Konvenience: Pomocník nebo nepřítel?

- Konvenience: Pomocník nebo nepřítel?
Rubrika:  Praktická

Konvenience: Pomocník nebo nepřítel?

25.09.17, 00:00, autor: LadyAnn
Víte, co mají společného loupané brambory, majonéza, bujón v prášku, porcovaná kuřecí prsa, nebo předem nakrájený salát? Všechny vyjmenované potraviny se souhrnně nazývají konvenience. Každý profesionál nebo domácí kuchtík se s nimi dnes a denně setkává a využívá je při vytváření lahodných pokrmů. Jaké je jejich správné použití a kde už začíná bezhlavé „čarování z prášku“?

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Slovo konvenience, které bychom hezky česky mohli přeložit jako polotovary nebo předpřipravené potraviny, je převzato z anglického výrazu „conveniece“ a u nás se začalo používat teprve v 90-tých letech. Podle slovníčku znamená pohodlí nebo jednoduchost. Výrobky takto označené nám mají prostě usnadnit veškerou práci v kuchyni, a to jak při vaření, tak i při následovném úklidu pracovního prostoru. „Díky konveniencím jsme zbaveni úkonů jako je loupání, porcování, dlouhé tepelné zpracování, konzervace a mnohých dalších,“ vysvětluje Libor Mašek, marketingový manažer společnosti Nestlé Professional.

 


 

Jak dělíme konvenience:

Stupeň 0 – základní neopracované suroviny (brambory, cibule, nebourané maso, vejce, mléko)

Stupeň 1 – částečně opracované suroviny (vykuchaná  drůbež a ryby, loupané brambory)

Stupeň 2 – potraviny připravené pro tepelné zpracování (mražené a chlazené polotovary, dehydratované směsi, rajský protlak)

Stupeň 3 – potraviny vyžadující pouze krátké vyhotovení (majonéza, paštika, předpečené pečivo)

Stupeň 4 – potraviny určené k přímé konzumaci (pečivo, chléb, jogurt, zmrzlina)

 
„Někteří tzv. „odborníci“ odmítají konvenienci v profesionální kuchyni a přičítají jí všemožné negativní vlastnosti. Všichni určitě známe případ klasické UHO omáčky: neurčitá chuť tmavé barvy, doplněná umělohmotným knedlíkem a tuhým masem. Tyto kreace však vytvářeli neschopní kuchaři dávno předtím, než jim výrobci nabídli jakoukoliv konvenientní omáčku,“ říká Mašek a dodává „Dnes využívá konvenience každý kuchař. Jde jen o to, v jaké míře a jak kvalitní. Konvenience nesmí kuchaře nahradit. Může mu pouze uvolnit ruce pro rozvinutí jeho kreativity a v kombinaci s čerstvými a sezonními surovinami vytvořit báječné jídlo plné chuti, na které se nezapomíná.“

 

 

Konvenience i v nejvyšších patrech

Využití kvalitní konvenience je velice široké a to pomáhá kuchařům vařící fantazii přenést na talíř. Toho si je vědoma i naprostá kuchařská špička, která se jednou za dva roky sejde v Lyonu na finále soutěže Bocuse d'Or. Nejlepší kuchaři z celého světa mohou při tomto nejprestižnějším kulinářském měření sil využít například  telecí, nebo drůbeží fond CHEF v pastě. Díky tomu mohou ušetřit nejen několik hodin vlastní práce, ale také mít na několik hodin volné místo na sporáku. Ušetřený čas a prostor kuchaři věnují dalším náročným výrobkům, aby právě to jejich jídlo bylo nejlepší.

 
Zdroj: Archív 2011
 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
430040

RSS:
Toplist
aaaaaa