Karamazovi si jdou pro Oscara?

- Karamazovi si jdou pro Oscara?
Rubrika:  Kulturní

Karamazovi si jdou pro Oscara?

24.09.08, 16:06, autor: Černovláska
Česká filmová akademie vyslala do Oscarového klání v kategorii Nejlepších cizojazyčných filmů dílo režiséra a scénáristy Petra Zelenky - Karamazovi.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) nominovala Zelenkův film Karamazovi nejvyšším počtem hlasů. Uvedl to dnes ředitel ČFTA Petr Vachler. V nejlepší trojici se v abecedním pořadí dále umístily snímky Tobruk režiséra Václava Marhoula a Venkovský učitel Bohdana Slámy.

 

Z vybraných filmů jednotlivými zeměmi vyberou pět nejlepších snímků akademici udílející prestižní cenu Oscar a těchto pět nominovaných pak bude vyhlášeno 22. ledna 2009. Konečné klání pak proběhne 22. února 2009 v Los Angeles.

 

Karamazovi

 

 

Příběh filmu Karamazovi se odehrává v současném Polsku. Skupina pražských herců přijíždí do Krakova, aby na alternativním festivalu v prostoru oceláren uvedla Dostojevského hru Bratři Karamazovi. Na pozadí divadelní zkoušky se odehrávají i osudy hereckého souboru, příběhy herců a režiséra; do děje zasáhne také osobní tragédie jednoho z diváků.

 

Od poloviny 90. let doporučila Česká filmová a televizní akademie do soutěže o Oscara 13 filmů, do užší oficiálních nominací se dostaly jen Želary Ondřeje Trojana, Musíme si pomáhat režiséra Jana Hřebejka a snímek Jana Svěráka Kolja, který Oscara v roce 1997 získal. Podle informací ČFTA má česká respektive československá kinematografie na kontě osm nominací a šest zlatých sošek.

 

Kolja

 

Prestižní americká filmová cena zamířila do Československa poprvé v roce 1949, kdy tehdy dvanáctiletý Ivan Jandl získal zvláštní ocenění za dětský herecký výkon za roli ve snímku Poznamenaní režiséra Freda Zinnemanna. Prvním československým snímkem oceněným v kategorii pro nejlepší neanglicky mluvený film byl v roce 1966 Obchod na korze dvojice Ján Kádár a Elmar Klos. Oscara získal o dva roky později i Jiří Menzel za Ostře sledované vlaky.

 


Ostře sledované vlaky

 

Miloš Forman dostal své dva Oscary až v Americe, i když už předtím byl dvakrát nominován - za Lásky jedné plavovlásky (1967) a Hoří, má panenko (1969). První jeho Oscar byl za film Přelet nad kukaččím hnízdem (1976), druhý za snímek Amadeus (1985). Díky tomuto projektu získali cenu akademie také Theodor Pištěk za kostýmy a scénický výtvarník Karel Černý.

Přelet nad kukaččím hnízdem

 

ANKETA: Dostane film Karamazovi Oscara?


Celkem: 7 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

Zdroj: ČTK, www.karamazovi.cz
 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
885776

RSS:
Toplist
aaaaaa