Jak ulehčit prvňáčkům nástup do školy

- Jak ulehčit prvňáčkům nástup do školy
Rubrika:  Praktická

Jak ulehčit prvňáčkům nástup do školy

19.08.20, 00:00, autor: LadyAnn
Začátek školního roku se blíží a budoucí prvňáčci se už brzy budou chystat do lavic. Čeká na ně spousta nových povinností a dá se předpokládat, že sedět celé dopoledne ve třídě, soustředit se na paní učitelku a dělat jen to, co řekne, pro ně nemusí být nejdříve vůbec jednoduché. Budou se také poprvé učit psát.

Čtenost -   Diskuze: (2
 

A právě psaní bývá jednou z nejzásadnějších povinností, kterou musí děti zvládnout. Někdy je nových věcí příliš mnoho najednou, a aby z nich prvňáčci nebyli zmatení a rozčarovaní, je potřeba jim osvojení nových dovedností
trochu ulehčit. Jak? Začít s přípravou na psaní už doma.

 

Psaní jako hra

Je důležité naučit dítě psát správně, tedy tak, aby tužku nebo pero nesvíralo křečovitě. Jak však docílit správného úchopu, kdy palec drží psací pomůcku, prostředníček ji podpírá a ukazováček je na ni položen lehce shora, aniž bychom dítě otrávili neustálým opravováním?Zdravé držení můžeme s dítětem nacvičit i zábavnou formou. Stačí pouze vhodná a atraktivně vypadající psací pomůcka, se kterou si dítě může hrát a při kreslení a čmárání po papíře si nenápadně a bez dřiny osvojit správný zdravý úchop.

 

 

Nácvikový adaptér pomůže

Jak ale taková ideální pomůcka vypadá? V první řadě by se měla pohodlně vejít do malé dětské ruky. Pro začátek je vhodné vybavit dítě malými barevnými fixami (např. Mini Colours), se kterými si může vybarvovat, kreslit i čmárat po papíře, jak se mu zlíbí. Zdravé držení pak pomůže natrénovat nácvikový adaptér, který se umístí na fixu a společně tak vytvoří dokonalou pomůcku pro cvičení a rozvoj správné grafomotoriky.Nácvikové adaptéry dokáží posloužit i dítěti, které má s psaním potíže. Při každém úchopu mu totiž bezděčně předávají správné informace a formují jeho zdravé návyky, (učí je tzv. špetkovému úchopu), takže paní učitelka v první třídě to pak bude mít o to lehčí. A prvňáček nebude nešťastný.

 


Kdy začít s nácvikem psaní?

Začít s přípravou na psaní se vyplatí už v době, kdy je dítě ve školce. „I když se to tak nemusí zdát, je pravda, že grafomotorický vývoj začíná u dětí už ve druhém roce života. Proto by rodiče měli předkládat různé psací a kreslicí potřeby již docela malým dětem. Vhodné psací pomůcky by také měly být dětem k dispozici v každé dobré školce či zájmovém kroužku, ale není od věci opatřit pomůcku dítěti i domů. Děti si tak osvojí správnou metodu psaní nenásilně a zdravý úchop pro ně bude automatický. “ říká PhDr. Jana Johnová, PhD.,
specialistka na zdravé psaní.

 

Nástup dítěte do školy je pro každou rodinu velkou událostí. Otevře se mu svět plný nových informací a možností. Aby jimi nebylo zahlceno, je dobré začít se na ně připravovat už v bezpečí domova, ještě než uslyší první školní zvonění.

 
Zdroj: Archív 2014
 • Ivana 30.08.19, 13:21

  Rozbalit 1.

 • Ivana

  Já si myslím, že dost dobré rady. Díky mockrát. To můj syn se naštěstí do školy velmi těší. Bude mít totiž ve třídě spoustu kamarádů. Jinak vše ohledně nástupu do školy už máme nachystané. Pomůcky jsme kupovali dva týdny zpátky a minulý týden konečně dorazila i aktovka, kterou jsem mu objednávala z https://www.bagmaster.cz/katalog/aktovky

 • Ilona 31.03.20, 05:54

  Rozbalit 2.

 • Ilona

  Super tipy. Nástup do první třídy už má ale naše dcera dávno za sebou. Teď se dokonce připravuje na střední. Prý má docela strach z přijímaček. Ale já si myslím, že díky přípravnému kurzu https://www.to-das.cz/ to zvládne bez problému. :)

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
881006

RSS:
Toplist
aaaaaa