Jak účinně bojovat s rýmou a vyhnout se závislosti na nosních sprejích

- Jak účinně bojovat s rýmou a vyhnout se závislosti na nosních sprejích
Rubrika:  Zdravá

Jak účinně bojovat s rýmou a vyhnout se závislosti na nosních sprejích

18.02.19, 12:55, autor: Černovláska
Sezónní nachlazení nás trápí několikrát za rok. Většina lidí se snaží vyléčit nejdříve sama, a to především pitím čaje, vitamíny nebo volně prodejnými léky, a teprve při neúspěchu vyrážejí k lékaři.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Rýma a ucpaný nos patří mezi nejčastější projevy nachlazení. Podle nedávného průzkumu přes 70 % Čechů a Slováků užívá nosní přípravky. Na těchto přípravcích však může vzniknout závislost a další komplikace. První volbou v léčbě rýmy bývají volně dostupné přípravky a roztoky mořské vody. Nejoblíbenější formou jsou nosní kapky, ty používá 29 % Čechů a 33 % Slováků. Mladí lidé do 30 let častěji než jiní používají nosní spreje (29,4 %), zatímco lidé ve věku 30–44 let spíše sáhnou i po mořské vodě (18 %).

 

Při rýmě nás trápí hlavně ucpaný nos, proto hledáme způsoby, jak ho uvolnit. Účinným prostředkem jsou nosní spreje a kapky obsahující dekongestanty. Působením dekongescenčních látek dojde k vazokonstrikci (stažení cév) a tím ke splasknutí otoku nosní sliznice. Užívají se lokálně ve formě nosních sprejů nebo kapek. Dlouhodobé podávání těchto přípravků s sebou paradoxně nese riziko nosní neprůchodnosti a medikamentózní rýmy. Obvykle se udává maximální doba nepřetržitého užívání u dospělých týden a u dětí 3–5 dnů. Pokud se lokální aplikace dekongestantů nepřeruší, hrozí totiž atrofie nosní sliznice. Dojde ke ztenčení a úbytku žlázek a cév. Takto poškozená sliznice pak není schopná plnit základní funkce – zvlhčovat a ohřívat vzduch, zachytávat drobné cizorodé částice a plnit svou imunologickou funkci. Nosní sliznice pak také snadno krvácí a tvoří se na ní příškvary. Pokud budou dekongestanty užívány příliš dlouho, může se také stát, že se na nich sliznice stane závislá a bez nich už se volně nenadechnete.

 

Abychom dosáhli nejen vyléčení akutní rýmy, ale navrátili nosní sliznici i její funkčnost, je vhodné kombinovat aplikaci nosních kapek či sprejů s roztoky mořské vody. Slaná voda opláchne nosní sliznici, odstraní nosní sekret a zajistí lepší kontakt léčiva se sliznicí. Sama ale rýmu nevyléčí. Podle průzkumu užívá spreje s mořskou (slanou) vodou 13 % Čechů, zároveň s jinými nosními spreji ji užívá 17 % Čechů.

 

Další možností v boji s rýmou jsou přírodní bylinné spreje. Představují šetrnou a účinnou formu léčby, kterou ale využívá pouze 6 % Čechů a jen 3 % Slováků. Například Sinulan forte express poskytuje účinky nosních kapek a mořské vody v jednom nosním spreji. Přináší rychlou a přírodní léčbu rýmy a onemocnění nosních dutin. Obsahuje glycerol a esenciální oleje z máty peprné, eukalyptu, rozmarýnu a mateřídoušky. Osmoticky uvolní ucpaný nos a dutiny, zmírní bolest a tlak, odstraní nečistoty, hydratuje a vytváří ochranný film. Jedná se o 100% přírodní produkt, který je nenávykový, protože neobsahuje dekongestanty, a díky tomu je vhodný i pro těhotné a kojící ženy.

 

 
Zdroj: TZ
 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
675031

RSS:
Toplist
aaaaaa