Nejdou vám cizí jazyky?

- Nejdou vám cizí jazyky?
Rubrika:  Praktická

Nejdou vám cizí jazyky?

17.07.17, 00:00, autor: Plavovláska
Asi to zná většina z nás. Pořád se znovu a znovu zkoušíme naučit cizímu jazyku a vždycky naše snaha ztroskotá. Stávají se z nás věční návštěvníci kurzů pro začátečníky, máme doma spoustu úvodních učebnic. Jak to tedy konečně zvládnout do konce? Ze zkušeností těch nejúspěšnějších učitelů cizích jazyků jsme sestavili několik rad.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

1. Ujasněte si důvody

Ujasněním důvodů musíte začít, je to vůbec první krok výuky. Není totiž jedno zda se učíte kvůli práci, pro zábavu nebo abyste si mohla popovídat s novou kamarádkou na internetu. Pak svého učitele informujte o svých představách a důvodech. Jen tak vás bude moci učit věci, které skutečně využijete.

 

2. Dobrý učitel

Možná si myslíte, že je jedno kdo vás učí, ale to je velký omyl. Když si třeba na doučování  vezmete studenta střední školy, tak asi spláčete nad výdělkem. Ten student může jazyk zvládat skvěle a mít výborné hodnocení, ale to, že on sám umí jazyk dobře rozhodně neznamená, že je schopen to naučit i vás. Informujte se pečlivě a vybirejte si. Jazykovek jsou přehršle a nemá smysl platit za něco, s čím nebudete spokojeni.

 

3.  Rodilý mluvčí

Ano rodilý mluvčí je výhra. Pokud tedy máte ve svém okolí někoho s kým si můžete popovídat v daném jazyce, rozhodně toho využívejte i pokud jste začátečník. Naštěstí jsou teď už i další možnosti a stále častěji se využívá například skype k popovídání si s učitelem. Pak nejste nijak omezováni. Váš učitel může sedět třeba v Austrálii a vy s ním můžete svou hodinu strávit v družném hovoru.

 

4. Počítejte s chybami

Každý dělá chyby a zvláště pokud se něco nového učíte je třeba s chybami počítat. Nebojte se jich a netrapte se jimi. Je potřeba každou chybu si uvědomit a jasně si říci správnou verzi. Ze svých chyb se učte - ten kdo není schopen se ze svých chyb poučit, je nucen je znovu opakovat.

 

5. Kartičky, kartičky, kartičky

Poři'dte si kartičky a slovíčka si na ně pište. Na jednu stranu v cizím jazyce na druhou v češtině. Noste je neustále sebou a každou chvíli pro ně sáhněte a opakujte si je.

 

6. Málo ale často

Tohle je známá věc, ale z dob našich studií máme často zakořeněný zlozvyk se naučit najednou mnoho. Třeba v neděli se učit celé odpoledne a v týdnu se na to ani jednou nepodívat. Tak přesně na tohle zapomeňte. Je daleko lepší a efektivnější  se naučit méně zato však denně. Skutečně stačí půlhodinka každý den.

 

7. S jazykem žijte

Snažte se využít svých koníčků k výuce. Pokud se zajímate o zahradničení, najděte si odborné výrazy na internetu a snažte se je používat. Daleko lépe se jazyk učí, pokud vás zajímá oblast o které mluvíte.

 

8. Netrapte se malými pokroky

Možná si představujete, že se naučíte jazyk za půl roku, za rok. Jen si ale představte jak dlouho se děti učí řeč mateřskou. Pokud vás trápí, že vaše pokroky nejsou dost rychlé a dokonce máte pocit, že jste se nenaučili nic, pak vězte, že to není pravda. Lehce si to ověříte tak, že si nalistujete nějaké starší lekce v učebnici a najednou zjistíte, že jsou pro vás jednoduché a snadné.

 

9. Čtěte!

V knihkupectví je možné sehnat knihy, které jsou psány ve zjednodušeném jazyce. Jsou přímo určeny pro výuku cizích jazyků a jsou pro různé úrovně. Nebo si pořiďte své oblíbené knihy v jazyce původním. Například detektivky od Agathy Christie pro výuku angličtiny, případně Vinnetoua v němčině či verneovky ve francouzštině.

 

10. Hledejte a čtěte na internetu

Čtěte si magazíny, diskuze, zajímavosti, encyklopedie. Pokud najdete slovíčko, kterému nerozumíte, vyhledejte si ho ve slovníku.

 
Zdroj: Archív 2011
 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
404131

RSS:
Toplist
aaaaaa