Nohy jako konve

- Nohy jako konve
Rubrika:  Zdravá

Nohy jako konve

14.01.20, 00:00, autor: Černovláska
Některé z nás se s otékajícíma nohama potýkají celý rok, ale častěji se s tímto problémem setkáváme právě v horkém letním období, kdy se otoky stupňují. Přes léto chce mít každá z nás krásné nohy, aby je mohla ukazovat v sukních. Ovšem s nateklýma nohama moc parády neuděláme, a když si navíc vezmeme páskové sandály, je problém, abychom boty sundaly. Přitom rada, jak s otoky zatočit, není nijak složitá.

Čtenost -   Diskuze: (1
 

Mnoho žen v letních vedrech trápí otoky končetin. Objem kotníků se viditelně zvětší a někdy otoky zasahují až k prstům u nohou a postupují směrem nahoru k lýtkům. Příčin může být mnoho, včetně projevů závažných onemocnění např. srdce či ledvin, kdy pacient musí být pod dohledem lékaře. Nejčastěji jde o problém v žilním systému. Až 40 % žen trápí křečové žíly neboli varixy. Za horkého počasí však mohou nohy otéci i docela zdravým lidem. Ohroženi jsou hlavně jedinci s nadváhou nebo ti, kteří bez pohybu dlouhou dobu stojí nebo sedí. Zvláště rizikové jsou pak dlouhé cesty autobusem nebo letadlem. Co tyto otoky způsobuje? Jedná se o poměrně běžnou civilizační chorobu, při které žíly dolních končetin nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět k srdci. Část krve se proto hromadí v končetinách, kde způsobuje otoky, bolest nebo pocit tíhy, tzv. „olověné nohy“. Měly bychom si také uvědomit, že nežádoucí vliv má i těsná a neprodyšná obuv. Dá se tedy vůbec otokům nějak efektivně předcházet?

 

 

Pár rad na cesty

Pokud je to možné,  snažte se držet při cestování nohy co nejvýše a pravidelně pohybovat prsty i celýma nohama. Zkuste se aspoň každé dvě hodiny dle možností protáhnout a projít. Proti otékání nohou existují i jednoduché cviky jako např. opakované ohýbání nohou v kolenou, kroužení kotníky a skrčování prstů, pomoci může také střídání chůze na špičkách, plných chodidlech a na patách. Věřte, že i pár jednoduchých cviků pomůže zmírnit bolest a povzbudit krevní oběh nohou. Druhou zásadní věcí je dodržování pitného režimu. Dostatečný přísun tekutin pomáhá snížit hustotu krve a tím i sklon k jejímu srážení. Rozhodně se vyhýbejte tvrdému alkoholu a kávě!


Pro zmírnění otoků  se v poslední době stále častěji osvědčují kombinované enzymové preparáty, které patří k vůbec nejúčinnějším protiotokovým lékům (u nás např. volně prodejný lék Wobenzym). S užíváním je dobré začít již čtyři dny před cestou a pokračovat během cesty a v případě vzniku menších otoků také po ukončení cesty až do jejich úplného vymizení. Pokud jsou však otoky při cestách velké, bude rozumné navštívit odborného lékaře, který vyloučí závažnější příčiny.

 

ANKETA: Trápí Vás otoky nohou?


Celkem: 46 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

Zdroj: TZ, Archív 2009
  • bibi 23.07.09, 07:50

    Rozbalit 1. Nohy jako konve

  • bibi

    Ahoj , já na otoky používám výborný krém od fa.Mary Kay a musím říct , že je opravdu výborný.Lze ho použít i přes punčochy a příjemně chladí .

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
895158

RSS:
Toplist
aaaaaa