Sušení prádla na mrazu

- Sušení prádla na mrazu
Rubrika:  Praktická

Sušení prádla na mrazu

14.12.18, 07:57, autor: Plavovláska
Možná si ještě někteří z nás vzpomínají, jak naše babičky "lámaly" košile a kalhoty vyvěšené na šňůrách venku i když tam byl právě třeskutý mráz. My to už přece neděláme - máme sušičky a sušáky a sušíme celou zimu doma. Ale! Bylo sušení mrazem zase až tak špatné?

Čtenost -   Diskuze: (1
 

Jedná se o dvoufázové sušení - kdy v první fázi voda v prádlě přejde do skupenství tuhého - tedy voda zrmzne a v druhé fázi mražená voda sublimuje do skupenství plynného - tedy ve formě plynu opouští prádlo a ono schne. Je to, pravda, proces zlouhavější, než když vyvěsíme prádlo v parném létě na plné slunce, ale v každém případě má svá pozitiva.

 

 

Výhody sušení mrazem:

 

- Stop vlhkosti v bytě. Určitě to znáte, jakmile přijde zimní období zvýší se v bytech vlhkost a do toho ještě věčně sušáky a na plísně v rozích a zákoutích máte zaděláno. Pokud budete sušit prádlo na mraze, velkou část vlhkosti od svého bytu tímto odkloníte.

 

- Likvidace bakterií a parazitů. Pokud jste si mysleli, že při běžném praní můžete své prádlo zbavit případných bakterií, parazitů a roztočů, tak jste se mýlili. Ale nepomůže vám v tom ani sušička. Dokoce je velmi pravděpodobné, že se vám právě tyto nežádoucí potvůrky hezky v teple vyhřáté sušičky zdárně pomnoží. To na mraze nehrozí. Pokud vám prádlo na šňůře zmrzne a budete jej sušit mražením, tak se zbavíte i všech nežádoucích nájemníků. Mráz jim totiž opravdu vadí.

 

- Dokonale čisté prádlo. Ano, při sušením sublimací dochází k tomu, že se při ní vyčistí i skvrny a nečistoty, které pračka nezvládla.

 

- Výhody pro alergiky. Sušení mrazem prospívá alergikům. Jednak, že se mrazem zlikvidují nežádoucí organismy a jednak se při sublimaci prádlo zbaví nežádoucích zbytků pracích prostředků.

 

- Ochrana proti molům. Podle našich babiček je prádlo sušené na mrazu odolnější proti molům a to výrazně.

 

- Prádlo se lépe žehlí. To sice také říkala babička, ale já to musím potvrdit. Ano - z vlastní zkušenosti - práslo usušená na mrazu se daleko lépe žehlí.

 

 

Nevýhodou tak zůstává jen ten fakt. že to trvá poněkud déle :(

 

 

 
Zdroj: dobrenoviny.sk
  • Zuzana 06.05.19, 06:04

    Rozbalit 1. Sušička

  • Zuzana

    V zimě je sušení prádla peklo. Sušila jsem ho vždycky skoro týden. 2 dny venku a pak jsem ho ještě dosoušela doma. Už mě to nebavilo, tak jsem si koupila sušičku https://www.expert.cz/candy-cs-h7a2le-s/ a je to paráda. Mám o práci míň.

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
737423

RSS:
Toplist
aaaaaa