Proč natékají v létě nohy?

- Proč natékají v létě nohy?
Rubrika:  Zdravá

Proč natékají v létě nohy?

08.07.20, 00:00, autor: Černovláska
Oteklé nohy dokáží znepříjemnit léto. Vysoké teploty jsou zátěží pro celý organismus a pro dolní končetiny zvlášť, jelikož se krev v nohách hromadí a způsobuje pocit tíhy, bolest a otoky. V kombinaci se sedavým zaměstnáním či dlouhodobých stáním můžete mít lehce „nohy jako konve“. Důležité je otoky nepodceňovat a zjistit, zda se nemůže jednat o závažnější problém.

Čtenost -   Diskuze: (3
 

Ačkoli je léto jedno z neoblíbenějších ročních období, pro oběhový systém je horko velkou zátěží. „V teple dolní končetiny snadno otékají, což je často doprovázeno nepříjemnými pocity jako bolest, tíha a podobně. Je to dáno především tím, že teplo zpomaluje průtok krve v žilách, zvyšuje se riziko dehydratace a častěji se cestuje, což také zvyšuje riziko zánětu žil,“ vyjmenovává MUDr. Júlia Stracenská, kožní lékařka věnující se i onemocnění žil a bércovým vředům.

 

Za oteklé nohy v létě však nemůže jenom teplé počasí. Otoky mají často další příčiny, které bychom měli zjistit a minimalizovat. Mezi ty nejčastější patří:

 

 

Chronická žilní chorobaPodle statistik je toto onemocnění nejčastější příčinnou otoků nohou. Tímto onemocněním trpí až 85% populace. „ Největší problém je v tom, že žilní stěny ztrácejí napětí a netlačí pak krev zpět k srdci,“ vysvětluje lékařka a dodává: „Otoky vás tedy trápí hlavně večer. Nejvíce ohroženi jsou lidé s nadváhou a sedavým zaměstnáním.“ Kromě otoků jsou dalším příznakem metličkové a křečové žíly. V tomto případě se doporučuje konzultace s lékařem. „Většinou se začíná s léčbou pomocí zdravotních punčoch a venofarmak (léků na žíly). Důležitý je také pravidelný pohyb i během dne,“ vyjmenovává lékařka.

 

 

Těhotenství

 

Oteklé nohy jsou v těhotenství velmi časté, zvlášť v jeho druhé polovině. Kvůli správnému vývoji plodu začne tělo zadržovat větší množství tekutin a zvýšením hmotnosti a tlaku bříška dochází k rozvoji křečových žil. V tomto období je dobré dodržovat správný pitný režim, často měnit polohy nohou a chodit pravidelně na rychlejší procházky a používat kompresivní punčochy pro těhotné. Oteklým nohám se pak výrazně uleví.

 

 

 

Lymfatické otokyOtoky způsobené chybou v lymfatickém systému poznáte tak, že kromě kotníků máte oteklé i prsty a nárty. „Často se jedná o vrozenou vadu nebo poškození mízních cév (např. po prodělané infekci, traumatu, operaci), v krajních případech může nemoc způsobit až „sloní nohu,“ varuje lékařka a vysvětluje: „ Lymfedém poznáte tak, že když na něj zatlačíte, zůstane v místě důlek. V tomto případě zamiřte k lékaři, který doporučí vyšetření, vhodnou léčbu či lymfatické masáže.“

 

 

Sedavé zaměstnáníCelodenní sezení u počítače nedělá dobře jak našim zádům, tak ani nohám. Podobné problémy přináší i zaměstnání, kde se většinu času musí stát. Nohy nám tuhnou a průtok krve se opětzpomaluje, krev se hromadí v dolních končetinách a ty otékají. „Důležité je nohy pravidelně protahovat, chodit na malé procházky či občas vyběhnout schody. Stačí pár minut několikrát za pracovní dobu a nohám se výrazně uleví,“ doporučuje MUDr. Stracenská.

 

 

Špatná funkce vnitřních orgánůNesprávně pracující vnitřní orgány mohou mimo jiné také způsobovat otoky dolních končetin. Nejčastěji jsou na vině ledviny, které pokud nepracují správně, zadržují v těle tekutiny. Stejně tak dochází k zadržování soli. Pokud nepracují játra, přestanou tvořit bílkovinu, která drží tekutinu v cévách a ta pak uniká do okolních tkání a způsobuje otok. Může se ale také jednat o otoky z jiných příčin, proto vždycky při otékání nohou navštivte lékaře.

 

 

Co nedělá otékajícím nohou dobře?

 

* obezita

* život bez sportu

* dlouhé stání na místě / dlouhé sezení

* sauna / horké lázně a koupele

* dlouhodobé slunění

* příliš těsný oděv, zejména ponožky a boty

* vysoké nebo příliš nízké podpatky

 


Čím těžkým nohám ulevíte?

* pravidelné cvičení (vhodná je jízda na kole, jogging, plavání, procházky)

* snížení nadváhy

* omezení dlouhého stání

* střídání teplé a studené vody na dolní končetiny při sprchování

* vynechání horké koupele

* několik minut denně se zvednutými dolními končetinami

* pohodlné oblečení a obuv

 


Více informací naleznete na www.zilniporadna.cz

 
Zdroj: Archív 2014
 • Kristýna 29.06.15, 07:59

  Rozbalit 1. Priessnitz

 • Kristýna

  Zrovna u mě to bylo díky těhotenství, nohy jsem měla jako balón a byla jsem ráda, že se vlezu vůbec do žabek!! Ségra má už větší děti, takže mi dávala rady a koupila mi Priessnitz žilní mazání, které mě moc pomohlo!! Otokys spadly a nohy mě vůbec nebolely.

 • Gabina Hošková 10.07.15, 08:24

  Rozbalit 2. priessnitz

 • Gabina Hošková

  Otoky mě trápily dlouho, ačkoliv nejsem nijak tlustá naopkka řekla bych, že jem akorát. Nohy mi otékaly, ale od té doby co mi mamka nasadila úlevu díky priessnitz žilní výživě, jsem šťastná a nohám se ulevilo. To je moje malé štěstíčko, bez toho bych nemohla být. Oteklé nohy jsou velmi na obtíž! To bylo hrozné…

 • Gabra 20.07.15, 09:48

  Rozbalit 3. Priessnitz

 • Gabra

  Byl to 25 tt, kdy mi začaly nekutečně otékat nohy, ale kdyby jen otekly tak bych to asi nějak přežila, ale ony bolely jak šlak. Tak mi kmoška poradila taky priessnitz žilní, rodila 3 týdny dříve, zkušenější  Pmoc a přišla i obrovská úleva.

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
910455

RSS:
Toplist
aaaaaa