Seznamte se: Blanka Matragi

- Seznamte se: Blanka Matragi
Rubrika:  Úspěšná

Seznamte se: Blanka Matragi

21.09.10, 00:00, autor: Plavovláska
Blanka Matragi je pro svět symbolem ušlechitlé, luxusní a elegantní módy. Symbolem nadčasové invence, stálého čerpání z vlastní historie. Nezaměnitelná ve svém projevu, vzdálená a nedostižná. Ale současně se silným lidským příběhem o dívce ze Světlé nad Sázavou, kterou zná celý svět a je příjmána v královských sídlech pohádkově bohatého orientu.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Blanka  Kyselová provdaná Matragi (1953 Světlá nad Sázavou) zdědila svůj talent zřejmě po tatínkovi, který byl nadaný výtvarník a své nadání realizoval při broušení skla. Blanka šla v jeho stopách a nejprve se vyučila jako brusička skla aby poté  vystudovala střední průmyslovou školu sklářskou. Od skla to zase není tak daleko k jiným uměním a tak není nijak zvláštní, že se od skla dostala k oděvům a módnímu návrhářství. Vystudovala oděvní výtvarnictví na vyskoké škole umělecko-průmyslové v Praze a pak veškerá svá studia a poznatky zúročila. Její modely jsou nezřídka hojně zdobeny mistrnně zpracovanými šperky a skly. Roku 1978 vyhrála návrh kolekce pro olympiádu v Moskvě.



Během studia se seznámila se svým pozdějším manželem, inženýrem Makramem Matragim, za kterého se později  provdala.  Po svatbě s ním odvážně odjela do nestabilní, válkami zmítané oblasti, konkrétně do Libanonu. Žila v Bejrútu, kde si v roce 1982 otevřela salón „Blanka Haute Couture“. Její cit pro honosnou a třpytící se krásu učaroval tamější High Society. A že to byla High Society v pravém slova smyslu! Vždyť který módní návrhář současnosti se může pochlubit, že je dvorním dodavatelem princezen? 

 

Specializuje se téměř výhradně na ženy. Jediní muži, kteří nosí její šaty, jsou příslušníci policie Abu Dhabi ve Spojených Arabských Emirátech, protože v roce 1987 vyhrála Blanka se svým návrhem policejních uniforem světový konkurz.


Je pravděpodobně jediná návrhářka, která se nemusí ohlížet na cenu. Vždyť její zákaznice, arabské princezny, jsou pohádkově bohaté a rozhodně nejsou spořivé. Proto si může Blanka dovolit šít z těch nejluxusnějších materiálů a používat hojně zlata, perel a drahých kamenů. Každý její kus je originál. Sériovou výrobu od ní rozhodně čekat nemůžeme.

 

 

Do galerie vstoupíte poklepáním na libovolný náhled

 

Redukovaný výpis získaných ocenění a titulů:

V roce 1980 získává ještě v Česku na Vysoké škole umělecko průmyslové titul "akademická malířka".

V roce 1999 se vrací mezi sklářem svým návrhem a realizací kolekce "New Line" pro sklárny v Kamenickém Šenově a kolekce skleněné bižuterie pro firmu Moser.

 V roce 2002 obdržela v Praze cenu Salvadora Dalí, dále pak Evropskou cenu umění a Národní cenu "František Kupka 2002".

V roce 2003 získala od Českého senátu a Ministerstva zahraničních věcí  titul Významná česká žena ve světě.

V roce 2006 vydává v Česku svou autobiografickou knihu Blanka Matragi, aby v roce 2007 za ni dostata titul "Český bestseller 2006".

V roce 2008 dostává titul "LADY PRO" od Evropské společnosti pro kulturu.

 

 
Zdroj: osobnosti.cz. wikipedie, blanka.com, FOTO:Korzo
 
Profil blogu
Profil sekce "Úspěšná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:12

Přístupů:
742550

RSS:
Toplist
aaaaaa