Trápí vás nadváha?

- Trápí vás nadváha?
Rubrika:  Zdravá

Trápí vás nadváha?

05.04.18, 00:00, autor: Plavovláska
Ne, dnes to nebude o zaručených dietách, ani nebudu vysvětlovat bazální metabolismus, či vás nutit sportovat při vhodné tepové frekvenci 45 minut denně. Nadváha, čili obezita, je nemoc. Proto i pro ni máme přirozenou léčbu - vhodné potraviny či čaje a nápoje. Co tedy radí bylinkáři a léčitelé?

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Nadváha vzniká nepoměrem mezi energetickým příjmem a výdejem daného jedince. Jedná se však o onemocnění. Můžeme sice na obézní lidi koukat skrze prsty a říkat jim za zády, nebo i do očí, že si za toto onemocnění mohou sami. Ale to je špatný postoj. Nechodíme za člověkem s rakovinou plic a neříkáme mu, že si za onemocnění může sám. Nechodíme za člověkem s brýlemi a neopovrhujeme jím, protože o svůj zrak nepečoval a za jeho zhoršení si může sám. A takových případl bychom mohli najít opravdu hodně.

 

Lidé s nadváhou zpravidla až v 50% mají tento stav dán geneticky. Prostě se narodí s dispozicí, kterou by jim ještě před pár stoletími záviděli všichni ostatní. Že totiž jejich organismus dokáže uložit do zásoby všechno co do sebe dostanou. Jsou to vlastně lidé vybavení do nepříznivých podmínek, do dob hladomoru, nedostatku či válečných útrap. Jsou to právě oni, kteří jsou nejlépe disponovaní přežít. Jejich organismus totiž ukládá a ukládá.

 

Ještě nedávno byli lidé s nadváhou či přímo obézní symbolem krásy a bohatství. Pěkně tukem obaleným jedincům se říkalo: "Ty dobře vypadáš." V některých kulturách, především v těch, kde ještě krizové podmínky hrozí, toto platí dodnes. Dokonce se vykrmují mladé dívky sladkými kašemi, aby právě "dobře vypadaly" a měly šanci na sňatek.

 

Dnešní módní imperativ západní kultury velí, že mladá žena musí být štíhlá a tady zdůrazňuji - nezdravě štíhlá. Jenže my, co dnes žijeme, jsme vlastně potomky těch "tlustých", těch, kteří zlé časy a hladomory přežili, těch, kteří měli geneticky zakódováno, že je třeba zásoby ukládat ve formě tuku na horší časy (Potomci těch, kteří tuto dispozici neměli totiž většinou neexistují, ti zpravidla nepřežili ani první vážnější zimu a už nemluvím vůbec o tom, že by se snad mohli rozmnožovat). A protože jsme takto od svých předků disponovaní, ale současně módním trendem nuceni být nefyziologicky štíhlí tak se v nás tyto dvě neslučitelné linie bijí a válčí.

 

My se těmito vnitřními válkami vláčet necháváme a držíme diety a hladovíme a dřeme se na šílených mučících (oni tomu říkají cvičící) strojích, abychom pak vysíleni padli únavou a v depresi, že výsledek neodpovídá naší snaze, se nacpali do prasknutí něčím šíleně dobrým a šíleně tučným nebo sladkým. Načež se propadneme do ještě hlubší deprese, začneme si vyčítat, že jsme se neudrželi a nasadíme ještě drastičtější dietu a ještě déle hladovíme a ještě více se ničíme v posilovně a .... na dokonalý malér je zaděláno.

 

Paradoxem tohoto všeho pak je, že (a je to k nevíře) opravdu velmi tlustý člověk toho nahladověl za svůj život podstatně víc, než běžný štíhlý člověk, který se nikdy do žádné hladovky nepustil a nikdy nedržel žádnou dietu. Jednoduše řečeno - tlustý člověk si svou tloušťku zpravidla způsobil tím, že se snažil právě tlustým nebýt.

 

Obézní lidé jsou lidé nemocní. Jako na nemocné je třeba na ně pohlížet a jako nemocní by se měli i cítit. Obezita je chronická nemoc a nelze ji úplně vyléčit. Proto si řekněme, že obézní člověk nedrží dietu a nehubne - obézní člověk se léčí!

Léčit se můžeme samozřejmě za pomoci lékaře, nejlépe obezitologa. Ten totiž obéznímu člověku skutečně rozumí a může pomoct. Ale můžeme si pomoct i sami.

 

Základní zásadou je - nehladovět

Ano, hladovění je největší chyba, které se obézní lidé dopouštějí. Hladovění totiž může za to, že už přístí rok budete mít o 10 % své váhy víc (jakmile nastoupí jojo efekt). Obézní člověk hladovět skutečně nesmí. Naopak. Musí se cítit nasyceně co nejdéle.

 

Jenže současně nesmí jíst potraviny, které jsou sladké a tučné, po kterých dostane brzy hlad. Proto lidoví léčitelé mají v záloze  zázračnou potravinu, kterou svým pacientům doporučují. Touto potravinou jsou luštěniny.

 

Luštěniny

V jídelníčku obézního člověka by se měly luštěniny vyskytovat co nejčastěji. Mají velký obsah vlákniny, na dlouho zasytí, zabraňují nadměrným výkyvům hladiny krevního cukru a přeměňují se na tuk daleko pomaleji. Z těla odejdou zpravidla dřív, než je stihneme, díky jejich odolnosti, na tuk přeměnit.

 

Upravovat je můžeme různě. Vařit, dusit, zapékat. Pamatujme však, že pokud do nich dáme kus bůčku či tučnou uzeninu, pak vše, co od nich čekáme rázem ztrácíme. Proto doporučuji kombinovat především se zeleninou, obilovinami či ovocem.

 


 

Čočkový salát

200 g čočky

2 lžíce oleje

1 cibule

1 kapie

50 g arašídů

 

Zálivka:

jemný ocet nebo citronová šťáva

mletý bílý pepř

špetka cukru

sůl

 

Propláchnutou a předem namočenou čočku uvaříme doměkka. Přebytečnou vodu scedíme, vmícháme olej, jemne pokrájenou cibuli a necháme vychladnout. Poté přidáme na nudličky pokrájenou kapii, arašídy a dochutíme zálivkou. Dáme do chladna odležet. Před podáváním zdobíme zeleninou.

 


 

Luštěniny by se měly stát stěžejní potravinou  jídelníčku obézního člověka. Kromě luštěnin jsou samozřejmě vhodné všechny druhy zeleniny a ovoce. Důležité je jíst pravidelně, po 2 - 4 hodinách a nikdy nepřipustit pocit hladu.

 

 

Druhou základní zásadou je - hodně pít

Neméně důležité je i pít. Dostatek tekutin je maximálně nutný, protože ty podporují spalování tukových vrstev. Kdykoliv pocítíte hlad vypijte sklenku vody nebo neslazeného teplého zeleného čaje. Velice často totiž pociťujeme jako hlad když máme prostou žízeň. Jezme až poté, co hlad vodou nezaženeme.

 

Velmi populární zelený čaj urychluje uvolňování tuku v těle a umožňuje, aby se tuk spaloval namísto sacharidů, čímž napomáhá hubnutí. Aby ale tento efekt nastal, je třeba vypít pravidelně 3 šálky neslazeného zeleného čaje denně!

 

Kopřivový čaj je pro podporu hubnutí prakticky nepostradatelný. Ovlivňuje velmi pozitivně látkovou přeměnu a podporuje funkci slinivky břišní.

 

Obézní lidé často trpí otoky. V těle se nadměrně shromažďuje voda. Zbavit se jí nám pomůže kontryhel. V době otoků používejte dva šálky kontryhele denně, ale neužívejte toto dlouhodobě. Jakmile otoky odezní, kontryhelový čaj vysaďte.

 

Čaj z borůvkových listů ovlivňuje příznivě hladinu cukru v naší krvi. Potažmo - zpomaluje nástup pocitu hladu. Pije se jeden šálek ráno a jeden večer před spaním.

 


 

Redukční bylinný čaj I.

2 díly řebříčku

2 díly třezalky

1 díl chaluhy bublinaté

 Lžičku směsi přelijeme 250 ml vařící vody a necháme 5 minut louhovat. Poté scedíme a pijeme po doušcích během dne.

 

Redukční bylinný čaj II

2 díly kontryhelu

1 díl macešky rolní

1 díl květů trnky

1/2 dílu řebříčku

Lžičku směsi zalijeme 250 ml vařící vody a necháme přikryté stát. Pijeme tři hrníčky denně.

 


 

Kombucha je při léčbě obezity taktéž velmi vhodná. Jedná se o lehce fermentovaný čajový nápoj s kvasinkovými kulturami a bakteriemi kyseliny mléčné. Obsahuje enzymy, vitaminy a minerální látky. Doporučuje se pít 3x denně  před jídlem.

 

Je dobré pít pravidelně též královský červený čaj Hannasaki. Napomáhá lepšímu trávení a podporuje peristaltiku střev. Obézní lidé mají často problémy s vylučováním a právě Hannasaki je v tomto velmi dobrým pomocníkem.

 

Na závěr

Samozřejmě během dne je vhodné popíjet vodu a to čistou a neperlivou. Perlivá voda totiž právě svými bublinkami prokrvuje sliznice žaludku, ten pak rychleji pracuje, jídlo dříve ze žaludku odchází a my máme příliš brzy pocit hladu.

Množství vody je individuální, ale nikdy by naše spotřeba neměla klesnout pod 2,5 l tekutin za den.

 

Příliš nesolte, ať vaše tělo nezadržuje zbytečně vodu a nepoužívejte koření - ono totiž podporuje chuť k jídlu.

 

Nepijte alkohol. Kromě toho, že je vysoce kalorický (snad s výjimkou vína), pak také vyvolává pocity hladu.

 

A hlavně - říkejte si dokola, že nehubnete proto, abyste dosáhli rozměrů nejnovější české miss, či mistra republiky v kulturistice. Hubnete výhradně proto, aby se vám lépe žilo, pohybovalo, netrpěli jste chorobami jako je cukrovka, vysoky krevní tlak, křečové žily, či abyste za pár let nezůstali na vozíku po mozkové mrtvici.

 

Je to dlouhodobá léčba. Nelze ji zvládnout za dva týdny či za měsíc. Ale za dva týdny či měsíc hloupé diety můžete nést následky a s nimi se potýkat mnoho dalších let.

 

 
Zdroj: Archív 2009
 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
736993

RSS:
Toplist
aaaaaa