Jak si doma vyrobit dezinfekci

- Jak si doma vyrobit dezinfekci
Rubrika:  Praktická

Jak si doma vyrobit dezinfekci

12.03.20, 12:13, autor: LadyAnn
Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala návod, jak si dezinfekční gel vyrobit svépomocí jednoduše doma. Všechny potřebné ingredience by měly být běžně dostupné v drogeriích nebo lékárnách.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Jak si vyrobit dezinfekční gel:

Hodit se vám budou ochranné rukavice, pokud je však doma nemáte, nejsou nezbytné. Připravit si musíte čistou nádobu o objemu 1 litr s ryskou a uzávěrem a neobejdete se ani bez injekční stříkačky.

Připravte si:

 • Litr čistého alkoholu (96% ethanol nebo 99,8% isopropylalkohol)
 • 3% peroxid vodíku
 • glycerol (známý také jako glycerín)
 • Postup:

  Litrovou nádobu naplňte 830 mililitry alkoholu (pokud se vám nepodaří sehnat takto vysoceprocentní alkohol, musíte se spokojit s technickým lihem z drogerie). Injekční stříkačkou do lahve pomalu přidejte 42 mililitrů peroxidu vodíku a pořádně promíchejte. Teď se trošku zapotíte, protože přidat 15 mililitrů glycerolu nepůjde úplně lehce vzhledem k jeho velké hustotě. Na glycerín si vezměte novou stříkačku, případně sterilizujte převařenou vodou tu, kterou jste nabírali peroxid vodíku. Pak už jen stačí láhev doplnit převařenou vodu do jednoho litru.

 •  

  Láhev s alkoholem, peroxidem vodíku a glycerolem zavřete a důkladně promíchejte.

 •  

  Dezinfekční gel nechejte odstát v uzavřené nádobě po dobu tří dnů.

 •  

  500 ml dezinfekce na ruce nás vyšlo na 150 Kč. V praxi jsme si vyzkoušeli, že se dá využít i při úklidu (stačí na hadřík nanést pár kapek gelu a otřít kliky v domě, toaletu nebo předměty denní potřeby, jako ovladače, mobilní telefony a klávesnice).

 
Zdroj: FOTO Pixabay, kupi.cz
 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
790056

RSS:
Toplist
aaaaaa