu kulturnímu dědictví, zachování památek a starožitností v našich domovech. Dále se snaží ovlivnit to, aby nebyl český trh zaplaven neznačenými falzy a napodobeninami, aby peníze uložené do starožitností byli dobře jištěnou investicí.

 

 

23. veletrh starožitností Antique

23. - 27. dubna 2009

Pražská Výstavní síň Mánes, Masarykovo nábř. 250/1, 110 00 Praha-Nové Město

Návštěvní doba: od 10 do 19 hod, poslední den do 16.00

Vstupné: 60,- Kč (pro členy Asociace starožitníků zdarma)

 
Zdroj: TZ
 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
763679

RSS:
Toplist
aaaaaa