Některé tuky jsou pro tělo nenahraditelné a jsou zbytečným strašákem

- Některé tuky jsou pro tělo nenahraditelné a jsou zbytečným strašákem
Rubrika:  Zdravá

Některé tuky jsou pro tělo nenahraditelné a jsou zbytečným strašákem

24.02.20, 12:32, autor: Černovláska
V mnohých dietách je už jen slovo tuk na černé listině, natož pak přítomnost tuků ve stravě – tam jsou úplně zatracované. Nic ale není černobílé. Tuky a oleje do našeho jídelníčku bezesporu patří, dokonce jsou pro fungování složitého lidského organismu nepostradatelné. Jde jen o to, jaké druhy tuků konzumovat, abychom tím našemu zdraví prospěli.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Tuky jsou společně s bílkovinami a sacharidy základní stavební jednotkou buněk v lidském těle. Jsou nedílnou součástí mnoho biochemických procesů, které v našem těle probíhají – patří mezi ně například složité syntézy enzymů a hormonů. Tuky pro nás představují zásobárnu energie, podílejí se na termoregulaci a fungují také jako výstelka vnitřních orgánů. Pro zdravý a dlouhý život jsou potřebné stejně jako ostatní základní živiny. Platí samozřejmě pravidlo, že všeho moc škodí, takže i příjem tuků ve stravě je dobré mít pod kontrolou. Zvláště pokud se bavíme o tucích nasycených, které jsou pro zdraví škodlivé.

 

Nízkotučná strava je z dlouhodobého hlediska problematická

Chcete žít zdravě a dlouhé, mít štíhlou linii a cítit se po fyzické stránce dobře a plní energie? Podle lékaře Davida Freje, který se dlouhodobě zabývá léčbou chronických, zejména civilizačních onemocnění, vyvážená strava rozhodně nespočívá ve vyloučení či omezování tuku jako takového.

V knize Tučné superpotraviny a oleje, kterou vydalo nakladatelství Eminent, najdete seznam tučných potravin, které výživoví poradci a lékaři většinou bez milosti vykazují na černou listinu. Přitom kvalitní a zdravé tuky jsou nejdůležitější živinou v naší stravě. David Frej dokonce přesvědčivě dokazuje, že epidemii cukrovky, obezity, nemocí srdce a dalších život ohrožujících civilizačních chorob způsobila v posledních letech hojně propagovaná nízkotučná strava s převahou nezdravých, průmyslově zpracovaných tuků a margarínů. Tato strava jde navíc často ruku v ruce s nadbytkem sacharidů a rafinovaných cukrů. Kniha přináší výsledky studií, které ukazují, že cukry spolu s nedostatkem tuků a také nízká hladina cholesterolu zkracují život a zvyšují riziko nemocí.

 

Volte tělu prospěšné tuky 

 

První a nejdůležitější je proto zařadit do jídelníčku více zdravých tuků v kvalitním mase, másle, sádle a vejcích. Velice důležité jsou pro nás také ořechy, kakao a nerafinované rostlinné oleje, například řepkový, lněný, olivový nebo kokosový. Zdravé tuky dokonce působí na tělo příznivě: chrání před nemocemi srdce, mozkovou mrtvicí a cukrovkou, snižují riziko demence a zpomalují stárnutí, mají protizánětlivé účinky a patří do první linie boje proti rakovině. Zdravé tuky nezpůsobují ukládání tuku v těle a naopak podporují hubnutí. Ke škodlivým tukům patří umělé transmastné kyseliny. Jde o částečně ztužené tuky ve smažených jídlech, chipsech, sušenkách a dalších sladkostech. Tyto tuky vznikají průmyslovou úpravou či zahříváním za vysokých teplot.

 
Zdroj: TZ
 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
836988

RSS:
Toplist
aaaaaa