Muži si na Vánoce půjčují dvakrát častěji než ženy

- Muži si na Vánoce půjčují dvakrát častěji než ženy
Rubrika:  Praktická

Muži si na Vánoce půjčují dvakrát častěji než ženy

18.12.18, 00:00, autor: LadyAnn
Rok uplynul jako voda a opět stojíme před důležitou otázkou, jak budeme letos dárky financovat. A vypadá to, že sáhneme po půjčce častěji, než bychom chtěli. Průzkum ČSOB ukazuje, že si někdy na nákup vánočních dárků půjčil u institucí či od svých známých každý desátý člověk (konkrétně 9,4 %) Na Vánoce si přitom půjčují hlavně mladí lidé. Částkou vyšší než deset tisíc určenou na dárky se ve věku 18 až 26 zadlužilo dokonce 27,5 procenta lidí.

Čtenost -   Diskuze: (3
 

 

Zajímavý je podle průzkumu i rozdíl mezi "vánočním zadlužováním" žen a mužů. Na Vánoce si půjčuje dvakrát více mužů než žen (12,3 % mužů oproti 6,1 % žen). Nejopatrnější jsou, co se týče vánočních půjček, lidé ve věku od 54 do 65 let. Ti si na Vánoce půjčili pouze ve 3,1 % případů.

 

To jasně ukazuje, že mladší generace není tak zodpovědná a nebojí se ani dluhů, které jsou podle našeho názoru zbytečné. Starší generace je, jistě i díky svým zkušenostem, přece jen zodpovědnější. Mám pocit, že starší lidé také více dají na nabádání svých bank, aby se kvůli svátkům zbytečně nezadlužovali,“ říká Alena Králíková, manažerka firemní kultury a společenské odpovědnosti ČSOB.

 

Celkem si podle průzkumu ČSOB na nákup spotřebních věcí v hodnotě vyšší než 10 tisíc korun u bank či jiných finančních institucí někdy půjčilo 60,8 % lidí. Od svých příbuzných či známých si půjčku nad deset tisíc vzalo 45,1 % Čechů. V obou případech si opět půjčují více muži než ženy.

 

Půjčka na Vánoce se může stát nechtěným dárkem pod stromečkem. Seriózní bankovní domy proto nic takového nenabízejí a spíše klienty od podobných zbytečných dluhů odrazují. Vánoce nebo dovolená mohou být hezké, ale určitě nevynahradí starosti, které by mohly přijít v případě nečekaných problémů," uzavírá Alena Králíková z ČSOB.

 

Níže najdete souhrn možností financování Vánoc i s doporučením

 

1) Ideální stav – dárky platím z ušetřených peněz

Obecně je dobré mít nejen finanční polštář pro případy jako rozbitá pračka, ale i takový menší polštářek, který pokryje každoroční vánoční náklady. Také si stanovte hranici rozpočtu, kterou s nákupy prostě nepřekročíte. Pokud by vám přišlo, že máte málo dárků, tak co nějaký třeba vyrobit? Průzkum ČSOB: Téměř 10 % lidí v ČR si půjčilo od známých nebo od banky na vánoční dárky.

 

2) Peníze vrátím v bezúročném období

Nejméně zaplatíte v případě, když použijete kontokorent u běžného účtu, nebo kreditní kartu. Tyto varianty jsou vhodné především v případě, že peníze ve stanovenou dobu bance vrátíte a neplatíte tak požadovaný úrok. „Bezúročné období u kreditní karty je běžně 55 dní,“ uvádí tisková mluvčí Pavla Hávová z ČSOB. Pokud se vám to nepodaří, začnou i zde nabíhat úroky.

Zajímavý tip: Některé banky nabízejí ke kreditní kartě pojištění proti poškození zboží nebo jeho krádeži. To se během pořizování dražších dárků v období Vánoc může opravdu hodit.

Průzkum ČSOB: Cca 60 % lidí uvádí, že by si na vánoční dárky nikdy peníze nepůjčili

 

 

3) Zboží na splátky může být ošemetné

Mnohé obchody dnes nabízejí možnost koupě na splátky. Pokud zvolíte tuto možnost, buďte obezřetní. Pokud si nastavíte příliš nízké splátky, můžete kupovanou věc až o čtvrtinu přeplatit. Rozhodnutí určitě nedělejte přímo na místě, ale podívejte se na internetu po zkušenostech jiných uživatelů a pořádně si nastudujte podmínky.

 

 

4) Spotřebitelský úvěr se na dárky nehodí

Pozor si dávejte na možnosti „rychlých peněz“, ty bývají většinou vysoce úročeny. Pod vlivem předvánočního stresu se ale každému z nás může stát, že sáhne po „špatném“ úvěru. Povánoční oddych tak může střídat nepohodu, ve které budeme počítat všechny splátky, které na nás v dalším roce čekají. Hezký dárek pro potomka společně se splátkami na myčku mohou začít značně trpčit náš život.

Průzkum ČSOB: 45 % Čechů si vzalo půjčku od banky nebo nebankovní instituce na spotřební zboží

 

 

5) Po špatném rozhodnutí nezavírám oči

Pokud se přeci jen stane, že jste sáhli po půjčce, u které si nejste jisti, že je dobrá, situaci můžete řešit. Běžte do své banky, kde vám pravděpodobně nabídnou možnost sloučení úvěrů, tzv. konsolidaci nabízí většina bank. Můžete sloučit „pod jednu střechu“ všechny vaše závazky od kreditních karet až po kontokorent. „Jednou z největších výhod konsolidace půjček je snížení měsíční splátky, poplatků, a zároveň zpřehlednění výdajů. Pro své klienty také vyřídíme veškerou administrativu spojenou s konsolidací,“ říká Richard Kotrlík, manažer útvaru Bydlení a úvěry ČSOB a Era.

 
Zdroj: Archív 2016
 • Lando 07.12.18, 19:15

  Rozbalit 1. půjčka

 • Lando

  Myslím si, že tam určitou roli hraje i to, že muž je hlava rodiny, většinou má vyšší plat a tak se prostě půjčka většinou píše na něj. Také jsme půjčku vyřizoval přes https://www.bezvamoney.cz/srovnani-pujcek/ já a ne moje manželka. Ta má totiž jiné starosti.

 • Terka 31.05.19, 19:53

  Rozbalit 2. vánoce

 • Terka

  No, my si loňské Vánoce také museli brát na dárky půjčku. Hlavně kvůli tomu, že náš syn si Ježíškovi napsal o takovouto elektrickou buginu https://hrackyzadobrekacky.cz/elektricka-vozitka/elektricke-ctyrkolky/detska-elektricka-bugina-4x4-2-4ghz-superstar-ydla2 která je dost drahá. Nechtěli jsme ho ale zklamat, takže jsme mu ji nakonec koupili... Půjčku už naštěstí máme splacenou. :-)

 • Tamara 11.12.19, 06:35

  Rozbalit 3. Půjčka

 • Tamara

  Zadlužit se kvůli vánočním dárkům je podle mě strašná hloupost. Chápu, že když má někdo děti, že jim chce udělat radost, ale to jde i levnými malými dárky. Já se třeba snažím vše nakupovat ve výprodeji, nebo využívám slevové kupóny z https://slevovykupon.net/ , díky kterým při nákupu také ušetřím, takže si peníze nemusím půjčovat.

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
724815

RSS:
Toplist
aaaaaa